Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał Radę do spraw Ławników. Instytucja jako organ doradczy wesprze resort w działaniach na rzecz ławników.
– Powołanie Rady jest docenieniem Państwa wysiłków, wzmacniających instytucję sędziego społecznego. Jest również początkiem nowej, usystematyzowanej drogi. Promowanie instytucji sędziów społecznych jest ważne, by nie było kłopotów z naborem nowych osób na ławników – powiedział Adam Bodnar na dzisiejszej (1 kwietnia br.) uroczystości.
– Czasy, w których żyjemy, wymagają większej odpowiedzialności za nasze państwo. Uczestniczenie w procesach sądowych jako ławnik jest formą obywatelskości – podkreślił minister.
Minister przypomniał o dotychczasowych działaniach kierowanego przez niego resortu na rzecz ławników. To m.in. publikacja "Jestem ławnikiem. Jestem ławniczką. Poradnik dla ławników i kandydatów na to stanowisko". Informator, który można pobrać ze strony ministerstwa, ma służyć edukacji obywatelskiej i wspierać sędziów społecznych w ich służbie. Ministerstwo, by zwiększyć zainteresowanie pełnieniem funkcji ławnika, nawiązało kontakty ze środowiskami gospodarczymi, w tym z organizacjami pracodawców i lokalnymi samorządami. – Czeka nas dyskusja czy wybór ławników nie powinien następować przy okazji wyborów samorządowych – zaznaczył Adam Bodnar.
Minister podkreślił, że należy przedyskutować m.in. kwestie udziału ławników w postępowaniach sądowych oraz wprowadzenie instytucji sędziów handlowych, których funkcje mogliby pełnić np. byli menedżerowie, czy byli członkowie rad nadzorczych przedsiębiorstw.
Skład Rady
Przewodniczącym Rady został prof. UAM, dr hab. Piotr Władysław Juchacz, kierownik Centrum Transdyscyplinarnych Badań nad Sędziami Społecznymi i Sądami – DIKASTAI na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przypomniał w swoim wystąpieniu, że od 1989 r. ograniczano sprawy sądowe, w których orzekali ławnicy. Teraz, dostrzega szanse na odwrócenie negatywnego trendu eliminowania sędziów społecznych z postępowań sądowych. – Potrzebne jest upodmiotowienie obywateli i ich szersza obecność w wymiarze sprawiedliwości. Powołanie Rady ma wymiar symboliczny, że teraz będzie lepiej, bardziej demokratycznie i proobywatelsko. Dziękuję za te działania, w imieniu swoim i wszystkich członków Rady – zwrócił się do ministra dr hab. Piotr Władysław Juchacz.
W skład Rady oprócz przewodniczącego, który pokieruje jej pracami, wchodzą: Sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości Małgorzata Kosicka, radczyni prawna, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, zastępca przewodniczącej Stowarzyszenia Ławników Polskich Marian Radoła, nauczyciel i ławnik Ewa Rysińska, przewodnicząca Stowarzyszenia Ławników Polskich Martyna Skibniewska, specjalista w dziedzinie edukacji medialnej Maciej Sopyło, Przewodniczący Rady Ławniczej Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia Maciej Wojakowski, adwokat, przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości prof. Eleonora Zielińska.
Po nominacji odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady.
Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. otwartego wymiaru sprawiedliwości mecenas Jarosław Gwizdak zwrócił uwagę, że Rada łączy różne środowiska: ławników, organizacje pozarządowe, środowiska edukacyjne i sędziowskie, Ministerstwo Sprawiedliwości czy Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.
– Wierzę, że Państwa zbiorowa mądrość przyczyni się do tego, aby ławnik to brzmiało dumnie – ocenił Jarosław Gwizdak.
Zadania Rady
Do zadań Rady, jak wynika z rozporządzenia, należy m.in. opracowanie rekomendacji zmian w projektach legislacyjnych dotyczących pracy i statusu ławników oraz konsultowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących zagadnień objętych zakresem prac Rady. Instytucja będzie też zgłaszała własne projekty zmian legislacyjnych dotyczących pracy i statusu ławników.
Instytucja została powołana Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 13 marca 2025 r. w sprawie powołania Rady do spraw Ławników. Akt prawny wszedł w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.04.2025, 11:16 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |