Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas zajęć uczniowie i studenci z polskich szkół i uczelni mogli dowiedzieć się, czym jest zjawisko globalizacji i jakie niesie szanse i wyzwania dla krajowych gospodarek. Zajęcia poprowadzili wybitni polscy ekonomiści - profesorowie: Witold Orłowski i Łukasz Hardt. Gościem specjalnym jednej z lekcji była ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka, która podkreślała, że szkoła powinna szeroko budować kompetencje przyszłości, a uczniowie powinni zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. A kwestiom związanym z ekonomią i wiedzą finansową oraz przedsiębiorczością powinno poświęcać się jeszcze więcej uwagi już od najmłodszych lat edukacji szkolnej.
Ważnym wydarzeniem w Polskim Pawilonie Expo 2025 był warsztat poświęcony edukacji ekonomicznej, postaci Janusza Korczaka oraz przesłaniu, jakie niesie książka „Bankructwo Małego Dżeka”, której oryginalne wydanie sprzed 100 lat zostało zaprezentowane w specjalnej gablocie - jako jeden z eksponatów reprezentujących dziedzictwo kulturowe i edukacyjne Polski. Eksperci z Polski przybliżali gościom odwiedzającym nasz narodowy pawilon dziedzictwo wybitnego pedagoga i jego wkład w rozwój edukacji ekonomicznej. Ukazali także doświadczenia polskiej edukacji ekonomicznej, a w szczególności dorobek Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 i założenia Krajowej Strategii Edukacji Ekonomicznej oraz planowane działania Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej i wielu projektów edukacyjnych.
Ponadto blisko 1000 uczniów z ponad 30 szkół polonijnych z 13 krajów z całego świata uczestniczyło w specjalnej lekcji poświęconej edukacji ekonomicznej, poprowadzonej z polonijnej szkoły w Tokio. Dzięki nowoczesnej technologii polscy uczniowie z całego świata mogli w jednym czasie poszerzać swoją wiedzę na temat globalizacji - jej dobrych i złych stron, szans i wyzwań. Była to jedna z pierwszych aktywności edukacyjnych Warszawskiego Instytutu Bankowości skierowana do szkół polonijnych – projektu, który z wykorzystaniem doświadczeń Roku Edukacji Ekonomicznej 2024, wspólnie z Senatem RP będzie rozwijany w najbliższych latach.
Jak wskazuje prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, Waldemar Zbytek - pomysłodawca projektu „Dżek na Expo 2025” - wysoka frekwencja i pozytywny odbiór zajęć potwierdzają potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych o zasięgu globalnym, łączących nowoczesne technologie, dostęp do wiedzy i wymianę międzynarodowych doświadczeń. Dlatego też w Polskim Pawilonie przez kolejne 6 miesięcy oraz na stronie expo2025.pl można pobrać tłumaczenia książki „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”, inspirowanej powieścią Korczaka w języku japońskim, angielskim i polskim. Już wkrótce ukażą się tłumaczenia w kolejnych 9 językach, a wiedza zawarta w książce będzie miała szansę dotrzeć z przesłaniem Janusza Korczaka do dzieci i młodzieży na całym świecie.
Expo 2025 w Osace potrwa do 13 października br. Hasłem przewodnim tegorocznej Wystawy Światowej jest: „Designing Future Society for Our Lives”.
Źródło informacji: Fundacja Warszawski Instytut Bankowości
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.04.2025, 12:53 |
Źródło informacji | Fundacja Warszawski Instytut Bankowości |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |