Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Środki z UE trzeba wydawać szybko, skutecznie, ale przede wszystkim mądrze

23.09.2024, 15:43aktualizacja: 23.09.2024, 16:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
Odblokowanie środków z KPO oznacza, że samorządy muszą szybko opracować strategię ich zagospodarowania. O tym jak sprawnie, ale przede wszystkim mądrze wydać nową falę unijnych pieniędzy oraz jakie powinny być priorytety inwestycyjne polskich regionów i miast rozmawiali eksperci trzeciego dnia Krynica Forum 2024.

W opinii przedstawicieli samorządów, środki europejskie to inwestycja w przyszłość. Dlatego ważne jest, żeby te środki stanowiły inwestycję korzystną zarówno dla regionu, aby się rozwijał, jak i dla całej polskiej gospodarki. Z drugiej strony pieniądze z UE trzeba wydawać mądrze - przykładowo elektryczny autobus nie pojedzie w górach zimą, ze względu na spadek wytrzymałości baterii.

„Inwestycje w Małopolsce są realizowane w szybkim tempie. Coraz więcej pasażerów jeździ koleją, a krakowskie lotnisko w 2024 r. obsłuży 10 mln pasażerów, co oznacza, że będą dodatkowe miejsca pracy, bo każdy 1 mln obsłużonych pasażerów to dodatkowy tysiąc miejsc pracy w regionie” - podkreślił marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Dodał, że ważne jest, aby środki unijne przekładały się na innowacje, nowe patenty, optymalizację kosztów, ale także aby finansowały inwestycje w kulturę, tradycję, walory krajobrazowe, jak również w kapitał ludzki.

„Małopolska to nie tylko inwestycje infrastrukturalne. Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Małopolska w 2010 r. była dotknięta powodzią i to doświadczenie nauczyło nas, że warto inwestować w bezpieczeństwo, w służby, ale również w infrastrukturę, która przeciwdziała skutkom nawalnych deszczy czy reaguje na sytuacje kryzysowe” - zaznaczył Łukasz Smółka.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, była wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, członek zarządu województwa podkarpackiego wskazała, że samorządy są dobrze przygotowane na przyjęcie środków unijnych - nie chcą ich po prostu wydawać, ale inwestować.

„44 proc. budżetu przyznanego Polsce to budżety województw. Samorządowcy przekazują informacje, tak więc wiemy jak te środki ukierunkować. Samorządy i przedsiębiorcy są przygotowani, ale samorządy potrzebują przede wszystkim funduszy strukturalnych na infrastrukturę, a nie na Zielony Ład. Zielone projekty są ważne, ale dla mieszkańców ważniejsze są czysta, zdrowa woda do picia i bezpieczne drogi” - powiedziała Małgorzata Jarosińska Jedynak.

W opinii Patryka Wichra, posła na Sejm RP, przeszkodą w sprawnym i szybkim wydawaniu środków z UE są bariery administracyjne, za sprawą których samorządy długo czekają na pieniądze.

„KPO to środki szybkie, dynamiczne, które muszą być łatwe w wydawaniu i rozliczaniu. U nas wciąż jest za duża >>papierologia<<” - stwierdził.

Wskazał również, że 5 mld zł z funduszu spójności zostało przesunięte na powódź, tymczasem finansowanie usuwania skutków powodzi powinno pochodzić z funduszu solidarnościowego UE, wypłacanego krajom i regionom dotkniętym przez klęski żywiołowe.

W opinii Łukasza Bałajewicza, prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, przykładem mądrze wydawanych środków jest rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa.

„Spółki SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa) budują mieszkania dla obywateli. To jeden z prostych sposobów na wydatkowanie środków, tymczasem samorządy w SIM-ach nie partycypują. Należałoby więc przekierować część środków do przygotowanych inwestycyjnie samorządów, aby mądrze inwestowały w mieszkania dla obywateli, np. przekazując grunty na ich budowę” - wskazał Łukasz Bałajewicz.

Krynica Forum 2024 pod hasłem „Empowering the Region” odbyło się w dniach 18-20 września w Krynicy Zdrój. Głównym Partnerem Krynica Forum jest województwo małopolskie, Gospodarzem wydarzenia - miasto Krynica-Zdrój, a Partnerami Strategicznymi - Narodowy Bank Polski oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 23.09.2024, 15:43
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ