Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W debacie „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu” uczestniczyli przedstawiciele sektora gospodarki, polskich i zagranicznych banków, a także instytucji finansowych. Rozmawiano o globalnych trendach i perspektywach transformacji energetycznej.
O konieczności kontynuowania transformacji mówił Milos Stefanovic, head of UK natural Resources Corporate Banking w Citi. Finansista przekazał doświadczenia duńskie. Przez 12 lat tamtejszy rynek energetyczny praktycznie odszedł od paliw kopalnych na rzecz OZE.
Stefanovic wskazał, że transformacja to proces nieuchronny, o niespotykanej skali, na który kraje wydadzą „gigamiliony” euro w skali Europy.
„To wielkie wyzwanie dla sektora finansowego, ale jestem optymistą, że się powiedzie” – stwierdził Milos Stefanovic.
„Trzeba finansować obie strony transformacji, aby uniknąć kryzysów energetycznych” – podkreślał Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN, zwracając jednocześnie uwagę na rosnące koszty energii. „Nie należy się jednak obawiać tych trendów, ale uświadomić sobie, że sposoby wykorzystania tejże energii będą tanieć” – mówił Adam Czyżewski.
Jak podkreślał Piotr Kosno z Banku Handlowego, zmiany są nieuchronne: „może zmienią się drogi, ale cel pozostanie wciąż ten sam – transformacja energetyczna”. Finansista zauważył, że oprócz sektora energii, zmiany czekają także, m.in. rolnictwo, środowisko, a nawet oświatę.
„Cele transformacji ogłosiliśmy pięć lat temu, ale w koncernie zmianami zajmujemy się już od 2009 roku. Kontynuujemy przemyślaną strategię. Przechodzimy właśnie transformację bezpieczeństwa: wzmacniamy infrastrukturę, aby uniknąć zagrożeń” – powiedział Adam Czyżewski.
Główny ekonomista ORLEN dodał, że koncern będzie zasilać gospodarkę energią. „Chcemy to robić w sposób zrównoważony. Potrzeba na to tylko, a może aż – pieniędzy” – dodał Czyżewski.
„Pieniądze mamy i jesteśmy gotowi finansować transformację energetyczną. Finansujemy, m.in. niskoemisyjny transport, np. w samorządach, ale także producentów pojazdów” – przekazała Ilona Wołyniec z PKO Banku Polskiego.
Na potrzebę edukacji społeczeństwa zwracała uwagę z kolei Karolina Żelawska-Pałasz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
„Potrzebujemy dobrej kampanii, która zmieni nastawienie wielu ludzi. Inaczej czekają nas protesty, np. przeciw budowie farm wiatrowych, kolektorów słonecznych, itp.” – mówiła dyr. Żelawska-Pałasz.
„Tak naprawdę, prawdziwe wyzwania transformacyjne jeszcze przed nami. To, co było łatwe, już wykonaliśmy. Przed nami trudniejsze zadania i warto dodać, że ciężar zmian spoczywa na wielkich przedsiębiorstwach, naszych narodowych czempionach” – oświadczyła Aleksandra Stanek-Kowalczyk, partner w Consulting EY Polska.
„Ton tej debaty odpowiada wyzwaniom, jakie stoją przed transformacją energetyczną. Dziś sektor finansowy – czego wcześniej nie było – wyraźnie mówi, że należy finansować transformację, a więc obie strony, uczestniczące w tych zmianach” – podsumował panel „Transformacja energetyczna – doświadczenia liderów biznesu” - Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN.
Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych, dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. EKF odbywał się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.06.2024, 09:32 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE