Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:
W sumie 27 spotkań Premiera Donalda Tuska z liderami państw i instytucji europejskich w ciągu 3 miesięcy. Pierwszą stolicą, którą 22 stycznia odwiedził szef rządu, był Kijów. Rozmowy toczyły się także m.in. w Brukseli, Berlinie, Paryżu, Wilnie, Pradze i Waszyngtonie. Wszystkie miały wspólny cel –bezpieczeństwo i uświadomienie przywódcom, jak ważne jest dalsze intensywne wsparcie walczącej Ukrainy. Liderzy państw i instytucji odwiedzali także Warszawę - aż 16 razy.
Premier Donald Tusk bardzo aktywnie działa na arenie międzynarodowej. Chodzi o odbudowę dwustronnych relacji, ale także w kontekście wojny w Ukrainie, mobilizowanie do działania i wspólne ustalenia w najważniejszych kwestiach. Europa musi na pierwszym miejscu postawić sprawy bezpieczeństwa. Po wielu latach wróciliśmy do rodziny krajów europejskich jako jeden z jej najważniejszych członków.
16 spotkań w ramach ofensywy dyplomatycznej Premiera odbyło się w Warszawie, a pozostałych 11 w stolicach państw europejskich i USA.
Premier Donald Tusk spotkał się z:
Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem – Kijów (22 stycznia)
Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem – Paryż (12 lutego)
Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – Berlin (12 lutego)
Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą – Warszawa (15 lutego)
Premierem Finlandii Petterim Orpo – Warszawa (16 lutego)
Premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem – Warszawa (19 lutego)
Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i Premierem Belgii Alexandrem De Croo – Warszawa (23 lutego)
Premierem Kanady Justinem Trudeau – Warszawa (26 lutego)
Premierem Czech Petrem Fialą – Praga (27 lutego)
Premierem Węgier Viktorem Orbanem, Słowacji Robertem Fico i Czech Petrem Fialą w ramach spotkania państw Grupy Wyszehradzkiej – Praga (27 lutego)
Premierem Norwegii Jonasem Gahrem Størem – Warszawa (28 lutego)
Premier Łotwy Eviką Siliņą – Warszawa (29 lutego)
Premier Litwy Ingridą Šimonytė – Wilno (4 marca)
Prezydentem Rumunii Klausem Iohannis i Premierem Rumunii Marcelem Ciolacu – Bukareszt (7 marca)
Prezydentem USA Joe Bidenem – Waszyngton (12 marca)
Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w ramach spotkania Trójkąta Weimarskiego – Berlin (15 marca)
Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych – Warszawa (28 marca)
Premier Estonii Kają Kallas – Warszawa (11 kwietnia)
Premierem Luksemburga Lucasem Friedenem – Warszawa (11 kwietnia)
Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem – Warszawa (11 kwietnia)
Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, Premierem Finlandii Petterem Orpo, Premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, Premierem Irlandii Simonem Harrisem, Sekretarz Generalną Rady Europejskiej Thérèse Blanchet w ramach konsultacji “Strategic Agenda” – Warszawa (11 kwietnia)
Premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem – Warszawa (12 kwietnia)
Premier Danii Mette Frederiksen – Warszawa (15 kwietnia)
Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishi Sunakiem oraz Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – Warszawa (23 kwietnia)
Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishi Sunakiem – Warszawa (23 kwietnia)
Wsparcie Ukrainy w walce z Rosją
Żyjemy w czasach przedwojennych – mówi podczas spotkań z przywódcami państw oraz dziennikarzami szef polskiego rządu. To najbardziej krytyczny moment od czasów zakończenia II wojny światowej. Od dalszych losów wojny w Ukrainie zależy bezpieczeństwo Polski i Europy. Aktywność międzynarodowa Donalda Tuska ma za zadanie uświadomienie liderom państw, że dalsze wsparcie Ukrainy jest konieczne i nie powinno podlegać dyskusji.
- Jedyną szansą Ukrainy na skuteczną obronę jest zjednoczona Europa. Nie ma dla tego alternatywy – podsumowuje Donald Tusk.
Po pierwsze bezpieczeństwo
Jednocześnie musimy aktywnie działać w kwestiach obronności Polski. Nasz kraj chce uczestniczyć w budowie tzw. „żelaznej kopuły”, która będzie chronić europejskie niebo. Udział w tej inicjatywie będzie dodatkowym zabezpieczeniem dla naszego kraju – obok naszych systemów Wisła, Narew i Pilica.
Ważny sygnał popłynął także z Waszyngtonu podczas spotkania Donalda Tuska z Prezydentem Joe Bidenem. To zapewnienie, że Ameryka nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce, gdyby była taka potrzeba. Dodatkowo, Premier Wielkiej Brytanii zapewnił, że już w przyszłym roku w Polsce będą stacjonowały brytyjskie myśliwce RAF Typhoon oraz blisko 16 tys. żołnierzy.
Ochrona granic
Szef rządu jest zdania, że Europa i państwa członkowskie muszą skutecznie chronić swoje terytoria i skutecznie kontrolować granice. Donald Tusk w wielu rozmowach z naszymi partnerami w Europie tłumaczy, dlaczego pakt migracyjny w przegłosowanym przez Parlament Europejski kształcie, jest dla Polski nie do przyjęcia.
Rekordowe środki z UE
Przywrócenie praworządności w Polsce jest jednym z priorytetów rządu. Konsekwencją pozytywnych zmian, jakie zachodzą w naszym kraju, jest odblokowanie środków europejskich z KPO – to blisko 137 mld euro, czyli ok. 600 mld zł. Do Polski wpłynęła pierwsza transza – 27 mld zł. To największy jednorazowy przelew w historii naszego członkostwa w UE.
Interesy polskich rolników
Trudna sytuacja w Ukrainie, ale także unijna polityka rolna i decyzje poprzedniego rządu przekładają się na sytuację polskich rolników. Premier Donald Tusk omawia politykę unijnego Zielonego Ładu m.in. z liderami instytucji europejskich, tak aby naprawić błędy poprzedników. Starania szefa polskiego rządu przynoszą realne rezultaty. Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian korzystnych dla rolników – to m.in. zapewnienie państwom członkowskim większej elastyczności w zakresie spełniania niektórych warunków środowiskowych.
W marcu polski Sejm podjął uchwałę w sprawie nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych do UE. Komisja Europejska podzieliła nasze zdanie i zaproponowała podwyższenie cła na import do UE zbóż, nasion oleistych i produktów zbożowych z Rosji i Białorusi.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ fos/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.04.2024, 17:23 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |