Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przed Polską oraz pozostałym krajami Unii Europejskiej wiele wyzwań związanych z dekarbonizacją i innowacyjnością gospodarek. Jednym z największych jest skuteczne połączenie zielonej transformacji z utrzymaniem konkurencyjności przemysłowej i zachowaniem bezpieczeństwa funkcjonowania gospodarek europejskich.
Uczestnicy debaty „Wodór: czy stanie się siłą napędową zielonej transformacji?”, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mówili o wiodącej roli wodoru w procesach dekarbonizacji przemysłu i transformacji energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów realizacji zakładanych celów.
„Kluczowym obszarem wymagającym naszego zaangażowania, jest zmiana postawy decydentów i organów legislacyjnych poprzez wprowadzenie do debaty kwestii tzw. neutralności technologicznej” - stwierdził Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w ORLEN S.A.
Menedżer polskiego lidera w branży paliwowej i energetycznej zauważył również, że należy położyć mocniejszy nacisk na promowanie wodoru jako paliwa przyszłości.
„Warto pokazywać pozytywne wartości wynikające z wdrażania projektów wodorowych. Mam na myśli m.in. większą odporność gospodarki, będącą następstwem mocniejszej dywersyfikacji źródeł energii” - wskazywał dyr. Grzegorz Jóźwiak.
Jak podkreślali dyskutujący, osiągnięcie celów klimatycznych wymaga harmonizacji polityki energetyczno-klimatycznej i polityki przemysłowej UE. Proces ten powinien zostać przeprowadzony w taki sposób, żeby zapewnić redukcję emisji CO2 przy jednoczesnym zachowaniu globalnej konkurencyjności i niedoprowadzeniu do deindustrializacji Europy.
Podano przykłady, jak osiągnąć cele, np. inwestując w rozwój technologii służących dekarbonizacji trudnych sektorów poprzez inwestycje w energię z OZE, w tym wodór - nisko- i zeroemisyjny.
„Ważna jest również wymiana wiedzy i doświadczeń w obszarze wodoru. Stanowi to olbrzymią wartość dla wszystkich projektów wodorowych. Warto również zastanowić się nad modyfikacją dyrektywy RED3; nad pragmatycznym podejściem do zakładanych celów dekarbonizacyjnych” - dodał Grzegorz Jóźwiak.
W debacie „Wodór: czy stanie się siłą napędową zielonej transformacji uczestniczyli: Grzegorz Jóźwiak (ORLEN S.A.), Krzysztof Dresler (PKO Bank Polski), Georgios Chatzimarkakis (Hydrogen Europe), Frauke Thies (Agora Energiewende), Pavel Zámyslický (dyr. Departamentu Polityki Ochrony Klimatu, Czechy).
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.04.2025, 09:37 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
10 tys. przedsiębiorców prowadzi swój biznes pod szyldem Żabki PAP
Żabka zyskała 10-tysięcznego franczyzobiorcę. „To znaczące osiągnięcie potwierdza skuteczność modelu franczyzowego Żabki i jego rolę jako jednego z najważniejszych narzędzi wspierających rozwój przedsiębiorczości w Polsce” – mówił Adam Manikowski, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający Żabka Polska, podczas oficjalnego otwarcia sklepu prowadzonego w modelu franczyzy w Gliwicach.- 29.05.2025, 14:40
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAPMediaRoom
-
Image
PAP Biznes i JLL łączą siły. Nowy moduł nieruchomości w serwisie PAP Biznes już dostępny PAP
PAP Biznes, we współpracy z firmą doradczą JLL, uruchomił nowy moduł informacyjny poświęcony rynkowi nieruchomości w serwisie biznes.pap.pl. To kompleksowe narzędzie analityczne, które wspiera profesjonalistów w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych - dzięki dostępowi do unikatowych danych i analiz, aktualizowanych na bieżąco.- 29.05.2025, 11:40
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP Biznes
-
Image
Digital Champions CEE 2025: 15 debiutantów, wartość największych spółek wzrosła o 10 proc.
Łączna kapitalizacja największych spółek technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła o niemal 10 proc. w ciągu roku, osiągając 117 mld USD, wynika z najnowszego raportu Fundacji Digital Poland. Na liście 100 cyfrowych czempionów w regionie zadebiutowało 15 firm. Eksperci Fundacji zwracają uwagę na wzrost wartości spółek średniej wielkości, co świadczy o dynamicznym rozwoju całej branży.- 29.05.2025, 10:49
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Fundacja Digital Poland
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ