Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Służby podległe ministerstwu to prawie 26 tys. funkcjonariuszek oraz ponad 21 tys. kobiet na stanowiskach cywilnych (komunikat)

08.03.2024, 11:23aktualizacja: 08.03.2024, 11:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

Aktualnie w Policji służy blisko 19,4 tys. funkcjonariuszek, co stanowi 20 proc. formacji. Liczba ta z roku na rok rośnie. Podobnie sytuacja wygląda w Straży Granicznej, w której służbę pełni ponad 4,7 tys. kobiet przy ogólnej liczbie prawie 15 tys. funkcjonariuszy. Natomiast w Państwowej Straży Pożarnej służy na co dzień 1,3 tys. funkcjonariuszek. Również SOP może pochwalić się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, których obecnie w służbie jest 250. W czterech formacjach podległych MSWiA pracuje również ponad 21 tys. kobiet na stanowiskach cywilnych.

W Policji służy ponad 19 tys. funkcjonariuszek

W Policji aktualnie służy w sumie ponad 96 tys. osób. Z tej liczby prawie 19,4 tys. stanowią kobiety (ponad 20 proc.). Najwięcej pań służy w pionach prewencyjnych i kryminalnych. Są obecne także w oddziałach kontr terrorystycznych.

Dowodem wzrastającego zainteresowania służbą w Policji wśród kobiet są dane z ubiegłorocznego naboru do formacji - ponad 40 proc. aplikujących stanowiły panie. Funkcjonariuszek w Policji przybywa z każdym rokiem. W 2010 r. było ich 12,8 tys., w 2015 r. 15,2 tys., a w 2020 r. już 16,7 tys.

Pracę mundurowych codziennie wspiera ponad 37 tys. pracowników cywilnych. Niemal połowę z nich, bo 48 proc. stanowią kobiety (17,8 tys.).

W Straży Granicznej aż 30 proc. kobiet

W Straży Granicznej służbę pełni blisko 15 tys. osób , z czego ponad 4,7 tys. to kobiety. Dla porównania w 2010 r. w Straży Granicznej służyło ich niewiele ponad 3 tys.

Kobiety w SG służą aktualnie na stanowiskach komendantów i zastępców komendantów placówek Straży Granicznej, naczelników i zastępców naczelników wydziałów. Ponad 100 kobiet pełni również służbę na wyższych stanowiskach służbowych, takich jak m.in. zastępca komendanta głównego SG.

Ponadto, funkcjonariuszki SG pilotują śmigłowce i samoloty, a także służą na jednostkach pływających. Wiele kobiet w Straży Granicznej zajmuje również stanowiska przewodników psów służbowych oraz ekspertów i techników kryminalistyki.

W ubiegłym roku na ponad tysiąc osób przyjętych do służby w Straży Granicznej, 42 proc. stanowiły kobiety.

1,3 tys. funkcjonariuszek w PSP

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę ponad 30 tys. funkcjonariuszy, wśród których jest 1,3 tys. kobiet. Dodatkowo prawie 1,4 tys. pań pracuje na stanowiskach cywilnych w PSP.

Najwięcej funkcjonariuszek PSP pełni służbę w pionach logistycznych, operacyjnych, szkoleniowych i prewencyjnych. W systemie zmianowym pełni służbę 171 kobiet, natomiast w systemie codziennym blisko 1,2 tys. kobiet.

Dzięki umiejętnościom organizacyjnym i profesjonalizmowi funkcjonariuszki w PSP zajmują stanowiska dowódcze m.in. komendanta i zastępcy komendanta powiatowego, dowódcy zastępu, dowódcy sekcji, czy dowódcy zmiany.

W ubiegłym roku grono pań w PSP powiększyło się o 94 funkcjonariuszki.

250 funkcjonariuszek w Służbie Ochrony Państwa

W SOP służbę pełni obecnie 250 funkcjonariuszek. Dla porównania w 2010 r. w ówczesnym Biurze Ochrony Rządu było ich 142.

Wśród funkcjonariuszek SOP 58 pań to oficerowie, a 9 pań oficer zajmuje stanowiska kierownicze w formacji.

W ubiegłym roku 104 kobiety złożyły podanie o przyjęcie do służby w SOP.

Zachęcamy do zapoznania się z filmem o kobietach w służbach podległych MSWiA - https://we.tl/t-PJNhIpbybc

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jls/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.03.2024, 11:23
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ