Newsletter

POLENERGIA SA (32/2024) STANOWISKO WS. POZWU (PISMA PROCESOWEGO) OTRZYMANEGO PRZEZ SPÓŁKĘ ZALEŻNĄ DOTYCZĄCEGO M.IN. NAXXAR WIND FARM FOUR SRL ORAZ SPÓŁEK PROJEKTOWYCH REALIZUJĄCYCH PROJEKT FARMY WIATROWEJ W RUMUNII

24.06.2024, 21:08aktualizacja: 24.06.2024, 21:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 32/2024

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 29/2024 z dnia 27 maja 2024 r., w związku z wniesieniem przez Naxxar Wind Farm Four SRL z siedzibą w Bukareszcie ("Spółka"), podmiot zależny spółki pod firmą Polenergia S.A. ("Emitent"), odpowiedzi na pismo procesowe ("Pozew") złożone przez WIP International GmbH ("Powód") przed II Sądem Okręgowym w Bukareszcie, po dokonaniu pogłębionej analizy sytuacji prawnej powstałej w wyniku złożonego Pozwu, Zarząd Emitenta przedstawia poniższe informacje.

Pozew jest związany z wcześniejszym powództwem wniesionym do sądu przez Powoda przeciwko Naxxar Renewable Energy SRL ("NRE") (byłego właściciela udziałów w Spółce), kilku osobom fizycznym oraz innym spółkom, w którym to postępowaniu żadna ze spółek obecnie kontrolowanych przez Emitenta nie jest stroną pozwaną ("Pierwotne Powództwo"). Emitent ocenia, że w przypadku zaskarżenia przez którąkolwiek ze stron wyroku sądu pierwszej instancji, który na ten moment jeszcze nie zapadł, postępowanie w sprawie Pierwotnego Powództwa może trwać ok. 3 - 4 lata. Dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania w sprawie Pierwotnego Powództwa na korzyść Powoda i co istotne, nieskutecznej egzekucji przedmiotowego roszczenia wobec NRE, Pozew Powoda (actio pauliana) przeciwko m.in. Spółce może zostać rozstrzygnięty.

Ponadto, w ocenie Emitenta Pozew jest bezzasadny, a uznanie dokumentów i czynności prawnych doprowadzających do transakcji nabycia przez Emitenta udziałów w Spółce i nabycia przez Spółkę udziałów w 7 spółkach projektowych realizujących projekt farmy wiatrowej w Rumunii w okręgu Tulcea (o czym Emitent informował w raportach bieżących nr 40/2023 z dnia 5 października 2023 r. oraz nr 59/2023 z dnia 7 grudnia 2023 r.) za nieważne lub bezskuteczne wobec Powoda (actio pauliana) nie posiada podstawy prawnej. Niezależnie od powyższego, zdaniem Emitenta hipotetyczne roszczenia przedstawione w Pozwie uległy przedawnieniu.

podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 173, str. 1 ze zm.)

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2024, 21:08
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii