Newsletter

EKG 2025: w Katowicach ruszyła 17. edycja największego wydarzenia gospodarczego w Europie Środkowej

23.04.2025, 15:47aktualizacja: 23.04.2025, 15:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Bezpieczeństwo: energetyczne, klimatyczne, ekonomiczne - to wspólny mianownik wszystkich debat zaplanowanych podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W stolicy Górnego Śląska rozpoczęło się właśnie największe i najbardziej prestiżowe spotkanie przedstawicieli biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej.

1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i około 17 tys. gości: organizowany tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach EKG na stałe zaistniał wśród najważniejszych wydarzeń nie tylko w polskim, ale również europejskim kalendarzu biznesowym. 

„Przed nami trzy dni intensywnych debat dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa, które definiujemy przede wszystkim jako konkurencyjną gospodarkę i zintegrowaną Europę. W Katowicach spotykają się dziś media, nauka, polityka i biznes, aby dyskutować o stworzeniu jak najlepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i znoszeniu krępujących ją, niepotrzebnych barier czy regulacji”  - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP SA, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 

W tych dniach Katowice odwiedzają przedstawiciele szeregu zagranicznych rządów i międzynarodowych instytucji, co nadaje EKG wyjątkowy charakter.

„Chcemy głęboko wsłuchać się w głos gości tego kongresu i skorzystać z ich wskazówek w budowaniu konkurencyjności: naszych miast, regionów, państw, całej Europy” – oznajmił Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Goście specjalni przemawiający podczas inauguracji EKG przypominali, że odbywa się on w szczególnie trudnym dla całego globu okresie, w którym musimy się mierzyć z wyzwaniami klimatycznymi, geopolitycznymi czy tymi związanymi z polityką nowej administracji amerykańskiej.

„Ale my w tych wyjątkowych czasach dostrzegamy przede wszystkim nadzieję i szansę na dokonanie kolejnego, rozwojowego skoku. Udało to się Śląskowi i całej Polsce po 1989 roku - i może udać się również teraz” - deklarował Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Rzeczywiście, Górny Śląsk to miejsce symboliczne i przykład udanej transformacji: od regionu przemysłowego po europejskie serce nowych, innowacyjnych i „zielonych” technologii.

„Tutaj tradycja łączy się z nowoczesnością. I faktycznie trudno o lepsze miejsce do podjęcia debaty o bezpieczeństwie Polski i Europy” - oznajmił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Tegoroczny EKG ma dodatkowy, niecodzienny wymiar: przypada bowiem na prezydencję Polski w Unii Europejskiej.

„Ten kongres wpisuje się w agendę owej prezydencji, łącząc małych i średnich przedsiębiorców z największym biznesem i administracją: krajową oraz samorządową” - powiedział Marek Wójcik, wojewoda śląski.

List do uczestników 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego skierował prof. Jerzy Buzek, były premier i jeden z inicjatorów wydarzenia. 

„COVID, przerwanie łańcuchów dostaw, inwazja Rosji na Ukrainę, kryzys energetyczny: to wszystko podważa dotychczasowe kierunki rozwoju gospodarczego Europy. Dlatego przewodnie hasło EKG 2025, czyli >>bezpieczeństwo<<, ma dziś dla nas wszystkich fundamentalne znaczenie” - napisał Jerzy Buzek. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.04.2025, 15:47
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ