Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Wspólne działania na rzecz wzmocnienia ochrony i wsparcia kuratorów sądowych (komunikat)

04.04.2025, 09:03aktualizacja: 04.04.2025, 09:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie z przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów oraz kuratorów sądowych z wybranych okręgów sądowych. Dyskutowano o kwestiach dotyczących statusu prawnego kuratorów sądowych oraz wyzwań związanych z wykonywaniem czynności urzędowych, w szczególności w sprawach rodzinnych.

Pretekstem tego, kolejnego już, spotkania była głośna medialnie sprawa - pod koniec lutego br. pod Głogowem doszło do interwencji związanej z przymusowym odebraniem dziecka ojcu. Działania były podejmowane w związku z realizacją postanowienia sądu, a w ich trakcie obecni byli kuratorzy sądowi, funkcjonariusze Policji oraz psycholog. Sprawa wzbudziła duże kontrowersje i wywołała falę krytyki i hejtu wobec osób zaangażowanych w te czynności.

W dyskusji z Ministrem Adamem Bodnarem i wiceministrą Zuzanną Rudzińską-Bluszcz kuratorzy wskazali, że brak wyraźnego wsparcia ze strony instytucji państwowych sprzyja takim atakom, co szczególnie dotkliwie odbija się na pracy w mniejszych miejscowościach.

– Uważam, że nasze środowisko pilnie potrzebuje systemowych rozwiązań, które zagwarantują nam odpowiednią ochronę i poczucie bezpieczeństwa – mówił Dariusz Palmirski przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów.

Przedstawiciele kuratorów mówili także o groźbach karalnych, przypadkach niszczenia prywatnego mienia czy publicznym piętnowaniu, którego doświadczają w związku z wykonywaniem orzeczeń sądowych. Konieczna w tym wypadku jest systemowa zmiana, która zapewni funkcjonariuszom publicznym bezpieczeństwo podczas i w związku z wykonywanymi przez nich obowiązkami.

Ochrona prawna, wsparcie psychologiczne i walka z hejtem

Minister Adam Bodnar zdecydowanie przychylił się do postulatów środowiska.

– Konieczne jest przygotowanie szczegółowej analizy przypadków i zaproszenie do współpracy prokuratury, aby przyjrzała się z bliska sytuacji. W ten sposób będziemy mogli ustalić, jakie kroki prawne należy podjąć oraz jak wzmocnić istniejące mechanizmy wsparcia – w tym działania Krajowej Rady czy Ministerstwa – podkreślił szef resortu sprawiedliwości.

Minister zaznaczył także konieczność zapewnienia kuratorom pomocy psychologicznej, która w takich sprawach jest nieodzowna.

– Chodzi nie tylko o konsultacje, lecz także o łatwiejszy dostęp do specjalistów i organizacji, które mogą realnie pomagać. Ważne jest ponadto rozważenie, jak ograniczać lub neutralizować szkodliwe treści rozpowszechniane w mediach społecznościowych i Internecie, zwłaszcza gdy są one krzywdzące czy wprowadzają w błąd opinię publiczną – stwierdził minister.

Propozycje zmian legislacyjnych

Dyskutowano również o postulacie wprowadzenia przepisów penalizujących działania rodzica, który uniemożliwia wykonanie orzeczenia sądu w sprawach dotyczących przekazania dziecka czy regulujących kontakt rodzica z dzieckiem.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało dalsze prace nad przepisami wykonawczymi w sprawach rodzinnych i opiekuńczych.

– Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego przygotuje projekt przepisów wykonawczych do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W tym samym terminie pojawi się propozycja zmian w przepisach wykonawczych do Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących odbioru dzieci. Projekt będzie poddany konsultacjom, a bardzo zależy nam na głosie praktyków, czyli na Państwa opinii – zapowiedziała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Jak dodała ministra, kolejnym istotnym tematem jest tak zwany „wzór bezpiecznej procedury”, nad którym pracowały różne instytucje, w tym Rzecznik Praw Dziecka i Krajowa Rada Kuratorów.

– Wprowadziliśmy do niego poprawki oparte na ostatnich doświadczeniach, aby oprócz ogólnych wytycznych zawierał konkretne działania minimalizujące stres dziecka i ułatwiające pracę kuratora.

Dokument chcemy teraz szeroko skonsultować: zostanie on przekazany kolejnym podmiotom. Zależy nam, aby był on zrozumiały nie tylko dla kuratora, ale również dla rodziców, dyrektorów szkół i innych osób zaangażowanych. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się wypracować rozwiązania odpowiadające rzeczywistym potrzebom i wyzwaniom – mówiła ministra.

Potrzebna edukacja społeczna

Uczestnicy spotkania omówili także konieczność szerokiej edukacji społecznej w zakresie wykonywania orzeczeń sądu w sprawach rodzinnych oraz prezentacji pozytywnego wizerunku kuratora – osoby wspierającej rodziny, a nie tylko kojarzonej z działaniami o charakterze interwencyjnym. Zaznaczono również konieczność przygotowania nowych wytycznych dla Policji w odniesieniu do procedur odbiorów dzieci.

– Cieszę się, że nasze argumenty są spójne z tymi, które przedstawia Ministerstwo Sprawiedliwości. Mówimy praktycznie jednym głosem, bez wyraźnych różnic stanowisk. Deklaracje Pana Ministra są dla nas niezwykle cenne i liczę na to, że zostaną w pełni zrealizowane – przyznał Dariusz Palmirski przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów.

Rozmowy z przedstawicielami kuratorów będą kontynuowane w kolejnych tygodniach, aby opracować spójne rozwiązania prawne i organizacyjne, służące zarówno bezpieczeństwu kuratorów, jak i ochronie interesów małoletnich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.04.2025, 09:03
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ