Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz spotkała się z przedstawicielami Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce oraz międzynarodowym ekspertem w zakresie ochrony dzieci, prof. Peterem Sidebothamem.
"Przemoc wobec dzieci w Polsce to nie tylko przerażające zjawisko społeczne, ale także wyzwanie systemowe, które wymaga współpracy na wszystkich poziomach. Wspólnie z UNICEF pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą skuteczniej chronić najmłodszych" – podkreśliła wiceministra Rudzińska-Bluszcz.
Celem spotkania (17 lutego br.) było omówienie wsparcia merytorycznego udzielonego przez prof. Petera Sidebothama i UNICEF eksperckiemu Zespołowi do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także zapoznanie się z rolą tego zespołu we wzmacnianiu krajowego systemu ochrony dzieci.
Prof. Sidebotham dysponuje bogatą wiedzą i doświadczeniem w analizie zdarzeń, zdobytymi podczas pracy w Wielkiej Brytanii i Jordanii. Był również zaangażowany w tworzenie krajowych procedur służących analizie przypadków śmierci dzieci w Anglii.
Ekspert przeprowadził dwudniowe szkolenie dla członków polskiego Zespołu ds. analizy zdarzeń, które było pierwszym tego rodzaju w Polsce. Pod przewodnictwem prof. Petera Sidebothama uczestnicy zdobyli umiejętności i wiedzę niezbędne do skutecznej analizy poważnych i śmiertelnych przypadków nadużyć wobec dzieci.
Inicjatywa ta jest częścią wspólnego projektu Ministerstwa Sprawiedliwości i UNICEF pt. „Realizacja idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego małoletnim oraz wzmocnienie praw osób pokrzywdzonych”. Do tej pory ponad 5000 profesjonalistów w Polsce zostało przeszkolonych w zakresie procedur przyjaznych dzieciom, w sprawach związanych z przemocą domową, wykorzystywaniem seksualnym i w postępowaniach migracyjnych. Trwająca współpraca UNICEF z Ministerstwem Sprawiedliwości obejmuje również międzynarodowy projekt „Wzmocnienie odpowiedzi na przemoc wobec dzieci”, finansowany przez Unię Europejską.
Interdyscyplinarny Zespół ds. analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, został powołany w kwietniu 2024 r. w celu analizy przypadków, w których dziecko padło ofiarą przestępstwa dokonanego przez rodziców lub opiekunów. Działa według międzynarodowej procedury Serious Case Review i zajmuje się badaniem okoliczności każdego zdarzenia, weryfikacją sytuacji małoletniego przed incydentem oraz oceną działań instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Efektem tych działań jest przygotowanie rekomendacji służących doskonaleniu systemu ochrony dzieci w Polsce.
Procedura Serious Case Review (SCR) różni się od innych mechanizmów ochrony dzieci, ponieważ jej głównym celem jest poprawa ochrony dzieci poprzez wspieranie kultury uczenia się wśród praktyków i instytucji. SCR ma za zadanie zidentyfikować, co wymaga zmian w systemie i jak te zmiany osiągnąć.
W odróżnieniu od innych mechanizmów, które mogą skupiać się na indywidualnej odpowiedzialności lub doraźnej interwencji, SCR ma charakter bardziej strategiczny i długoterminowy, dążąc do systemowej poprawy ochrony dzieci
Niebawem Zespół do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przedstawi na konferencji prasowej rekomendacje wynikające z raportu dotyczącego sprawy Kamilka z Częstochowy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.02.2025, 12:14 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |