Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Warszawa jest stolicą Polski i sercem Mazowsza. Festiwal to szansa na poznanie jego tradycji i historii przez muzykę, taniec, malarstwo, architekturę, teatr i lokalną kuchnię. Przygotowano m.in. warsztaty, quizy z nagrodami i zajęcia edukacyjne, które poszerzą wiedzę o regionie i zachęcą do odkrywania mazowieckich miejscowości.
Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęca marszałek Adam Struzik.
„Program festiwalu jest bardzo ciekawy i urozmaicony. Powstał we współpracy z samorządowymi instytucjami kultury, kołami gospodyń wiejskich, twórcami ludowymi i rzemieślnikami z regionu. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam”.
Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach - wokalnych, teatralnych, rękodzielniczych, kulinarnych, malarstwa, kaligrafii czy tańca regionalnego. Warsztaty zostały przygotowane przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Mazowiecki Instytut Kultury, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski zauważa, że to wydarzenie jest doskonałą okazją do lepszego poznania regionu.
„Festiwal jest szansą na zapoznanie się z tradycją i historią Mazowsza przez muzykę, taniec, malarstwo, architekturę, teatr i lokalną kuchnię. Przygotowane warsztaty, quizy z nagrodami i zajęcia edukacyjne zachęcą do odkrywania mazowieckich miejscowości”.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Animacje, warsztaty malarstwa intuicyjnego, gry i zabawy, puzzle 3D czy Podwórko Mazowieckich Bajek - to tylko część z nich. Przewidziano też spektakle plenerowe. W repertuarze będą: „Cztery pory miłości” (Teatr Polski), „Ważne sprawy” (Teatr Sztuka Ciała), „Tuwim - Barman Czarnoksięskich Eliksirów” (Teatr Polski) czy „Star Wars i Sawa” (Teatr Sztuka Ciała).
Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim, zauważa, że przyjście na festiwal to idealna okazja na pożegnanie wakacji.
„Zapraszam wszystkich mieszkańców Warszawy, okolicznych gmin i miejscowości do tego, abyśmy 31 sierpnia spotkali się na Podzamczu na terenach Multimedialnego Parku Fontann. To ostatni dzień wakacji, więc także okazja na wspólne spędzenie wolnego czasu. W poprzednim roku ten festiwal wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Liczymy na to, że będzie podobnie również teraz”.
Wieczorem na scenie pojawią się artyści. O godz. 18.10 odbędzie się koncert zespołu Mikromusic, a o godz. 19.30 koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa mazowieckiego.
KONTAKT:
Marta Milewska
rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
tel.: 22 59 07 602, kom.: 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.08.2024, 09:47 |
Źródło informacji | Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Do 12 maja trwa nabór VeloTalent. Artyści walczą o stypendium VeloBanku
- 25.04.2025, 10:49
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: VeloBank
-
Image
Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu
- 25.04.2025, 10:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Milanowskie Centrum Kultury
-
Image
Majówka pełna historii – jedyna okazja w roku, aby zobaczyć na żywo Konstytucję 3 Maja 1791 r.
3 maja 2025 r. w 234. rocznicę uchwalenia przełomowego dokumentu - Konstytucji 3 maja 1791 r. - uznawanego za pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję o charakterze demokratycznym, odbędzie się specjalny pokaz oryginałów tego dziedzictwa dokumentacyjnego dla szerokiej publiczności. Manuskrypt będzie można podziwiać w godz. 12.00-16.00 w Pałacu Raczyńskich (Archiwum Głównym Akt Dawnych) przy ul. Długiej 7 w Warszawie. „Pokaz Konstytucji 3 Maja to niepowtarzalna okazja, aby zetknąć się z żywym dowodem naszej narodowej tożsamości. Zachęcam wszystkich, nie tylko mieszkańców Warszawy, do osobistego doświadczenia tej historii. Oryginał, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych od wieków, jest nie tylko dokumentem prawnym, ale przede wszystkim symbolem niezłomnego ducha narodu. Jesteśmy dumni, że możemy go Państwu zaprezentować” - informuje dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.- 25.04.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Archiwa Państwowe
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ