Newsletter

Święto muzyki Mozarta ponad granicami - 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie i w Wiedniu

16.05.2024, 16:15aktualizacja: 16.05.2024, 16:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Spektakle operowe, koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej, dzieła oratoryjne – skomponowane przez jednego z największych geniuszy muzycznych świata - Wolfganga Amadeusza Mozarta - wypełnią program 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Święto miłośników twórczości jednego z klasyków wiedeńskich rozpoczęło się w Warszawie 13 maja, ale koncerty tegorocznego Festiwalu odbędą się również w Wiedniu.

„Koncerty inaugurujące Festiwal stały się tradycją, a Salę Koncertową Filharmonii Narodowej co roku wypełniają melomani spragnieni muzyki Mozarta w najlepszym i stylowym wykonaniu. Nie inaczej jest w tym roku” – powiedziała dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej podczas Wielkiej Gali Otwarcia 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. 

Gwiazdami Gali byli: Jessica Pratt (sopran koloraturowy), laureatka m.in. International Opera Award Oscar Della Lirica, która występuje na najważniejszych scenach operowych świata (m.in. mediolańskiej La Scali, Teatro San Carlo w Neapolu, Teatro La Fenice w Wenecji, londyńskiej Covent Garden, Staatsoper w Wiedniu) oraz Petr Nekoranec (tenor), laureat m.in. Francesco Viñas International Competition, występujący m.in. w monachijskiej Bayerische Staatsoper, wiedeńskim Theater an der Wien oraz paryskim Théâtre des Champs-Elysées.

Solistom towarzyszyła Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) pod batutą Michała Maciaszczyka, a w programie wieczoru znalazły się uwertury i arie z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, m.in. „Uprowadzenie z seraju”, „Don Giovanni”, „Łaskawość Tytusa”.

Podczas Gali dyrektor Węgorzewska-Whiskerd poinformowała, że w ramach tegorocznej edycji Festiwalu trzy koncerty odbędą się w Wiedniu, z którym Wolfgang Amadeusz Mozart był szczególnie związany – tam powstały jego najważniejsze i najbardziej znane dzieła, tam też zmarł. I tak 19 maja w Sali słynnego Wiener Musikverein powtórzony zostanie warszawski koncert, który zainaugurował Festiwal. Dzień później w słynnym Mozarthaus (domu, który kompozytor wynajmował w Wiedniu najdłużej i w którym napisał słynne „Wesele Figara”) - muzycy wykonają program zatytułowany „Mozartian Dialogues: From Strings to Winds” (kwartety smyczkowe KV 155-158 oraz „Divertimento B-dur” KV 240). 21 maja zaś, w wiedeńskiej Hofburgkapelle, orkiestra MACV pod dyrekcją Adama Banaszaka wykona trzy ostatnie mozartowskie Symfonie (39. Es-dur, 40. G-moll i 41 C-dur).

W Warszawie melomani będą zaś mogli wysłuchać muzyki Mozarta (w tym oper, wielkiej Mszy c-moll KV 427 i dwukrotnie słynnego Requiem d-moll KV 626 w dwóch opracowaniach) w wykonaniu m.in. Acadiana Chamber Orchestra z USA pod batutą Mariusza Smolija, sopranistek Elizabeth Llewellyn i Ruby Hughes, skrzypaczki Elizabeth Pitcairn oraz Zespołu Wokalnego Warszawskiej Orkiestry Kameralnej i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod batutą Antoniego Wita i Adama Banaszaka.

Specjalnie dla dzieci przygotowano warsztaty, spotkania, Mozart Editions lubianej przez widzów Snack Opera. Interesująco zapowiadają się koncert powołanej na festiwal Młodzieżowej Orkiestry Mozartowskiej (złożonej z najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych z całej Polski) oraz Noc Muzeów 18 maja – ze specjalnym mozartowskim programem, skierowanym także do najmłodszych.

Na szczególną uwagę zasługuje program piątej edycji Mozart Junior Festival - a w nim spektakle dla dzieci, premiera familijnej opery „Chcę śpiewać”, warsztaty i koncert Młodzieżowej Orkiestry Mozartowskiej - złożonej z najzdolniejszych uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Piąty Mozart Junior Festival potrwa do 15 czerwca 2024 r.

33. Festiwal Mozartowski zakończy 30 czerwca Mozart Night – Wielka Gala Finałowa pod hasłem „Mozart versus Salieri” w stołecznym Teatrze Polskim. Melomani wysłuchają kompozycji tych dwóch rywalizujących ze sobą -za życia i po śmierci- twórców, jak głosi czarna legenda uwieczniona w filmie „Amadeusz” Miloša Formana.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.05.2024, 16:15
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ