Pobierz materiał i Publikuj za darmo

24 maja na zaproszenie zarządzającego Polską Agencją Prasową Marka Błońskiego przybyli do PAP Rene Maisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego wraz z synem Brendanem Van Dreusen. Spotkanie dotyczyło reaktywacji zawieszonego w 2016 r. Konkursu PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego na najlepsze materiały dziennikarskie w kategoriach: słowa pisanego, dziennikarstwa radiowego, wizualnego oraz fotografii.
„Twórczość Kapuścińskiego jest przykładem bezstronnego, obiektywnego i rzetelnego dziennikarstwa. Właśnie takie prace chcemy nagradzać i pragniemy, żeby mistrz reportażu pomógł nam swoim autorytetem. Wracamy do tej nagrody, aby pokazać, że go pamiętamy, honorujemy i że jesteśmy z niego dumni” - podkreślił Marek Błoński.
Szef PAP wskazał, że konkurs, którego ostatnia, piąta edycja odbyła się w 2015 r., wymaga napisania regulaminu na nowo oraz powołania nowej kapituły. Jej honorową przewodniczącą zgodziła się zostać Rene Maisner.
„Mój ojciec miał postawę proludzką, prospołeczną. Powtarzał, że daje głos tym, którzy głosu nie mają: ubogim, wykluczonym, obcym w danej społeczności. Podkreślał znaczenie empatii w stosunku do innych ludzi. To wymagało nie tylko odwagi osobistej, ale także ogromnej wiedzy popartej studiami, nieraz przekopywaniem całych bibliotek” - zaznaczyła Rene Maisner.
Dodała, że Kapuściński miał niezwykłą zdolność do syntezy - przekazywania w prostych, zrozumiałych dla wszystkich słowach, złożoności problemów. „Pokazywał, jak działa świat” - powiedziała córka mistrza reportażu.
Rene Maisner udziela się również w kapitule „Premio Kapuściński”, nagrody przyznawanej od 10 lat przez Instytut Polski w Rzymie podczas czerwcowego Festiwalu Literatury Podróżniczej.
W opinii Marka Błońskiego twórczość Kapuścińskiego inspiruje dziennikarzy do otwartości na ludzi, wrażliwości na ich problemy, ale także do chęci szukania rozwiązań.
„Do tego Kapuściński posiadał świetne pióro, potrafił w przekonujący sposób przekazać wiedzę, którą posiadał, i to czego się dowiedział opisać w sposób przejmujący i trafiający do ludzkiej wrażliwości” - podkreślił szef PAP.
Marek Błoński na zakończenie spotkania przekazał córce i wnukowi Ryszarda Kapuścińskiego zdjęcie autorstwa Macieja Bilewicza z 1970 r., przedstawiające Ryszarda Kapuścińskiego przed kinem Skarpa w Warszawie.
Źródło informacji: PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.05.2024, 09:00 |
Źródło informacji | Polska Agencja Prasowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Julien's prezentuje aukcję „Channel Surfing” będącą uczczeniem historii telewizji na świecie
- 16.04.2025, 09:43
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PR Newswire
-
Image
RevitaLash® Cosmetics ogłasza zamiar zebrania 10 milionów dolarów na wsparcie inicjatyw na rzecz walki z rakiem piersi
- 16.04.2025, 09:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
„Światy Łączone Słowami” - prezentacja programu Republiki Korei - Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2025
Korea to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze, głęboko zakorzeniony w tradycji, a jednocześnie innowacyjny i wyznaczający światowe trendy w wielu dziedzinach. Zachwyca przy tym sztuką, muzyką i tańcem, ale przede wszystkim - literaturą, która zdobywa serca czytelników na całym świecie. Republika Korei jest gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które w tym roku odbędą się od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i po raz pierwszy także w przestrzeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bogaty i różnorodny program wydarzeń pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.- 15.04.2025, 13:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja Historia i Kultura
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ