Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Tegoroczna edycja organizowanego przez Federację Przedsiębiorców Polskich wydarzenia, będącego okazją do wymiany poglądów pomiędzy przedsiębiorcami a przedstawicielami instytucji europejskich oraz administracji centralnej i regionalnej, odbywała się pod hasłem „Razem kształtujemy Europę jutra”.
Wydarzenie było okazją do pogłębionej refleksji oraz eksperckich dyskusji dotyczących przyszłości Unii Europejskiej w wymiarze ekonomicznym, oraz Polski w jej strukturach. Omówiono kwestie związane z jednolitym rynkiem i unijną legislacją. Dyskutowano również o sposobach wzmocnienia pozycji UE i europejskich przedsiębiorców na globalnym rynku. Ponadto, rozważano jak najlepiej wykorzystać szansę na kształtowanie polityki gospodarczej UE, którą współtworzyć będzie rozpoczynająca się 1 stycznia 2025 roku polska prezydencja w Radzie UE.
Gościem honorowym kongresu był europejski komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, dla którego organizowane przez FPP wydarzenie było pierwszym punktem wizyty w Polsce.
Komisarz, zabierając głos tuż po otwarciu kongresu przez Przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich, Marka Kowalskiego, podkreślił wagę dla perspektyw ekonomicznych UE dalszego pogłębiania integracji europejskiej, w tym przede wszystkim eliminacji barier utrudniających funkcjonowanie jednolitego rynku unijnego. Jego zdaniem wzmacnianie konkurencyjności europejskiej gospodarki będzie jednym z głównych zadań nowej Komisji Europejskiej.
„Moim zdaniem potrzebujemy dziś przede wszystkim silniejszej unii energetycznej, aby obniżyć ceny energii. Po drugie musimy mieć wspólne cele, które można wspólnie finansować, na przykład w obszarze obronności i zaawansowanych technologii. Po trzecie zaś potrzebujemy silniejszego i kompletniejszego jednolitego rynku, ponieważ nasz wspólny rynek - chociaż silny - nie jest jeszcze w stanie finansować na przykład startupów” - podkreślił Gentiloni podczas wywiadu w kuluarach kongresu.
Jednym z ważnych punktów w agendzie tegorocznej edycji kongresu była debata na temat przedstawionej w ubiegłym roku przez Komisję Europejską propozycji reformy Unijnego Kodeksu Celnego mającej na celu uproszczenie i unowocześnienie procedur oraz podniesienie efektywności działania administracji celnych m.in. przez utworzenie Unijnego Urzędu ds. Celnych i unijnego centrum danych celnych. Reforma celna jest bardzo ważna, dlatego w Federacji Przedsiębiorców Polskich działa Komitet ds. Celnych - jedyna tego typu forma dyskusji wśród organizacji przedsiębiorców w Polsce.
Podczas kongresu odbyły się również liczne debaty tematyczne, które objęły szerokie spektrum kluczowych zagadnień gospodarczych i społecznych. W obszarze polityki gospodarczej skupiono się na kluczowych obszarach inwestycji, takich jak budownictwo mieszkaniowe, infrastruktura energetyczna i transportowa, a także na kwestiach obniżenia emisyjności i cen energii. Nie zabrakło dyskusji o planowanych zmianach w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych oraz implementacji dyrektywy o pracy platformowej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii domniemania stosunku pracy. Poruszono również temat dobrostanu pracowników, podkreślając rolę benefitów i potrzebę modernizacji zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W kontekście zamówień publicznych omawiano wyzwania związane z dostosowaniem wynagrodzeń do zmieniających się warunków oraz potrzebę wyrównywania szans polskich wykonawców w stosunku do firm spoza UE. Dyskutowano ponadto na temat różnych aspektów bezpieczeństwa w erze cyfrowej, od zagrożeń militarnych po ochronę infrastruktury krytycznej, analizując te kwestie zarówno z perspektywy krajowej, jak i międzynarodowej.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.09.2024, 13:31 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu