Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Wobec braku zmian w polityce gospodarczej będą narastały problemy. Przypomnę, że naszą główną zmienną, jeśli chodzi o finanse publiczne, są zawsze wydatki. W związku z tym przede wszystkim potrzebna jest sanacja finansów publicznych po stronie wydatków” - stwierdził prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister gospodarki.
Biorący udział w dyskusji Leszek Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej zgodził się, że nie mamy wyrazistej polityki gospodarczej, a jest ona niezbędna wobec wyzwań, przed jakimi staje Polska.
„Jesteśmy zmuszeni do dokonania takiego wielkiego skoku, wielkiej zmiany strukturalnej. Potrzebujemy rozumnej polityki gospodarczej, która umożliwi nie tylko sfinansowanie tych wydatków, ale również wykorzystanie ich dla podtrzymania nie tylko potencjału zbrojeniowego, ale też potencjału gospodarczego Polski. I to jest wielkie zadanie” - podkreślił Kostecki.
Ważnym elementem dyskusji była sprawa wsparcia, jakiego ewentualnie Unia Europejska mogłaby udzielić Polsce. Jak podkreślano - UE nie jest instytucją obronną, ale ma instrumenty, aby mobilizować środki finansowe, wpływać na gospodarki i na przemysł obronny w państwach członkowskich.
„Chcemy przede wszystkim pomóc państwom członkowskim, bo to jest ich suwerenna odpowiedzialność bronić swoich terytoriów poprzez dosyć innowacyjną i złożoną ofertę wsparcia finansowego” - powiedziała Katarzyna Smyk, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Prof. Jerzy Hausner z UE w Krakowie, były wicepremier, zwrócił uwagę, że mamy niski potencjał zbrojeniowy, a winna jest temu wieloletnia zapaść tego sektora przemysłu. „Koszt zakupu sprzętu wojskowego to maksymalnie 20-30 proc. kosztów jego eksploatacji. Natomiast zakupy wojskowe, gdy chodzi o polską produkcję, to jest kilkanaście procent, nie więcej” - przypomniał prof. Hausner.
„Odpowiedź na kwestię bezpieczeństwa, rozumianego tak, jak dzisiaj ją dyskutujemy, jest taka: bez produktywnego wzrostu gospodarczego nie da się tego bezpieczeństwa zapewnić. Niezależnie od tego, ile procent PKB wydamy na zakup sprzętu” - podsumował prof. Hausner.
Jak efektywnie, bezpiecznie i stabilnie sfinansować proces modernizacji sił zbrojnych, aby nie naruszyć wiarygodności i stabilności gospodarki oraz finansów publicznych? W opinii Pawła Wojciechowskiego, przewodniczącego Rady Programowej Instytutu Finansów Publicznych, nie chodzi tylko o zabezpieczenie finansowania wydatków obronnych.
„Potrzebne są zamówienia i - co jest chyba najważniejsze - powinny iść one do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Ponieważ ta pozytywne efekty dla gospodarki są największe. To przyniesie korzyści nie tylko dla samego przemysły obronnego, ale także dla pozostałych gałęzi gospodarki” - stwierdził Paweł Wojciechowski.
Europejski Kongres Gospodarczy konsekwentnie od ponad 17 lat realizuje swoją misję: pozostaje szerokim, otwartym forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki.1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i około 17 tys. gości: organizowany tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach EKG na stałe zaistniał wśród najważniejszych wydarzeń nie tylko w polskim, ale również europejskim kalendarzu biznesowym.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.04.2025, 16:58 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Analytic Partners Shapes Marketing Mix Modeling (MMM) for 25 years and Innovates with Commercial Analytics
- 30.04.2025, 16:34
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Andersen Consulting Expands Capabilities in Brazil
- 30.04.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Prezes PKP S.A.: bez taniej energii kolej nie jest w stanie konkurować z innymi środkami transportu PAP
„Trzydzieści lat temu ludzie jeździli koleją, bo musieli - dziś jeżdżą, bo chcą. Żeby kolej była środkiem transportu pierwszego wyboru, musi zwiększyć swoją dostępność, atrakcyjność” - podkreślił Alan Beroud, prezes zarządu PKP S.A, podczas konferencji „Konkurencyjność transportu kolejowego - wyzwanie i konieczność”, która odbyła się 28 kwietnia 2025 r. we Wrocławiu, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.- 30.04.2025, 15:50
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ