Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Senatu informuje:
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z przewodniczącym Parlamentu Republiki Estońskiej (Riigikogu) Lauriem Hussarem. Najważniejsze tematy poruszone podczas rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w regionie, współpracy w ramach NATO i pomocy Ukrainie.
W wygłoszonym po spotkaniu oświadczeniu dla prasy marszałek Senatu podziękowała przewodniczącemu Riigikogu za bardzo ważną i owocną rozmowę. Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że wyraziła pełne poparcie Senatu RP dla polskiego zaangażowania we wzmacnianie zdolności Estonii i pozostałych krajów bałtyckich do odstraszania potencjalnego agresora i ich obrony. „Zgodziliśmy się, że w obecnej sytuacji geopolitycznej kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ma utrzymanie dobrze funkcjonujących mechanizmów zapewniających skoordynowaną i adekwatną reakcję na zagrożenia pojawiające się na naszych granicach” – stwierdziła. W ocenie marszałek Senatu sytuacja na granicach musi być monitorowana ze świadomością, że Rosja, a w naszym wypadku również Białoruś, mogą organizować kolejne prowokacje.
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła również, że wspólnie z przewodniczącym parlamentu estońskiego są przekonani, iż Rosja powinna zapłacić za odbudowę Ukrainy. „To jest krok w dobrą stronę, ale Unia Europejska musi kontynuować działania, żeby w pełni wykorzystać zamrożone środki na odbudowę Ukrainy” – zaznaczyła. „Zgadzamy się, że wysiłek sankcyjny powinien być kontynuowany tak długo, jak długo będzie trwała agresja rosyjska na Ukrainę” – dodała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. „Zgodziliśmy się również, że nasze parlamenty są gotowe do szybkiego działania i reagowania i sprawnej realizacji sojuszniczych i partnerskich zobowiązań naszych państw” – kontynuowała marszałek Senatu, informując, że umówiła się z przewodniczącym Riigikogu na stały kontakt w sprawie inicjatyw wzmacniających europejską solidarność.
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała ponadto, że podczas spotkania mowa była o współpracy w ramach NATO, m.in. w kontekście jej niedawnej wizyty oficjalnej w Rumunii. Jak stwierdziła, w kwestii bezpieczeństwa szczególnie ważna jest zarówno współpraca w ramach całego Sojuszu, jak i współpraca regionalna w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki, której głos powinien być dobrze słyszany. Jak dodała, Polsce zależy też na zacieśnianiu współpracy z krajami nordyckimi i bałtyckimi.
Przewodniczący Lauri Hussar zapewnił, że Estonia postrzega Polskę jako swojego bliskiego sojusznika i lidera bezpieczeństwa w regionie. Jak przypomniał, po przystąpieniu Szwecji do NATO Bałtyk jest wewnętrznym morzem Sojuszu, co otwiera nowe możliwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w regionie. W ocenie estońskiego polityka NATO stanowi fundament bezpieczeństwa dla krajów naszego regionu, ale zarówno Polska, jak i Estonia, przeznaczając ponad 3% swojego PKB na obronę, stanowią przykład dla reszty państw członkowskich. „Pomoc Ukrainie to sprawa najwyższej wagi, nie widzimy innej możliwości, niż pomagać jej, ponieważ nie widzimy możliwości innego zakończenia wojny niż zwycięstwo Ukrainy. Dlatego robimy co w naszej mocy, by ją wspierać w walce przeciwko złu i przeciwko rosyjskiej agresji” – mówił przewodniczący Lauri Hussar. W jego ocenie Polska i Estonia mają tożsame stanowiska, i istnieje ogromny potencjał do rozwijania zarówno współpracy dwustronnej, jak i między państwami nordyckimi i bałtyckimi a Polską nie tylko w obszarze gospodarczym, ale też kulturowym.
Relacja wideo z wizyty: https://www.youtube.com/watch?v=AFuYz4oHiBU
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
fr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.03.2024, 16:44 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |