Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Bezpieczna Polska w bezpiecznej Europie (komunikat)

26.04.2024, 17:23aktualizacja: 29.04.2024, 09:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

W sumie 27 spotkań Premiera Donalda Tuska z liderami państw i instytucji europejskich w ciągu 3 miesięcy. Pierwszą stolicą, którą 22 stycznia odwiedził szef rządu, był Kijów. Rozmowy toczyły się także m.in. w Brukseli, Berlinie, Paryżu, Wilnie, Pradze i Waszyngtonie. Wszystkie miały wspólny cel –bezpieczeństwo i uświadomienie przywódcom, jak ważne jest dalsze intensywne wsparcie walczącej Ukrainy. Liderzy państw i instytucji odwiedzali także Warszawę - aż 16 razy.

Premier Donald Tusk bardzo aktywnie działa na arenie międzynarodowej. Chodzi o odbudowę dwustronnych relacji, ale także w kontekście wojny w Ukrainie, mobilizowanie do działania i wspólne ustalenia w najważniejszych kwestiach. Europa musi na pierwszym miejscu postawić sprawy bezpieczeństwa. Po wielu latach wróciliśmy do rodziny krajów europejskich jako jeden z jej najważniejszych członków.

16 spotkań w ramach ofensywy dyplomatycznej Premiera odbyło się w Warszawie, a pozostałych 11 w stolicach państw europejskich i USA.

Premier Donald Tusk spotkał się z:

Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem – Kijów (22 stycznia)

Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem – Paryż (12 lutego)

Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – Berlin (12 lutego)

Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą – Warszawa (15 lutego)

Premierem Finlandii Petterim Orpo – Warszawa (16 lutego)

Premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem – Warszawa (19 lutego)

Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i Premierem Belgii Alexandrem De Croo – Warszawa (23 lutego)

Premierem Kanady Justinem Trudeau – Warszawa (26 lutego)

Premierem Czech Petrem Fialą – Praga (27 lutego)

Premierem Węgier Viktorem Orbanem, Słowacji Robertem Fico i Czech Petrem Fialą w ramach spotkania państw Grupy Wyszehradzkiej – Praga (27 lutego)

Premierem Norwegii Jonasem Gahrem Størem – Warszawa (28 lutego)

Premier Łotwy Eviką Siliņą – Warszawa (29 lutego)

Premier Litwy Ingridą Šimonytė – Wilno (4 marca)

Prezydentem Rumunii Klausem Iohannis i Premierem Rumunii Marcelem Ciolacu – Bukareszt (7 marca)

Prezydentem USA Joe Bidenem – Waszyngton (12 marca)

Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w ramach spotkania Trójkąta Weimarskiego – Berlin (15 marca)

Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych – Warszawa (28 marca)

Premier Estonii Kają Kallas – Warszawa (11 kwietnia)

Premierem Luksemburga Lucasem Friedenem – Warszawa (11 kwietnia)

Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem – Warszawa (11 kwietnia)

Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, Premierem Finlandii Petterem Orpo, Premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, Premierem Irlandii Simonem Harrisem, Sekretarz Generalną Rady Europejskiej Thérèse Blanchet w ramach konsultacji “Strategic Agenda” – Warszawa (11 kwietnia)

Premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem – Warszawa (12 kwietnia)

Premier Danii Mette Frederiksen – Warszawa (15 kwietnia)

Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishi Sunakiem oraz Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – Warszawa (23 kwietnia)

Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishi Sunakiem – Warszawa (23 kwietnia)

Wsparcie Ukrainy w walce z Rosją

Żyjemy w czasach przedwojennych – mówi podczas spotkań z przywódcami państw oraz dziennikarzami szef polskiego rządu. To najbardziej krytyczny moment od czasów zakończenia II wojny światowej. Od dalszych losów wojny w Ukrainie zależy bezpieczeństwo Polski i Europy. Aktywność międzynarodowa Donalda Tuska ma za zadanie uświadomienie liderom państw, że dalsze wsparcie Ukrainy jest konieczne i nie powinno podlegać dyskusji.

- Jedyną szansą Ukrainy na skuteczną obronę jest zjednoczona Europa. Nie ma dla tego alternatywy – podsumowuje Donald Tusk.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Jednocześnie musimy aktywnie działać w kwestiach obronności Polski. Nasz kraj chce uczestniczyć w budowie tzw. „żelaznej kopuły”, która będzie chronić europejskie niebo. Udział w tej inicjatywie będzie dodatkowym zabezpieczeniem dla naszego kraju – obok naszych systemów Wisła, Narew i Pilica.

Ważny sygnał popłynął także z Waszyngtonu podczas spotkania Donalda Tuska z Prezydentem Joe Bidenem. To zapewnienie, że Ameryka nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce, gdyby była taka potrzeba. Dodatkowo, Premier Wielkiej Brytanii zapewnił, że już w przyszłym roku w Polsce będą stacjonowały brytyjskie myśliwce RAF Typhoon oraz blisko 16 tys. żołnierzy.

Ochrona granic

Szef rządu jest zdania, że Europa i państwa członkowskie muszą skutecznie chronić swoje terytoria i skutecznie kontrolować granice. Donald Tusk w wielu rozmowach z naszymi partnerami w Europie tłumaczy, dlaczego pakt migracyjny w przegłosowanym przez Parlament Europejski kształcie, jest dla Polski nie do przyjęcia.

Rekordowe środki z UE

Przywrócenie praworządności w Polsce jest jednym z priorytetów rządu. Konsekwencją pozytywnych zmian, jakie zachodzą w naszym kraju, jest odblokowanie środków europejskich z KPO – to blisko 137 mld euro, czyli ok. 600 mld zł. Do Polski wpłynęła pierwsza transza – 27 mld zł. To największy jednorazowy przelew w historii naszego członkostwa w UE.

Interesy polskich rolników

Trudna sytuacja w Ukrainie, ale także unijna polityka rolna i decyzje poprzedniego rządu przekładają się na sytuację polskich rolników. Premier Donald Tusk omawia politykę unijnego Zielonego Ładu m.in. z liderami instytucji europejskich, tak aby naprawić błędy poprzedników. Starania szefa polskiego rządu przynoszą realne rezultaty. Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian korzystnych dla rolników – to m.in. zapewnienie państwom członkowskim większej elastyczności w zakresie spełniania niektórych warunków środowiskowych.

W marcu polski Sejm podjął uchwałę w sprawie nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych do UE. Komisja Europejska podzieliła nasze zdanie i zaproponowała podwyższenie cła na import do UE zbóż, nasion oleistych i produktów zbożowych z Rosji i Białorusi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ fos/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.04.2024, 17:23
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ