Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W opinii przedstawicieli samorządów, środki europejskie to inwestycja w przyszłość. Dlatego ważne jest, żeby te środki stanowiły inwestycję korzystną zarówno dla regionu, aby się rozwijał, jak i dla całej polskiej gospodarki. Z drugiej strony pieniądze z UE trzeba wydawać mądrze - przykładowo elektryczny autobus nie pojedzie w górach zimą, ze względu na spadek wytrzymałości baterii.
„Inwestycje w Małopolsce są realizowane w szybkim tempie. Coraz więcej pasażerów jeździ koleją, a krakowskie lotnisko w 2024 r. obsłuży 10 mln pasażerów, co oznacza, że będą dodatkowe miejsca pracy, bo każdy 1 mln obsłużonych pasażerów to dodatkowy tysiąc miejsc pracy w regionie” - podkreślił marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
Dodał, że ważne jest, aby środki unijne przekładały się na innowacje, nowe patenty, optymalizację kosztów, ale także aby finansowały inwestycje w kulturę, tradycję, walory krajobrazowe, jak również w kapitał ludzki.
„Małopolska to nie tylko inwestycje infrastrukturalne. Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Małopolska w 2010 r. była dotknięta powodzią i to doświadczenie nauczyło nas, że warto inwestować w bezpieczeństwo, w służby, ale również w infrastrukturę, która przeciwdziała skutkom nawalnych deszczy czy reaguje na sytuacje kryzysowe” - zaznaczył Łukasz Smółka.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, była wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, członek zarządu województwa podkarpackiego wskazała, że samorządy są dobrze przygotowane na przyjęcie środków unijnych - nie chcą ich po prostu wydawać, ale inwestować.
„44 proc. budżetu przyznanego Polsce to budżety województw. Samorządowcy przekazują informacje, tak więc wiemy jak te środki ukierunkować. Samorządy i przedsiębiorcy są przygotowani, ale samorządy potrzebują przede wszystkim funduszy strukturalnych na infrastrukturę, a nie na Zielony Ład. Zielone projekty są ważne, ale dla mieszkańców ważniejsze są czysta, zdrowa woda do picia i bezpieczne drogi” - powiedziała Małgorzata Jarosińska Jedynak.
W opinii Patryka Wichra, posła na Sejm RP, przeszkodą w sprawnym i szybkim wydawaniu środków z UE są bariery administracyjne, za sprawą których samorządy długo czekają na pieniądze.
„KPO to środki szybkie, dynamiczne, które muszą być łatwe w wydawaniu i rozliczaniu. U nas wciąż jest za duża >>papierologia<<” - stwierdził.
Wskazał również, że 5 mld zł z funduszu spójności zostało przesunięte na powódź, tymczasem finansowanie usuwania skutków powodzi powinno pochodzić z funduszu solidarnościowego UE, wypłacanego krajom i regionom dotkniętym przez klęski żywiołowe.
W opinii Łukasza Bałajewicza, prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, przykładem mądrze wydawanych środków jest rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa.
„Spółki SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa) budują mieszkania dla obywateli. To jeden z prostych sposobów na wydatkowanie środków, tymczasem samorządy w SIM-ach nie partycypują. Należałoby więc przekierować część środków do przygotowanych inwestycyjnie samorządów, aby mądrze inwestowały w mieszkania dla obywateli, np. przekazując grunty na ich budowę” - wskazał Łukasz Bałajewicz.
Krynica Forum 2024 pod hasłem „Empowering the Region” odbyło się w dniach 18-20 września w Krynicy Zdrój. Głównym Partnerem Krynica Forum jest województwo małopolskie, Gospodarzem wydarzenia - miasto Krynica-Zdrój, a Partnerami Strategicznymi - Narodowy Bank Polski oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 23.09.2024, 15:43 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |