Newsletter

EKG 2025: Polska ma potencjał, aby stać się centrum finansowym Europy Środkowej

25.04.2025, 12:24aktualizacja: 25.04.2025, 12:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Moryl (1)
Fot. PAP/M. Moryl (1)
Przez trzy dekady udało się w Polsce zbudować giełdę, będącą regionalnym liderem i punktem odniesienia. Jednak kapitalizacja spółek, które się na niej znajdują, w stosunku do PKB w Polsce wynosi ok. 25 proc., podczas gdy średnia unijna to 50 proc. Polacy również nadal chętniej trzymają oszczędności na koncie bankowym lub „pod poduszką”, niż pomnażają je, inwestując w akcje spółek czy lokując w funduszach długoterminowych - oceniali uczestnicy panelu „Rynek kapitałowy” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Osoba, która u progu transformacji ustrojowej stwierdziłaby, że odbudowywany od podstaw polski rynek kapitałowy za trzy dekady będzie pretendować do roli regionalnego lidera, byłaby uznana za niepoprawnego optymistę. Tymczasem kwestia nie tego „czy”, lecz „kiedy”, była tematem jednego z paneli eksperckich zorganizowanych podczas 17. edycji EKF - największego i najbardziej prestiżowego wydarzenia w naszej części kontynentu. 

„Warszawska giełda bije kolejne rekordy, a indeks WIG oscyluje wokół symbolicznej granicy 100 tys. punktów. Jesteśmy aktualnie najlepszą giełdą na całym świecie, a dopiero się rozgrzewamy” - mówił Tomasz Bardziłowski, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Grupa Kapitałowa GPW obejmuje najważniejsze instytucje rynku kapitałowego oraz towarowego w Polsce i należy do największych giełd w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 

Paweł Borys, partner zarządzający i prezes zarządu, MCI Capital TFI, przekonywał, że być może ciężko będzie konkurować Warszawie z Frankfurtem czy Paryżem, ale mamy wszelkie podstawy, aby wierzyć, że staniemy się zauważalnym, liczącym się rynkiem na kapitałowej mapie Europy. 

„Nasz rynek wciąż wymaga wzmocnienia, ponieważ rosnąca polska gospodarka potrzebuje długoterminowych inwestycji w innowacyjne firmy” - przekonywał Paweł Borys, partner zarządzający, prezes zarządu, MCI Capital TFI.

Zdaniem prelegentów do dynamicznego rozwoju rynek kapitałowy potrzebuje z jednej strony poprawnej komunikacji pomiędzy wszystkimi jego uczestnikami, a z drugiej: myślenia długoterminowego, odpornego na ciągłe zmiany strategii biznesowych bądź regulacji.

„Aby być silnym europejskim graczem w obszarze giełdowym i kapitałowym, Polska musi posiadać również stabilną, mocną gospodarkę. Należy też lepiej wykorzystywać potencjał różnego rodzaju funduszy, odgrywających kluczową rolę w procesie przechodzenia akcji kolejnych spółek do obrotu publicznego” - stwierdził Jerzy Buzek, partner i assurance markets leader w EY Polska. 

O innych warunkach, których spełnienie umożliwiłoby jeszcze szybszy rozwój polskiego rynku kapitałowego, mówił Waldemar Markiewicz, prezes zarządu Izby Domów Maklerskich. 

„Rynek kapitałowy jest tam, gdzie jest kapitał: stąd potrzeba posiadania silnej bazy inwestorów instytucjonalnych. W związku z tym musimy wypracować odpowiednią politykę ekonomiczną, która zachęca do inwestowania i premiuje gotowość do podejmowania związanego z nim ryzyka” - oceniał ekspert. 

Z opinią tą zgodził się Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP.

„Rynek kapitałowy w sensie finansowania przedsiębiorstw nie jest narzędziem, które jest wystarczająco wykorzystywane” - ocenił ekspert.

Mariusz Jaszczyk, wiceprezes zarządu PFR S.A. ds. finansów i rozwoju wskazywał na dwoistą naturę reprezentowanej przez niego instytucji.

„Jesteśmy zarówno inwestorem poprzez nasze fundusze, ale również operatorem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Stwarzamy więc szereg możliwości, aby ten dopływ kapitału na warszawską giełdę miał charakter ciągły” - powiedział wiceprezes PFR S.A.

Nie możemy jednak zapominać, że są w naszym regionie Europy kraje gotowe konkurować z Polską o pozycję hubu finansowo-kapitałowego. 

„Takim państwem są chociażby Czechy, które już w tym roku wprowadziły szereg reform ułatwiających funkcjonowanie rynku i zachęcających inwestorów indywidualnych do zainteresowania się jego możliwościami” - informowała Małgorzata Rusewicz, prezes zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.04.2025, 12:24
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ