Newsletter

Polityka i społeczeństwo

BOM: Trzecia rocznica wyzwolenia Buczy. Wizyta Marszałka Sejmu w Ukrainie (komunikat)

31.03.2025, 19:56aktualizacja: 01.04.2025, 13:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Obsługi Medialnej informuje:

W poniedziałek, 31 marca, marszałek Sejmu Szymon Hołownia przebywał z wizytą w Ukrainie, gdzie wziął udział w szczycie przewodniczących parlamentów zorganizowanym w trzecią rocznicę masakry dokonanej przez rosyjskie wojska w Buczy.

W drodze do Kijowa Marszałek Sejmu odwiedził Chełm, gdzie złożył kwiaty przed Pomnikiem Pamięci Polaków Pomordowanych na Kresach Wschodnich, poświęconym ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich – członków OUN-UPA w latach 1943 – 1945.

W stolicy Ukrainy Marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli kwiaty przed ścianą pamięci bohaterów wojny rosyjsko-ukraińskiej. Następnie Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska udali się do Buczy, gdzie razem z przewodniczącymi kilkunastu parlamentów europejskich oddali hołd ofiarom zbrodni wojennej dokonanej przez wojska rosyjskie w 2022 r. Podczas ceremonii przy cerkwi św. Andrzeja i Wszystkich Świętych obecni byli m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z małżonką, premier Denys Szmyhal oraz rodziny pomordowanych w 2022 r.

Szczyt "Nigdy nie zapomnimy. Nigdy nie wybaczymy" w Buczy jest kolejnym wyrazem solidarności z narodem ukraińskim oraz upamiętnieniem trzeciej rocznicy wyzwolenia tej miejscowości spod okupacji rosyjskiej. W obradach, oprócz przewodniczących europejskich parlamentów, uczestniczył również prezydent i premier Ukrainy oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Polski parlament, oprócz Marszałka Sejmu, reprezentowała również Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wołodymyr Zełenski, przywołując wydarzenia w Buczy w 2022 r., ostrzegał przed rosyjskim systemem, w którym każdy może być zabity, aresztowany, a miasta zrównane z ziemią. Prezydent Ukrainy podkreślił dużą rolę parlamentów narodowych w budowaniu sprzeciwu i oporu przeciw zagrożeniom. Zaapelował, aby Rosja została pociągnięta do odpowiedzialności za dokonane zbrodnie oraz podziękował w imieniu narodu ukraińskiego za pomoc i moralne wsparcie od pierwszego momentu wojny.

Z kolei premier Denys Szmyhal przedstawił historię i dowody na zbrodnie popełnione na narodzie ukraińskim przez Rosję. Naoczni świadkowie wstrząsających wydarzeń w Buczy relacjonowali tragiczną przeszłość i teraźniejszość mieszkańców miasta.

Uczestnicy szczytu zaapelowali o rozliczenie winnych zbrodni, wspólne sprzeciwienie się wojennej narracji Rosji i wykorzystanie zamrożonych środków na odbudowę Ukrainy. Byli zgodni, że zbrodnie popełnione w Buczy powinny być ostrzeżeniem dla wszystkich i nigdy, nigdzie nie powinny się powtórzyć. Zadeklarowano również chęć dalszej pomocy Ukrainie oraz wyrażono potrzebę powrotu dzieci, które zostały siłą deportowane w głąb Rosji. Zdaniem zebranych jedyną drogą do normalizacji sytuacji w Ukrainie jest sprawiedliwy pokój.

- Należy zawsze stać po stronie ofiary, a nie agresora. Bucza, jako symbol, na zawsze powinna być w naszym moralnym DNA. Wszystkie dyskusje nt. przyszłości Ukrainy powinny odbywać się w kontekście zbrodni rosyjskich jako punktu odniesienia – powiedział podczas wystąpienia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Konkluzją szczytu w Buczy było wspólne oświadczenie przewodniczących parlamentów w którym potępiono niesprowokowaną i nieuzasadnioną napaść Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie.

W programie wizyty znalazło się również spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołownia z prezydentem Ukrainy. Podczas wizyty marszałek Szymon Hołownia został odznaczony Orderem Księcia Jarosława Mądrego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.03.2025, 19:56
Źródło informacji BOM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ