Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Estonia: kompleksowe centrum zaawansowanej obrony

12.12.2024, 13:45aktualizacja: 12.12.2024, 14:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Estonian Business and Innovation Agency (1)
Estonian Business and Innovation Agency (1)
Estonia, z populacją liczącą 1,3 mln mieszkańców (porównywalną z Pragą czy Mediolanem) jest powszechnie uznawana jako ojczyzna technologicznych jednorożców, jak Skype, Bolt, czy Wise. To jednak także centrum zaawansowanego przemysłu obronnego, oferującego zaawansowane rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, świadomości sytuacyjnej, bezzałogowych pojazdów, sensorów, komunikacji i innych technologii, które mogą wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

Historia estońskiego sektora obronnego rozpoczęła się w 1991 roku, po odzyskaniu niepodległości. Po 50 latach obcej dominacji Estonia powróciła na mapę Europy, niemal bez zasobów i bez odziedziczonej infrastruktury technologicznej. Estończycy szybko zrozumieli, że budowa konkurencyjnej gospodarki wymaga digitalizacji i szybkiego postępu technologicznego.

W rezultacie już w 1996 roku wprowadzono bankowość internetową, w 2002 roku podpisy cyfrowe, a w 2005 roku głosowanie przez internet, nadal jedyny taki system na świecie. Globalny sukces Skype, założonego w Tallinnie w 2003 roku, zapoczątkował przemianę Estonii w państwo startupów i poligon doświadczalny dla nowych technologii.

Choć estońskie społeczeństwo cyfrowe, w tym e-rezydencja, e-małżeństwa oraz sukcesy takie jak Skype, Bolt i Wise, jest uznane na całym świecie, mniej znana jest historia sukcesu estońskiego przemysłu obronnego. W 2024 roku szacowany obrót tej branży wyniesie 500 mln euro, przy rocznym wzroście ok. 30%. Przemysł koncentruje się na tworzeniu zaawansowanych technologicznie produktów i usług.

Przemysł obronny Estonii oferuje szeroką gamę technologii podwójnego zastosowania: cyberobronę, robotykę, systemy autonomiczne, elektronikę i czujniki, wyposażenie indywidualne oraz technologie komunikacyjne i nadzorcze. Wszystkie firmy są prywatne, a dwie trzecie produkcji trafia na eksport. Teraz estoński sektor obronny przenosi tę współpracę na wyższy poziom i zaprasza do niej polski przemysł obronny.

Estonia jest także siedzibą NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence – międzynarodowego ośrodka prowadzącego badania, szkolenia i ćwiczenia w czterech kluczowych obszarach: technologii, strategii, operacji i prawa.

„Znaczenie cyberbezpieczeństwa i zaawansowanych technologii obronnych stało się jeszcze bardziej widoczne po cyberataku z 2007 roku, największym w historii wymierzonym w jedno państwo. Zarówno Estonia, jak i Polska widzą konieczność rozwoju niezależnych przemysłów obronnych – nie tylko poprzez zakup uzbrojenia i amunicji od kluczowych sojuszników, ale także poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na zagrożenia związanych z cyberwojną i wojną hybrydową” – mówi Rene Ehasalu, menedżer klastra Estońskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Lotniczego.

Polskie firmy mają szansę współpracować z estońskimi przedsiębiorstwami obronnymi, aby wspólnie rozwijać innowacyjne rozwiązania wzmacniające bezpieczeństwo regionu. W Europie swoją pozycję zaznaczyły już takie estońskie firmy jak CybExer Technologies, DefSecIntel, Milrem Robotics, Threod Systems, SensusQ i TrackDeep.

CybExer Technologies oferuje zaawansowane rozwiązania cyberbezpieczeństwa, w tym cyfrowe bliźniaki do realistycznych testów, narzędzia badawcze oparte na sztucznej inteligencji i indywidualnie dostosowane rozwiązania. Ich platformy wzmacniają odporność cybernetyczną na całym świecie.

DefSecIntel oferuje Smartshield SurveilSPIRE – zintegrowany, autonomiczny system świadomości sytuacyjnej, obejmujący zautomatyzowane platformy obserwacyjne, zdalne stacje monitorowania, algorytmy AI i autonomiczne źródła energii, dostosowane do różnych warunków.

Milrem Robotics specjalizuje się w zaawansowanych rozwiązaniach robotycznych dla wojska. Flagowy produkt firmy, bezzałogowy pojazd lądowy THeMIS, wspiera misje rozpoznawcze, logistyczne i bojowe, zmniejszając ryzyko dla żołnierzy i zwiększając zdolności operacyjne.

SensusQ oferuje platformę do zarządzania informacją wywiadowczą, integrującą dane z mediów społecznościowych, sensorów i e-maili. Zapewnia ona narzędzia do analizy, wizualizacji oraz wnioskowania opartego na sztucznej inteligencji.

Threod Systems tworzy zaawansowane bezzałogowe systemy powietrzne (UAS) do wywiadu i nadzoru. W ich ofercie znajdują się platformy UAV, sensory i specjalistyczne gimbale, dostosowane do zastosowań wojskowych i komercyjnych.

TrackDeep opracowuje rozwiązania do nadzoru oparte na dronach sterowanych AI, umożliwiające monitorowanie w czasie rzeczywistym, wykrywanie zagrożeń i kontrolę ruchu. Platforma integruje radary i sensory, zapewniając autonomiczną nawigację oraz wykrywanie pilotów, co zwiększa bezpieczeństwo i efektywność operacyjną.

Więcej informacji na stronie https://tradewithestonia.com/defence/

Źródło informacji: Estonian Business and Innovation Agency

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.12.2024, 13:45
Źródło informacji Estonian Business and Innovation Agency
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ