Newsletter

Konferencja prasowa „Polskie zboża: pasja, technologia, jakość”

21.01.2025, 16:39aktualizacja: 21.01.2025, 16:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych Sp. z o.o./Marta Raj (1)
Fot. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych Sp. z o.o./Marta Raj (1)
W dn. 21.01.2025 r. w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa pt. „Polskie zboża: pasja, technologia, jakość”, która była elementem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Jakość zaczyna się od ziarna”. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział Piotr Doligalski, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Marcin Gryn, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, reprezentant Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego oraz prof. Arkadiusz Artyszak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do niekontrolowanego napływu zbóż i ich przetworów na terytorium Polski. Na rynku pojawiło się ziarno niskiej jakości, wyprodukowane bez rygorystycznych unijnych standardów, często nienadające się do dalszego przetworzenia. Opinia publiczna dowiedziała się także o niepokojącej kategorii zbóż technicznych. Sytuacja ta uderzyła nie tylko w ekonomiczne podstawy funkcjonowania polskich gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej, ale zachwiała także ich pozytywnym wizerunkiem, co może mieć wpływ na zachowania konsumenckie.

W odpowiedzi na te zagrożenia Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych zainicjowały kampanię „Jakość zaczyna się od ziarna”. Celem projektu jest poprawa wizerunku producentów zbóż i produktów zbożowych oraz zahamowanie spadku ich konsumpcji. Jego twórcy chcą przekonać konsumentów, że dzięki wiedzy i innowacyjności polscy rolnicy produkują najwyższej jakości zboża, z których potem powstają pełnowartościowe i bezpieczne produkty zbożowe.

Prof. Arkadiusz Artyszak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zwrócił uwagę, że niewielu konsumentów zdaje sobie sprawę, że polscy producenci zbóż stosują innowacyjne technologie oraz praktyki rolnicze, która pozwalają także na zmniejszenia nakładów w gospodarstwie przy optymalizacji wysokości plonów. Pozwala to na produkcję wysokojakościowego ziarna oraz produktów zbożowych przy minimalizacji negatywnego wpływu na klimat i środowisko. Do takich działań należy m.in.:

• rezygnacja z uprawy płużnej na rzecz bezorkowej, w tym uprawa pasowa (strip-till),

• rolnictwo precyzyjne,

• rozwiązania cyfrowe.

Celem projektu jest także zabezpieczenie branży przed kryzysami wizerunkowymi, mogącymi negatywnie wpłynąć na poziom zaufania konsumentów do produktów zbożowych. Wszystkie sektory rolnicze w Polsce borykają się z problemem fake newsów, kłamstw i półprawd. Dotyczy to także branży zbożowej. W przestrzeni publicznej często mówi się o nadmiernym zużyciu środków ochrony roślin, nawozów czy złym wpływie produkcji roślinnej na środowisko naturalne. Celem projektu jest odkłamywanie takich mitów i półprawd, które pojawiają się w przestrzeni publicznej.

Piotr Doligalski, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych podkreślił, że środki ochrony roślin, w odpowiedni sposób stosowane, są niczym innym jak lekarstwami dla roślin i są niezbędnym elementem zrównoważonej produkcji. Preparaty są niezbędnym narzędziem w procesie produkcji, z której powstają pełnowartościowe i bezpieczne produkty zbożowe, w których nie znajdują się szkodliwe pozostałości. Podczas konferencji zauważono, jak mało zużywa się środków ochrony roślin w Polsce na tle innych krajów UE oraz jak wygląda system kontroli bezpieczeństwa żywności w tym zakresie.

Marcin Gryn, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych opowiedział się za wprowadzaniem innowacji, takich jak nowe techniki genomowe (NGT). Wyjaśnił, dlaczego w kontekście zmieniających się warunków klimatycznych, ograniczonej dostępności środków ochrony roślin, nawozów i zasobów wodnych oraz konieczności sprostania konkurencji z krajów trzecich (perspektywa przyłączenia się nowych krajów do UE, w których nowe techniki genomowe już są stosowane), a jednocześnie zapewnienia zrównoważonego rozwoju, zgodnie ze Strategią Unijną „Od pola do stołu” i Europejskim Zielonym Ładem, nowe techniki genomowe (NGT) są wskazywane jako potencjalne narzędzia, które mogą znacząco pomóc w sprostaniu tym wyzwaniom w stosunkowo krótkim czasie i pomóc w produkcji zrównoważonych produktów zbożowych.

Źródło informacji: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.01.2025, 16:39
Źródło informacji Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ