Newsletter

5 mld euro na morską energetykę wiatrową z KPO. Wnioski przyjmuje BGK

13.08.2024, 16:10aktualizacja: 13.08.2024, 16:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia właśnie nabór wniosków na pożyczki przeznaczone na morską energetykę wiatrową. Jest to możliwe, dzięki spełnieniu jednego z tzw. kamieni milowych KPO, czyli podpisaniu umowy przez bank i Ministerstwo Aktywów Państwowych. Łączna kwota środków na pożyczki obejmuje prawie 5 mld złotych.

O uruchomieniu środków z KPO na pożyczki na morską energetykę wiatrową poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceministra aktywów państwowych Jacka Bartmińskiego oraz wiceprezeski Banku Gospodarstwa Krajowego, prof. Marty Postuły.

„Projekt budowy morskich farm wiatrowych to jeden z głównych projektów KPO zrealizowanych w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Największy wartościowo, jego wartość wynosi dokładnie 4 mld 785 mln euro” - powiedział wiceminister Bartmiński.

Wsparcie sektora offshore oznacza produkcję zielonej energii, która w perspektywie długofalowej pozwoli polskim przedsiębiorcom obniżyć koszty funkcjonowania. Minister Bartmiński przekazał, że zidentyfikowanych jest siedem projektów (realizowanych przez pięć konsorcjów), które mogą otrzymać pożyczkowe wsparcie na morską energetykę wiatrową, z czego w dwóch konsorcjach swój udział mają podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa. Minister zaznaczył jednocześnie, że wnioski o wsparcie mogą składać też inne podmioty.

Wiceprezeska Banku Gospodarstwa Krajowego, prof. Marta Postuła poinformowała, że „instrument wsparcia budowy morskich farm wiatrowych” jest typowo pożyczkowym, a pomoc finansowa będzie udzielana na zasadach rynkowych.

„Przez bank BGK zostanie uruchomionych około 30 mld euro z instrumentów KPO na działania związane w dużej mierze z budowaniem zrównoważonego rozwoju opartego na zielonej energii, kwestiach związanych z cyfryzacją oraz wsparciem polityki mieszkaniowej” - powiedziała prezes Postuła.

Umowy pożyczkowe na finansowanie morskich farm wiatrowych mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 r., przy maksymalnym okresie spłaty do 2053 r. BGK jest polskim bankiem rozwoju, którego misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

„Jest to trzecia umowa, którą udało nam się podpisać, jeśli chodzi o wykorzystanie KPO. Od dzisiaj zaczynamy przyjmować wnioski, więc to jest moment startu dla naszych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się podjąć działanie związane z budowaniem morskich farm wiatrowych" - dodała prof. Marta Postuła.

BGK będzie wspierał projekty o minimalnej wielkości 300 MW zainstalowanej mocy. Umowy pożyczkowe na finansowanie morskich farm wiatrowych mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 r., przy maksymalnym okresie spłaty aż do 2053 r.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 13.08.2024, 16:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ