Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo finansów informuje:
7 marca 2025 r. minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Komisarz UE ds. usług finansowych oraz unii oszczędności i inwestycji Marią Luís Albuquerque.
Rozmowy dotyczyły rozwoju unijnego rynku finansowego oraz wzmocnienia gospodarki europejskiej.
"Jesteśmy zgodni, że silna Europa potrzebuje konkurencyjnej gospodarki. Aby to osiągnąć musimy radykalnie uprościć środowisko regulacyjne i zapewnić większy napływ kapitału prywatnego do europejskiej gospodarki" – powiedział minister finansów Andrzej Domański.
Stwierdził, że rynki kapitałowe muszą spełniać swój główny cel jakim jest finansowanie realnej gospodarki i dostarczanie kapitału m.in. na potrzeby obronne, energetykę, czy transformację cyfrową.
Minister przypomniał, że na początku tygodnia Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła pięciopunktowy plan dozbrajania Europy, Re-Arm Europe Plan, w którym wskazała, że należy zmobilizować blisko 800 miliardów euro na wydatki obronne dla zapewnienia bezpiecznej i odpornej Europy.
"Potrzeby obronne są jednym z powodów, dla których kładziemy tak duży nacisk na pogłębianie Unii Oszczędnościowo-Inwestycyjnej. Jesteśmy gotowi, by podczas naszej Prezydencji w Radzie UE, przyspieszyć dyskusję na jej temat i ostatecznie rozpocząć pracę w uzgodnionych obszarach" – podkreślił minister.
19 marca Komisja przedstawi komunikat dotyczący Unii Oszczędnościowo-Inwestycyjnej. W trakcie dzisiejszego spotkania minister Andrzej Domański i Komisarz Maria Luís Albuquerque uzgodnili, że w kwietniu podczas posiedzenia nieformalnej Rady ECOFIN w Warszawie, razem z ministrami finansów państw członkowskich przedyskutują dalsze kroki dotyczące Unii Oszczędnościowo-Inwestycyjnej, która ma umożliwić szybką mobilizację kapitału prywatnego niezbędnego do sfinansowania wydatków na obronność i rozwoju europejskiej gospodarki.
Andrzej Domański stwierdził, że istnieje pilna potrzeba zmian na rynkach kapitałowych, m.in. poprzez deregulację połączoną z upraszczaniem skomplikowanych przepisów. Nadmierne wymogi regulacyjne zwiększają koszty transakcyjne i są jednym z głównych czynników utrudniających rozwój rynku. Jak dodał, na posiedzeniach Rady ECOFIN omawiane są te tematy, a przesłanie jest jasne:
"Unia Europejska musi być supermocarstwem gospodarczym, a nie regulacyjnym" – powiedział minister finansów.
Jak wyjaśniała Komisarz Albuquerque, celem unii jest ułatwienie zdobywania przez europejskie firmy kapitałów, zgromadzonych w Europie.
"Mamy wiele oszczędności i wiele potrzeb inwestycyjnych. Chodzi o to, żeby te elementy się spotkały, żeby oszczędności trafiły na inwestycje z korzyścią dla obywateli i dla firm" - powiedziała.
Dodała, że fragmentaryzacja europejskich rynków finansowych obniża efektywność pozyskiwania kapitału. Chodzi o finansowanie priorytetów Unii z własnych zasobów w sposób jak najbardziej efektywny. Komisarz zaznaczyła, że jednym z głównych celów Komisji Europejskiej jest deregulacja we wszystkich obszarach.
"Musimy dążyć do deregulacji tego co już jest, ale także upewnić się, że wszystkie nowe propozycje będą realizować ich cele w sposób jak najprostszy" – podkreśliła Komisarz Maria Luís Albuquerque.
Andrzej Domański ocenił, że problemem nie są oszczędności Europejczyków ani brak kapitału. Europejskie firmy nadal mają problemy z wykorzystaniem środków i uzyskaniem potrzebnego im finansowania ponieważ rynek kapitałowy jest rozdrobniony.
"Jestem przekonany, że dynamiczny rynek kapitałowy, który skutecznie przyciąga i alokuje kapitał w najlepsze projekty inwestycyjne jest najskuteczniejszym sposobem na zaangażowanie kapitału prywatnego. Tylko w warunkach głębokiego, dobrze funkcjonującego rynku kapitałowego możliwe jest szybkie zwiększenie inwestycji prywatnych i aktywizacja innowacji" – powiedział Andrzej Domański.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
azk/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.03.2025, 16:51 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |