Pobierz materiał i Publikuj za darmo
THC to fundusz, który od ponad 25 lat z sukcesem inwestuje powierzony kapitał w polskie firmy o ponadprzeciętnym potencjale wzrostu. Czwarty fundusz ma w dyspozycji ponad 70% więcej środków niż zebrany w 2019 roku poprzednik. Plany THC zakładają realizację od 8 do 10 inwestycji o pojedynczej wielkości od 10 do 50 mln EUR.
„Zainteresowanie najnowszym funduszem zarówno wśród inwestorów, którzy powierzyli kapitał poprzednim funduszom THC, jak i wśród nowych firm, było bardzo duże i fundusz miał istotną nadsubskrypcję. Jego finalna wielkość to 120 mln EUR i jest ona równa zakładanej maksymalnej kapitalizacji tzw. hard cap. To dobre wyniki poprzednich funduszy i perspektywy polskiej gospodarki pozwoliły w wymagających warunkach zebrać relatywnie szybko nowe, większe środki. Zespół Tar Heel Capital konsekwentnie pozostaje największym inwestorem THC” - mówi Grzegorz Bielowicki, założyciel i partner zarządzający Tar Heel Capital, firmą doradzającą funduszom THC.
Wśród inwestorów funduszu nie ma żadnych instytucji publicznych, a większość zagranicznych inwestorów, których łączne aktywa przekraczają 100 mld EUR, po raz pierwszy inwestuje w rozwój polskiej gospodarki oraz fundusz skoncentrowany na Polsce.
„Wewnętrzna stopa zwrotu z inwestycji tzw. IRR funduszy THC istotnie przekracza 20 proc. Takie wyniki przyciągają prywatny kapitał i promują Polskę jako atrakcyjne miejsce do inwestycji. Inwestycje private equity w Polsce, w stosunku do PKB, wynoszą prawie trzy razy mniej niż w krajach starej Unii, co pokazuje, jak wiele mamy jeszcze jako kraj do nadrobienia” - dodaje Grzegorz Bielowicki.
Inwestycje z przedsiębiorcami
THC IV będzie kontynuował strategię poprzednich funduszy, inwestując w średnie polskie firmy z branż produkcyjnych, usług B2B oraz ochrony zdrowia, w zamian za znaczący pakiet większościowy. Zwiększa się jednak maksymalna wartość transakcji w jeden podmiot.
„Większość inwestycji będzie się mieścić w przedziale od 10 do 25 mln EUR, ale zagraniczni inwestorzy funduszu są zainteresowani także koinwestowaniem w poszczególne spółki, co sprawia, że wraz z finansowaniem dłużnym fundusz może realizować inwestycje w jedną spółkę nawet do 50 mln EUR” - mówi Andrzej Różycki, partner zarządzający Tar Heel Capital.
THC prowadzi większość inwestycji wspólnie z przedsiębiorcami, którzy są jednocześnie założycielami lub menedżerami danej firmy.
„Mimo posiadania pakietu większościowego, fundusz nie przejmuje kontroli operacyjnej. Jego rola polega na wspieraniu biznesu i jest tak blisko zarządu jak zarząd tego potrzebuje. Staje się raczej partnerem firmy, ponieważ jej rozwój leży również w jego interesie. Patrząc historycznie na wyniki funduszy THC, to spółki portfelowe średnio trzykrotnie zwiększały przychody i zyski w trakcie inwestycji i tym samym wspólnicy - przedsiębiorcy - znacząco pomnożyli wartość swoich firm. Część członków zarządów i wspólników z zakończonych inwestycji zaangażowała kapitał w THC IV. Myślę że to świadczy o ich zaufaniu do funduszu i dotychczasowej udanej współpracy” - podsumowuje Andrzej Różycki.
Zwroty z portfeli THC
Fundusze THC, którym od ponad 25 lat doradza Tar Heel Capital, zrealizowały do tej pory ze środków własnych 23 inwestycje o łącznej wartości ponad 500 mln PLN i sprzedały aktywa za 2 mld PLN.
Pierwszy fundusz został uruchomiony w 1998 roku i dysponował wówczas kapitałem 30 mln EUR. Historycznie w portfelu znalazło się 9 spółek, w tym m.in. LiveChat Software wprowadzony z sukcesem w 2014 roku na GPW. Łączne przychody ze sprzedaży spółek wyniosły ok. 350 mln USD.
Drugi fundusz THC, o wartości 50 mln EUR, został zebrany w 2012 roku. Wraz z finansowaniem dłużnym zainwestował ok. 100 mln EUR w 9 firm, w tym m.in. w spółkę Rockfin, wiodącego producenta układów pomocniczych w sektorach energetycznym i produkcyjnym. Sprzedaż Rockfin do czeskiego funduszu private equity Jet Investment był dla funduszu tzw. dragonem, czyli inwestycją, z której zwrot pokrył wartość całego funduszu.
W 2019 roku wystartował fundusz THC III z kapitalizacją na poziomie 70 mln EUR. W portfelu znajdują się m.in. grupa stomatologiczna Dentity, producent dań gotowych SmakMAK czy produkujący rozwiązania dla energetyki i ciepłownictwa Radpol.
Więcej informacji na stronie www.tarheelcap.com
Źródło informacji: Tar Heel Capital
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.10.2024, 09:00 |
Źródło informacji | Tar Heel Capital |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Nagroda główna dla HEUTHES w rankingu IT@BANK2024
Firma HEUTHES po raz pierwszy w historii swojej działalności zwyciężyła w prestiżowym rankingu głównym IT@BANK organizowanym przez Miesięcznik Finansowy BANK. Tym samym w tegorocznej, dziewiętnastej edycji rankingu firma uzyskała tytuł najbardziej wszechstronnej firmy IT. Warto podkreślić, iż nagrodę firma HEUTHES zdobyła w jubileuszowym roku 35-lecia istnienia.- 22.11.2024, 11:09
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: HEUTHES sp. z o.o.
-
Image
Thorium Space i SWISSto12 podpisali strategiczną umowę na produkcję nowoczesnego payloadu dla programu HummingSat ESA PAP
W dniu 21 listopada b.r., Thorium Space S.A. podpisało przełomową umowę ze szwajcarską firmą SWISSto12, liderem w programie HummingSAT Europejskiej Agencji Kosmicznej. Umowa, obejmująca opracowanie i produkcję w pełni elastycznego i sterowanego cyfrowo payloadu dla platformy satelitarnej na orbitę GEO HummingSat, otwiera nowe możliwości dla polskiego sektora kosmicznego i europejskiego rynku telekomunikacyjnego. Kompleksowa realizacja projektu, potrwa cztery lata i przyniesie Thorium Space co najmniej 33 mln EUR.- 22.11.2024, 10:56
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Andersen rozszerza globalną ofertę usług wyceny w 10 krajach Azji i Pacyfiku
- 22.11.2024, 09:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire