Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że współczesny świat, w tym Polska, podlega szybkim zmianom: geopolitycznym, ekonomicznym, klimatycznym i technologicznym.
„Samorządy zostały stworzone dosyć dawno, natomiast zmienia się technologia, zmienia się otoczenie gospodarcze, ale też pojawiają się różne sytuacje kryzysowe. (…) Dlatego choćby w aspekcie bezpieczeństwa należy rozmawiać o zmianie” - zwracał uwagę Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego.
Według niego, samorządy potrzebują też wsparcia finansowego przy realizacji różnego rodzaju zadań i inwestycji. Na przykład na zakupy związane z bezpieczeństwem ludności powinien - zdaniem Smółki - obwiązywać zerowy podatek VAT.
W opinii Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, obecnie jest dobry czas na zmiany - szczególnie w obliczu tych kryzysów, które się teraz dzieją np. powodzi.
„Zmiany trzeba robić zawsze, dostosowywać się do wyzwań, które niesie ze sobą dany czas” - podkreślił marszałek Ortyl.
Z kolei prof. Stanisław Mazur z Uniwersytetu Ekonomicznego oraz I zastępca prezydenta miasta Krakowa wskazał, że reforma samorządowa przeprowadzona za rządów Jerzego Buzka była zaprojektowana na tamte czasy i dlatego obecnie wymaga zmian. Jak podkreślił, powinny one pójść w kierunku budowania poczucia wspólnoty, odejścia od biurokratyzacji, a także szerokiego zastosowania digitalizacji. Kolejny istotny problem to kwestia finansowania - zdaniem wiceprezydenta Krakowa samorządy powinny mieć większą autonomię finansową - swobodę decydowania, na jakie cele przeznaczają pieniądze.
„To jest czas na poważną dyskusję, w którym kierunku zmiany powinny zmierzać, by budować lepszy samorząd” - zaznaczył prof. Mazur.
Uczestnicy panelu odnieśli się również do kwestii kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ich dwukadencyjność z wydłużeniem jednej kadencji do 5 lat wprowadzono ustawą z 11 stycznia 2018 r.
„Możemy zastanowić się, by w mniejszych jednostkach samorządu terytorialnego ta dwukadencyjność była dłuższa niż 10 lat, a w dużych miastach, gdzie jest prezydent, obecna forma jest dobrym rozwiązaniem” - mówił Rafał Komarewicz, poseł na Sejm RP.
„Dwukadencyjność to rozwiązanie, które było dobre i jest dobre, zwłaszcza że wydłużono kadencję z czterech do pięciu lat, co pozwala na rozwinięcie skrzydeł, jeśli chodzi o inwestycje” - stwierdził Władysław Ortyl.
Za dwukadencyjnością wypowiedział się również marszałek Łukasz Smółka, który jednak zaznaczył, że należałoby wydłużyć czas trwania kadencji do 7 lat, gdyż w tym okresie samorząd ma szansę przeprowadzić dużą inwestycję. Krótszy okres może spowodować, że zostanie ona zahamowana lub wręcz powstrzymana, gdyż władze wybrane w następnych wyborach mogą zrezygnować z jej kontynuacji.
Żaden z biorących udział w dyskusji samorządowców nie opowiedział się za zmianą, która miałaby na celu zmniejszenie ilości 16 województw - poprzez połączenie dwóch obecnie istniejących. Wskazywali, że przecież województwa mogą ze sobą współpracować przy realizacji dużych inwestycji, nie trzeba w tym celu tworzyć nowej dużej jednostki administracyjnej.
Poruszono również temat działania samorządów podczas kryzysów takich jak np. klęska żywiołowa. Zdaniem Łukasza Smółki, przygotowania na takie sytuacje powinny się odbywać w sposób ciągły przez wiele lat. W przypadku kryzysu powinien powstać jeden ośrodek decyzyjny, np. wojewoda, którego współpartnerami byłyby samorządy.
„Reforma samorządów powinna być tak zrealizowana, by budować silne społeczeństwo, bo ono w sytuacji kryzysowej, w momencie zjednoczenia, będzie w stanie skutecznie i szybko reagować” - podsumował marszałek województwa małopolskiego.
Krynica Forum to wyjątkowe miejsce na konferencyjnej mapie Polski, przestrzeń pogłębionej debaty o najważniejszych wyzwaniach stojących przed naszą ojczyzną. W tegorocznej edycji szczególny nacisk został położony na strategiczne zagadnienia związane ze wzmacnianiem bezpieczeństwa narodowego, odporności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 19.09.2024, 11:50 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |