Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje:
W resorcie pracy odbyło się spotkanie poświęcone roli kobiet w służbach mundurowych, które zgromadziło przedstawicielki i przedstawicieli różnych formacji oraz ekspertki zajmujące się prawami pracowniczymi i równością płci. Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowych działań na rzecz wyrównywania szans w sektorach, które przez lata pozostawały zdominowane przez mężczyzn.
Podczas debaty poruszono kluczowe zagadnienia związane z codzienną służbą kobiet, ich awansami, dostępem do stanowisk dowódczych oraz godzeniem życia zawodowego z prywatnym. Uczestniczki spotkania podkreślały, że choć sytuacja stopniowo się poprawia, wciąż istnieją bariery utrudniające kobietom pełne wykorzystanie swojego potencjału w służbach mundurowych.
„Kobiety w mundurach od lat udowadniają, że profesjonalizm, odwaga i odpowiedzialność nie mają płci. Równość w służbach mundurowych to nie tylko kwestia sprawiedliwości, ale też efektywności i skuteczności instytucji państwowych. Musimy konsekwentnie pracować nad likwidacją barier, które nadal ograniczają rozwój zawodowy kobiet” – powiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Z kolei ministra ds. równości Katarzyna Kotula zapowiedziała reaktywację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zespołu ds. kobiet w służbach mundurowych oraz przygotowanie krajowego planu działania na rzecz realizacji Agendy Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa. „Pokój i bezpieczeństwo powinny być dziś dostępne dla wszystkich, niezależnie od płci. Wojny i konflikty w szczególny sposób dotykają kobiet, ale nie są one jedynie ofiarami. To także liderki zmian – mediatorki i budownicze pokoju. Musimy zrobić wszystko, by połączyć siły i zapewnić, że kobiet nigdy nie zabraknie przy stole, przy którym podejmowane są kluczowe decyzje negocjacyjne. Takie zobowiązanie składamy dziś na forum współpracy” – powiedziała ministra Katarzyna Kotula.
„Tworzenie warunków pracy, które uwzględniają potrzeby osób w różnym wieku, to jeden z naszych priorytetów. Skuteczna polityka senioralna nie ogranicza się wyłącznie do osób po 65 roku życia, ale jest przygotowaniem całego społeczeństwa do długowieczności. Także w tym kontekście postulaty kobiet ze służb mundurowych znajdują pełne zrozumienie” – zaznaczyła natomiast ministra Marzena Okła-Drewnowicz.
Wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła rolę prezentowanego w edukacji wizerunku kobiet w mundurach. „To one stanowią inspirację i autorytet dla młodych kobiet stojących przed wyborem swojej ścieżki zawodowej” – powiedziała Wiceministra. „Obiecuję, że przyszłe członkinie służb mundurowych będą miały wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej” – podkreśliła Paulina Piechna-Więckiewicz.
Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnego zobowiązania do dalszych działań na rzecz równości w służbach mundurowych, w tym analizą barier systemowych i poszukiwaniem rozwiązań, które pozwolą kobietom na równych zasadach pełnić służbę dla kraju.
Zobowiązanie do wsparcia kobiet pracujących w służbach mundurowych RP
- Wspieranie godzenia służby mundurowej z życiem rodzinnym
- Równość szans w awansach i dostępie do szkoleń w służbach mundurowych oraz po zakończeniu służby
- Równe prawa rodzicielskie dla kobiet i mężczyzn w służbach mundurowych
- Walka z dyskryminacją, molestowaniem i mobbingiem w służbach mundurowych
- Zmiana kultury organizacyjnej służb mundurowych
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kpr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.03.2025, 13:18 |
Źródło informacji | MRPiPS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |