Newsletter

NBP: prowadzona w latach 2020-2024 polityka pieniężna ograniczyła wpływ światowych kryzysów na polską gospodarkę

08.10.2024, 11:19aktualizacja: 08.10.2024, 11:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Kadr z filmu
PAP/ Kadr z filmu
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w kryzysowych latach 2020-2024 16 razy zmieniała parametry polityki pieniężnej – mówił podczas prezentacji na Forum Krynica 2024 prof. Cezary Kochalski z NBP, członek Rady Polityki Pieniężnej. Według niego dzięki takiej polityce, niezależnemu bankowi centralnemu i własnej walucie, polska gospodarka uniknęła zapaści.

Prezentacja „Polska polityka pieniężna w latach 2020-2024. Uwarunkowania-Założenia-Realizacja” miała miejsce podczas drugiego dnia kongresu Krynica Forum 2024. Narodowy Bank Polski przedstawił w niej realizację polskiej polityki pieniężnej w czasie megaszoków ekonomicznych związanych z pandemią, okresem popandemicznym oraz kryzysem energetycznym wywołanym wojną na Ukrainie.

„Dotknęły nas trzy kryzysy o bezprecedensowym charakterze. Stanęliśmy przed groźbą zapaści gospodarczej. W dodatku musieliśmy przełożyć skutki społeczne i zdrowotne na skutki finansowe i gospodarcze - to było wielkie wyzwanie. Świat prognozował załamanie gospodarcze na poziomie od 4 do 10 proc. Narodowy Bank Polski w swojej projekcji okazał się najbardziej wiarygodny - prognozował spadek gospodarczy na poziomie 5 proc. I to się sprawdziło” - podkreślił prof. Cezary Kochalski z NBP, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Ekspert wskazał, że dzisiaj Narodowy Bank Polski jest ogromną instytucją, w której roczna suma bilansowa wynosi 978 mld zł. NBP realizuje szeroką wiązkę funkcji wynikających z ustawy o NBP. Najważniejszą jest konieczność utrzymania stabilnego poziomu cen w średnim okresie.

„Niezależny bank centralny, m.in. dlatego, że mamy własną walutę, może realizować autonomiczną politykę. Dzięki temu RPP mogła zmieniać parametry polityki pieniężnej w latach 2020-2024 i uczyniła to aż 16 razy, zarówno obniżając stopy procentowe, jak i je podwyższając. Dzięki temu udało nam się w 2024 r. sprowadzić inflację do celu inflacyjnego” - wyjaśnił Cezary Kochalski.

Prof. Kochalski przypomniał, że w latach 70-tych ubiegłego wieku na świecie nastąpiło odejście od pokrycia w kruszcu, w związku z tym istotnie wzrosła ranga i znaczenie banków centralnych, które musiały przejąć odpowiedzialność za wartość pieniądza.

„Wysoka inflacja kosztuje nas wszystkich. Banki centralne mają mandat do zapewnienia stabilności cen w średnim okresie. Ale, aby go skutecznie realizować, bank centralny musi być niezależny, wiarygodny i transparentny” - podkreślił ekspert.

Dodał, że w następstwie cen energii jesteśmy obecnie w sytuacji, kiedy inflacja jest powyżej celu inflacyjnego, ale jest pod kontrolą i w świetle aktualnych danych prawdopodobnym scenariuszem jest dyskusja, możliwe są także decyzje o obniżkach stóp procentowych.

„Aktualnie stopy procentowe są na relatywnie wysokim poziomie, ale dbając o stabilność cen w średnim okresie, zmiany parametrów polityki pieniężnej muszą być dokonywane w sposób ostrożny i wyważony. Wszystko będzie zależało od uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych, ale wiele wskazuje na to, że pierwsza polowa 2025 r. to będzie moment, kiedy dyskusja o obniżkach stóp procentowych się rozpocznie” - zaznaczył prof. Kochalski.

Ekspert podkreślił, że uwarunkowania kryzysowych lat 2020-2024 potwierdziły, że każdy kraj powinien mieć zapewniony obieg gotówkowy.

„W normalnej sytuacji musimy mieć dostęp do gotówki, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że w sytuacjach nadzwyczajnych ta gotówka również będzie dostępna i będzie środkiem płatniczym w obiegu” - powiedział Cezary Kochalski.

Krynica Forum 2024 pod hasłem „Empowering the Region” odbyło się w dniach 18-20 września w Krynicy Zdrój. Głównym partnerem Krynica Forum jest województwo małopolskie, gospodarzem wydarzenia - miasto Krynica-Zdrój, a partnerami strategicznymi - Narodowy Bank Polski oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 08.10.2024, 11:19
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ