Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Obsługi Medialnej informuje:
W dniu 31 marca 2025 roku my, przewodniczący i szefowie delegacji parlamentów Królestwa Belgii, Republiki Chorwacji, Republiki Czeskiej, Królestwa Danii, Republiki Estońskiej, Republiki Finlandii, Islandii, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburga, Królestwa Norwegii, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Portugalskiej, Republiki Słowenii, Królestwa Hiszpanii, Królestwa Szwecji, Ukrainy, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Parlamentu Europejski, spotkaliśmy się w Kijowie w celu upamiętnienia ofiar tragedii w Buczy i potępienia w najostrzejszych słowach niesprowokowanej i nieuzasadnionej napaści Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie.
Podkreślamy nasze pełne poszanowanie dla suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, a także na jej wodach terytorialnych, podkreślając jednocześnie prawo Ukrainy do samoobrony zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych.
Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim i szanujemy pamięć każdej ofiary okrucieństw popełnionych przez rosyjskie wojska w Buczy oraz w innych miejscowościach i wsiach.
Podkreślamy przy tym, że nie istnieje żadne usprawiedliwienie dla zbrodniczych i agresywnych działań Federacji Rosyjskiej prowadzonych na kontynencie europejskim. Złamanie trwałego pokoju utrzymującego się przez niemal 70 lat po zakończeniu II wojny światowej kosztem milionów istnień ludzkich wymaga poniesienia odpowiedzialności. Pragniemy zaznaczyć, że poniesienie odpowiedzialności przez Federację Rosyjską za prowadzone działania jest nieodzowne.
W pełni popieramy wysiłki Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego związane ze śledztwem dotyczącym zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na terytorium Ukrainy i wzywamy go do kontynuowania tych działań.
Otrzymujemy wydane przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazy aresztowania rosyjskich urzędników państwowych wysokiego szczebla i apelujemy do państw-stron MTK o współpracę z MTK w dobrej wierze.
Prawo międzynarodowe musi być przestrzegane, a zbrodnia agresji musi wiązać się z karą. Z tego powodu wzywamy do ustanowienia specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Barbarzyńskie działania Rosji na terytorium Ukrainy doprowadziły do cierpienia i śmierci tysięcy cywilów, deportacji tysięcy ukraińskich dzieci oraz zniszczenia ich domów i miast. Wzywamy do znaczącego zwiększenia pomocy humanitarnej i wojskowej przekazywanej Ukrainie.
Wspieranie obrony Ukrainy musi być uznane za moralny obowiązek każdego narodu, a także Unii Europejskiej i NATO, dopóki pokój i bezpieczeństwo w Ukrainie i Europie nie zostaną w pełni przywrócone.
Wzywamy władze państw członkowskich UE i NATO oraz wszystkie narody, które podzielają zasady wolności, praw człowieka i praworządności, do nałożenia najsilniejszych możliwych sankcji i zastosowania środków, które pozwolą zmusić Rosję do zawarcia kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za prowadzenie napastniczej wojny. Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki wszystkich narodów, wynikające z zasad praworządności, mające na celu wykorzystanie zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej na potrzeby odbudowy Ukrainy i zrekompensowania szkód spowodowanych napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Pomimo trwającej nielegalnej, niesprowokowanej i niczym nieuzasadnionej pełnoskalowej inwazji wojskowej ze strony Federacji Rosyjskiej, Ukraina udowodniła, że jest wiarygodnym partnerem. Podkreślamy nasze poparcie dla euroatlantyckiej integracji Ukrainy i jej suwerennego prawa do decydowania o swojej przyszłości i uczestniczenia w sojuszach według własnego wyboru, bez zewnętrznych nacisków lub ingerencji. Rosja nie może mieć prawa weta wobec europejskiej architektury politycznej i bezpieczeństwa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.03.2025, 21:04 |
Źródło informacji | BOM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |