Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 29/2024 z dnia 27 maja 2024 r., w związku z wniesieniem przez Naxxar Wind Farm Four SRL z siedzibą w Bukareszcie ("Spółka"), podmiot zależny spółki pod firmą Polenergia S.A. ("Emitent"), odpowiedzi na pismo procesowe ("Pozew") złożone przez WIP International GmbH ("Powód") przed II Sądem Okręgowym w Bukareszcie, po dokonaniu pogłębionej analizy sytuacji prawnej powstałej w wyniku złożonego Pozwu, Zarząd Emitenta przedstawia poniższe informacje.
Pozew jest związany z wcześniejszym powództwem wniesionym do sądu przez Powoda przeciwko Naxxar Renewable Energy SRL ("NRE") (byłego właściciela udziałów w Spółce), kilku osobom fizycznym oraz innym spółkom, w którym to postępowaniu żadna ze spółek obecnie kontrolowanych przez Emitenta nie jest stroną pozwaną ("Pierwotne Powództwo"). Emitent ocenia, że w przypadku zaskarżenia przez którąkolwiek ze stron wyroku sądu pierwszej instancji, który na ten moment jeszcze nie zapadł, postępowanie w sprawie Pierwotnego Powództwa może trwać ok. 3 - 4 lata. Dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania w sprawie Pierwotnego Powództwa na korzyść Powoda i co istotne, nieskutecznej egzekucji przedmiotowego roszczenia wobec NRE, Pozew Powoda (actio pauliana) przeciwko m.in. Spółce może zostać rozstrzygnięty.
Ponadto, w ocenie Emitenta Pozew jest bezzasadny, a uznanie dokumentów i czynności prawnych doprowadzających do transakcji nabycia przez Emitenta udziałów w Spółce i nabycia przez Spółkę udziałów w 7 spółkach projektowych realizujących projekt farmy wiatrowej w Rumunii w okręgu Tulcea (o czym Emitent informował w raportach bieżących nr 40/2023 z dnia 5 października 2023 r. oraz nr 59/2023 z dnia 7 grudnia 2023 r.) za nieważne lub bezskuteczne wobec Powoda (actio pauliana) nie posiada podstawy prawnej. Niezależnie od powyższego, zdaniem Emitenta hipotetyczne roszczenia przedstawione w Pozwie uległy przedawnieniu.
podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 173, str. 1 ze zm.)
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.06.2024, 21:08 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |