Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF: KSeF bardziej przyjazny przedsiębiorcom. Zmiany w systemie po spotkaniach konsultacyjnych (komunikat)

21.03.2024, 20:11aktualizacja: 22.03.2024, 09:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

- Ministerstwo Finansów (MF) zaprezentowało główne założenia zmian w systemie.

- Proponujemy m.in. ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.

- Zakładamy udostępnienie wszystkim podatnikom możliwości wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego.

- Planujemy odroczenie wprowadzenia kar za niestosowanie KSeF. Odroczymy też obowiązek podania numeru KSeF w płatnościach oraz na fakturach wystawianych z kas rejestrujących i paragonach z NIP.

- W maju 2024 r. urzędy skarbowe w całym kraju rozpoczną szkolenia dla przedsiębiorców.

W pierwszym etapie konsultacji dotyczących rozwiązań prawnych i funkcjonalności obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), zorganizowaliśmy 9 spotkań, w których wzięło udział łącznie około 10 tys. uczestników.

"Dziękuję za zainteresowanie i zaangażowanie w dotychczasowy proces konsultacji KSeF. Jesteśmy miło zaskoczeni skalą odzewu na nasze zaproszenie do tych rozmów. Otrzymane od Państwa informacje ułatwiły nam prace nad zmianami. Zapewniam, że konsultacje traktujemy poważnie, są i będą one dla nas istotnym elementem procesu tworzenia nowych rozwiązań. Jesteśmy otwarci na współpracę, dyskusję i argumenty. Jednocześnie podtrzymuję wcześniejszą deklarację – obligatoryjny KSeF będzie wdrożony. Dołożymy też wszelkich starań, żeby jak najszybciej ogłosić nową datę obowiązkowego korzystania z tego systemu" – podkreślił minister Andrzej Domański podczas spotkania podsumowującego cykl „Konsultujemy KSeF”.

Jeden termin wdrożenia obowiązkowego KSeF

"Przygotowując propozycje zmian staraliśmy się odpowiedzieć na oczekiwania przedsiębiorców, związane z zapewnieniem sprawnego wdrożenia obowiązku ustawowego. Jednocześnie w naszych analizach braliśmy pod uwagę to jak duże nakłady poniesiono do tej pory w związku z przygotowaniami do KSeF. W odpowiedzi na postulaty rynku, podjęliśmy decyzję, że obowiązek e-fakturowania będzie wprowadzony w jednym momencie dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Nie będzie różnicowania terminów stosowania KSeF w zależności od statusu podatnika" – poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Propozycje zmian uwzględniają zgłoszone w trakcie konsultacji różne postulaty oraz oczekiwania przedsiębiorców. Ujednolicenie terminu dla wszystkich podatników uprości wdrożenie KSeF.

"Szereg omawianych dziś rozwiązań zostanie przedstawionych do dalszych konsultacji już w formie propozycji zmian do ustawy. Stanie się to do 3 kwietnia. Natomiast datę odroczenia obowiązkowego KSeF podamy na przełomie kwietnia i maja. Przy czym, jak już informowaliśmy, KSeF nie zacznie obowiązywać w 2024 r. Kwiecień poświęcimy na konsultacje projektu nowelizacji i analizę uwag przesłanych do resortu. Na początku maja chcielibyśmy skierować projekt ustawy do kolejnych etapów prac legislacyjnych" – dodał wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Pozostałe zmiany w założeniach systemu

Zakładamy odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach, w tym dla Mechanizmu Podzielonej Płatności. Da to przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie systemów IT do KSeF. Zaproponujemy dodatkowe odroczenie dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP, uznanych za faktury.

Wprowadzimy w okresie przejściowym dla wszystkich podatników opcję wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego. Tym samym zliberalizujemy obowiązki KSeF w początkowym okresie funkcjonowania systemu obligatoryjnego.

Odpowiadając na wątpliwości i postulaty dotyczące sposobu postępowania z tzw. fakturą konsumencką, planujemy dopuszczenie możliwości wystawiania takich faktur w KSeF. Zapewnimy konsumentowi dostęp do faktury w KSeF przez jej wydanie z kodem QR (tzw. dostęp anonimowy do faktury w KSeF).

W trakcie konsultacji przedsiębiorcy zgłaszali nam problem z identyfikacją statusu nabywcy w fakturze. Dlatego proponujemy zrównoważenie odpowiedzialności wystawcy i nabywcy w zakresie obowiązków KSeF. Usuniemy też sygnalizowany problem wystawcy w ustaleniu, czy ma obowiązek wystawić w KSeF fakturę dla podatnika zwolnionego z VAT. Wprowadzimy „samoidentyfikację” nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w KSeF. Podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej.

W reakcji na zgłoszenia dotyczące braku możliwości przesyłania załączników przez KSeF umożliwimy dodawanie załączników do faktury za media, usługi telekomunikacyjne i inne „zbiorcze”. W okresie niezbędnym do dostosowania rozwiązań, zapewnimy dodatkowe odroczenie obowiązku stosowania KSeF dla faktur za takie czynności.

Umożliwimy wcześniejsze generowanie oraz pobór certyfikatów nabywcy do faktur wystawianych w okresie awarii i offline.

W początkowym okresie wdrożenia KSeF przewidzieliśmy uproszczenie dla podatników „wykluczonych cyfrowo”. W okresie przejściowym umożliwimy stosowanie faktur papierowych przez podatników, u których wdrożenie KSeF może być problematyczne, a skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka. Proponowane rozwiązanie dotyczy sytuacji, gdy żadna z wystawianych u takich podatników faktur nie przekracza kwoty 450 zł, do sumy wartości 10 tys. zł miesięcznie.

Odroczymy nakładanie kar za niestosowanie KSeF. Złagodzi to skutki błędów przedsiębiorców w początkowym okresie działania systemu w wersji obligatoryjnej.

Szkolenia i wsparcie podatników

"Zdajemy sobie sprawę jak dużą zmianą dla podatników jest wprowadzenie obowiązkowego KSeF. Dlatego naszą rolą i zadaniem jest wyjście do przedsiębiorców oraz wspieranie ich, szczególnie w okresie poprzedzającym system obligatoryjny jak i w pierwszej fazie jego funkcjonowania" – zaznacza szef KAS Marcin Łoboda.

W maju 2024 r. rozpoczną się szkolenia dla przedsiębiorców w urzędach skarbowych. Osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w nich stacjonarnie w siedzibie urzędu oraz on-line. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w trakcie szkoleń przedstawią m.in. główne założenia i funkcjonalności KSeF, zakres obowiązkowego e-fakturowania, zasady generowania kodów QR oraz metody uzyskania dostępu do e-faktur. Omówią również funkcjonalności darmowych narzędzi do e-fakturowania tj. Aplikacji Podatnika KSeF, e-mikrofirmy oraz aplikacji mobilnej KSeF.

Podatnicy będą mogli umówić się także na indywidualne spotkania, podczas których otrzymają niezbędne informacje związane z obowiązkowym KSeF i korzystaniem z bezpłatnych narzędzi przygotowanych dla nich przez MF.

Podatnicy, księgowi oraz przedstawiciele firm, które tworzą własne oprogramowanie do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych będą mogli korzystać z pomocy Krajowej Informacji Skarbowej. Infolinia KIS będzie udzielała nie tylko wsparcia merytorycznego, związanego z obowiązującymi przepisami, lecz także szeroko rozumianej pomocy technicznej. Planujemy uruchomienie infolinii technicznej w lipcu br.

Deklarujemy gotowość współpracy z różnymi podmiotami zewnętrznymi przy prowadzeniu działań informacyjnych dotyczących KSeF. Na stronach MF udostępniliśmy formularz, za pomocą którego można zgłosić chęć współpracy informacyjno-edukacyjnej związanej z wdrożeniem KSeF (link do formularza).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ iwo/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.03.2024, 20:11
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ