Newsletter

Zbliża się XII Sympozjum „Pamięć Europy”

13.05.2024, 10:17aktualizacja: 13.05.2024, 10:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Warszawie będą rozmawiać o pamięci, historii i wolności. W dniach 21–24 maja br. w Muzeum Historii Polski odbędzie się już 12. odsłona Sympozjum „Pamięć Europy”, poświęcona narracjom i upamiętnianiu wolności. Wydarzenie, którego pomysłodawcą jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS), zgromadzi ponad 200 przedstawicieli instytucji pamięci z całego świata. Udział w sympozjum jest bezpłatny, rejestracja trwa.

Jaką rolę w historii Europy XX wieku odegrały dążenia niepodległościowe i towarzyszące im hasła? Co wolność oznaczała w ubiegłym wieku, a czym jest dzisiaj? W jaki sposób walka o wolność i jej świętowanie zapisały się w pamięci kulturowej i historycznej? To są pytania na które spróbują odpowiedzieć uczestnicy Sympozjum odbywającego się pod hasłem „Upamiętniając i opowiadając wolność”. Współorganizatorem tegorocznej edycji jest Muzeum Historii Polski.

Idea Sympozjum wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu na temat wydarzeń ubiegłego wieku z uwzględnieniem różnych wrażliwości, doświadczeń i istniejących interpretacji. Celem dorocznych spotkań jest inicjowanie i wspieranie współpracy instytucji i organizacji zajmujących się historią Europy w XX wieku i pamięcią o niej, a także edukacją historyczną.

„Głównym przedmiotem refleksji podczas tych spotkań jest próba odpowiedzi na pytanie o to, czy możliwa jest wspólna pamięć europejska. Rozmawiamy o tym mając na uwadze różne szczegółowe aspekty jak, na przykład, wolność. Staramy się wspierać dialog osób zajmujących się pamięcią i tych, które zajmują się historią. Muzea kształtują naszą pamięć, ale opierają się na wiedzy historycznej i na jej interpretacjach” - mówi Rafał Rogulski, dyrektor ESPS.

Tegoroczne Sympozjum poświęcone jest narracjom o wolności i sposobom jej upamiętnienia w Europie i na świecie. Naukowcy i praktycy z różnych krajów spotkają się w Warszawie, aby przyjrzeć się przestrzeniom najnowszych i najpopularniejszych muzeów historycznych i miejsc pamięci. Przez dziesięciolecia odgrywały one szczególną rolę w tworzeniu pamięci historycznej i kulturowej różnych pokoleń zarówno jako miejsca tę pamięć kształtujące, jak również jako instytucje angażujące zwiedzających we współtworzenie narracji o przeszłości. Udział w Sympozjum potwierdzili przedstawiciele, między innymi, Muzeum Berlin-Karlshorst, Instytutu Stosunków Międzynarodowych przy Uniwersytecie Kijowskim im. Tarasa Szewczenki, Muzeum Historii Żydów im. Gaona w Wilnie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów czy Muzeum Katyńskiego.

Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się technologie i coraz bardziej zaawansowane narzędzia wizualizacji przeszłości, kluczowe dla popularyzacji historii i procesu edukacyjnego, uczestnicy sympozjum omówią szanse i zagrożenia, jakie ze sobą niosą m.in. sztuczna inteligencja, VR czy media immersyjne.

Czterodniowe wydarzenie to nie tylko panele dyskusyjne, ale także szereg wydarzeń o charakterze networkingowym. Podczas sesji „Q&A” przedstawiciele różnych instytucji podzielą się doświadczeniami z projektów, z kolei uczestnicy „turbo prezentacji” dostaną do dyspozycji 90 sekund, żeby przedstawić swoją instytucję, projekt lub zachęcić do współpracy nowych partnerów. W programie znajdą się także wizyty w warszawskich muzeach i miejscach pamięci oraz wydarzenia kulturalne.

Cykl Sympozjów „Pamięć” Europy został zainaugurowany w 2012 r. w Gdańsku. Kolejne spotkania miały miejsce w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Brukseli, Bukareszcie, Paryżu, Tallinie, Dublinie i Barcelonie.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: https://enrs.eu/edition/european-remembrance-symposium-2024

Rejestracja na Sympozjum możliwa jest poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem: https://events.enrs.eu/Warsaw2024

Źródło informacji: European Network Remembrance and Solidarity

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2024, 10:17
Źródło informacji European Network Remembrance and Solidarity
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ