Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na problem związany z wydzielaniem stoisk alkoholowych w sklepach wielkopowierzchniowych zwrócił uwagę poseł Janusz Cieszyński (PiS) w interpelacji skierowanej do resortu zdrowia. Jak przypomniał parlamentarzysta - zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - napoje wysokoprocentowe w sklepach samoobsługowych o powierzchni powyżej 200 m kw. muszą znajdować się w specjalnie wydzielonej strefie.
Jak przypomina serwis Prawo.pl, ustawa zakłada, że oddzielony od pozostałej powierzchni punkt sprzedaży, ciąg handlowy lub lada ma na celu ograniczenie ekspozycji do przestrzeni wyłącznie dla osób zainteresowanych zakupem. Ten zabieg ma sprzyjać odpowiedzialnej konsumpcji, przeciwdziałać alkoholizmowi i zmniejszyć przypadkowy kontakt z produktami.
Według statystyk w Polsce około 1,5 miliona osób zmaga się z problemem alkoholowym. Z tego około 600-700 tysięcy osób jest uzależnionych od alkoholu w stopniu wymagającym leczenia. Jak zauważył poseł, osoby stojące w kolejce do kas samoobsługowych, które zazwyczaj są krótsze niż te do kas tradycyjnych, są narażone na ciągły i niezamierzony kontakt z alkoholem. „Ekspozycja, w połączeniu z łatwym dostępem do produktów alkoholowych, może skłaniać do nieplanowanych wcześniej zakupów” - dodał Cieszyński.
Jak podaje Prawo.pl, sklepy od dawna stosują zabieg marketingowy polegający na tym, że klient przechodzący do kasy musi minąć alejkę produktów, które mają przyciągnąć jego uwagę (zwłaszcza słodyczy, słodkich napojów, słonych przekąsek itp.). Zauważono bowiem, że taka ekspozycja skłania go do impulsywnego sięgnięcia po produkty, o których być może nie pomyślałby w innej sytuacji.
Według serwisu wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w odpowiedzi na pytania posła Cieszyńskiego wyjaśnił, że ustawodawca co do zasady nakazał oddzielenie osobnych stoisk z alkoholem w obrębie sklepu wielkopowierzchniowego. Nie obowiązuje już przepis (został zniesiony ustawą z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców), który wymagał zamknięcia wydzielonego stoiska „własną kasą fiskalną, rejestrującą prowadzoną sprzedaż”.
Jak wskazał minister Konieczny, cytowany przez Prawo.pl, obecnie obowiązujące przepisy podają, że „wydzielone stoisko to oddzielone od pozostałej powierzchni punktu sprzedaży ciąg handlowy lub lada". Wiceszef resortu zdrowia zaznaczył również, że w żadnym akcie prawa powszechnie obowiązującego ustawodawca nie zdefiniował pojęć „ciąg handlowy” oraz „lada". Dodał, że nie ma również orzecznictwa i piśmiennictwa odnoszącego się do wyjaśnienia definicji wydzielonego stoiska.
„Z uwagi na powyższe przyjąć należy, że wskazany w ustawie obowiązek oddzielenia wydzielonego stoiska od pozostałej powierzchni punktu sprzedaży zostanie wypełniony, o ile zapewnia on realizację tego celu poprzez jego rzeczywiste, fizyczne wyodrębnienie z powierzchni sklepu, przykładowo przez ustawienie barierek. Oddzielenie to nie może mieć natomiast jedynie wymiaru symbolicznego, np. ograniczającego się do umieszczenia linii granicznych rozgraniczających stoisko od pozostałej powierzchni sklepu. Wydzielenie powinno mieć charakter widoczny dla konsumentów, jak i obsługi sklepu” - wyjaśnił Konieczny, cytowany przez serwis.
Pełny tekst artykułu:
https://www.prawo.pl/zdrowie/wydzielone-stoisko-z-alkoholem-problem-z-interpretacja,532212.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.03.2025, 11:22 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |