Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Pokój 2- lub 3-osobowy, blisko pracy, czysty i bezpieczny. Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce? Badanie EWL, RentLito i UW

20.02.2024, 11:19aktualizacja: 20.02.2024, 11:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EWL S.A. (1)
EWL S.A. (1)
Co drugi obcokrajowiec zatrudniony w naszym kraju (54%) mieszka w pokoju 2- lub 3-osobowym, a jedynie 4% w pokojach 6-osobowych - wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny - zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie pokazało, że ponad połowa cudzoziemców zatrudnionych w Polsce (54%) deklaruje, że w ich pokoju w miejscu zakwaterowania mieszkają aktualnie dwie lub trzy osoby. Z kolei 18% respondentów przyznaje, że nie współdzieli pokoju z nikim. Jedynie 4% imigrantów pracujących w Polsce mieszka w pokojach 6-osobowych.

Maria Dąbrowska, prezes RentLito, zwraca uwagę, że przez długi czas rynek kwater pracowniczych w Polsce nie był przedmiotem szczegółowych analiz czy badań ilościowych, co utrudniało uzyskanie precyzyjnych danych dotyczących średnich oraz median.

„Jeszcze w latach 2015-2020 najczęściej spotykane na rynku były „pokoje 6-osobowe”, często wyposażone w łóżka piętrowe, a lokatorami byli najczęściej mężczyźni. Jednak po pandemii COVID-19 oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę sytuacja zaczęła się zmieniać. Dla porównania, w 2023 roku najbardziej poszukiwane były pokoje 2-osobowe i 3-osobowe, chętnie „małżeńskie” i z dostępem do aneksu kuchennego, w wersji droższej również do prywatnej łazienki. Łóżka piętrowe na kwaterze są postrzegane jako poniżej normy” - komentuje wyniki badań Maria Dąbrowska.

Powyższy fakt potwierdzają kolejne wyniki raportu, według których, aż 59% imigrantów pracujących w Polsce jest gotowych dopłacić, aby mieszkać w pokojach 1-osobowych lub 2-osobowych, co związane jest z dążeniem do zapewnienia większego poziomu komfortu i prywatności w miejscu zakwaterowania.

Badanie pokazało, że współlokatorzy (96%) i czystość w miejscu zamieszkania (95%) stanowią kluczowe czynniki wpływające na ocenę miejsca zakwaterowania imigrantów pracujących w Polsce. Wśród pozostałych czynników respondenci równie często wskazywali m.in. na bezpieczną okolicę (93%) czy odległość od miejsca pracy (92%).

Jak zauważa Maria Dąbrowska, ostatnie lata przyniosły istotne zmiany na rynku kwater pracowniczych w Polsce, skutkujące m.in. uznaniem sektora zakwaterowania za biznes zauważalny, profesjonalny i odrębny.

„Obecnie rynek kwater pracowniczych szacowany jest na około 180-350 tys. łóżek. Warto jednak zauważyć, że w rzeczywistości podaż kilkuset tysięcy łóżek pracowniczych od wielu lat przekładała się na biznes z obrotami (ostrożnie licząc) powyżej 100 mln zł miesięcznie” - dodaje prezes RentLito.

Badanie sondażowe „Pracownik zagraniczny - zakwaterowanie w Polsce” zostało przeprowadzone w dniach 13 listopada - 21 grudnia 2023 roku przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział łącznie 400 cudzoziemców z kilkunastu krajów, którzy są zatrudnieni w Polsce. 

Źródło informacji: EWL S.A.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.02.2024, 11:19
Źródło informacji EWL S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ