Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Program Cyfrowe Rejestry ułatwi funkcjonowanie przedsiębiorcom i obywatelom (komunikat)

07.05.2025, 19:40aktualizacja: 08.05.2025, 16:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Program Cyfrowe Rejestry, to kompleksowa cyfryzacja i modernizacja rejestrów wykorzystywanych w polskim wymiarze sprawiedliwości. Projekt ten ma na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych i przetwarzanych danych, a także poprawę funkcjonalności systemów rejestrów sądowych i prokuratorskich.

Dzięki wdrożeniu najnowszych rozwiązań technologicznych, takich jak cyfrowa obsługa dokumentów, automatyzacja procesów oraz lepsza integracja systemów informatycznych, rejestry staną się bardziej odporne na cyberzagrożenia i łatwiejsze w obsłudze zarówno dla pracowników wymiaru sprawiedliwości, jak i obywateli.

Cyfryzacja rejestrów przyczyni się do skrócenia czasu rozpatrywania spraw, uproszczenia procedur oraz zmniejszenia kosztów związanych z obsługą dokumentacji papierowej.

Wdrożenie programu ma przebiegać etapami, a pierwsze efekty będą widoczne już w 2025 r. Pełna modernizacja rejestrów planowana jest do 2028 r., co wpisuje się w szerszą strategię cyfrowej transformacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Dzięki tym zmianom sądy i prokuratury staną się bardziej nowoczesne, efektywne i przyjazne dla obywateli.

"W ramach Programu Cyfrowe Rejestry przygotowaliśmy szereg rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorcom, notariuszom i obywatelom. Część prezentowanych dziś zmian zostanie wprowadzona jeszcze w tym roku" – powiedział minister Adam Bodnar podczas dzisiejszego (7 maja br.) śniadania prasowego dla dziennikarzy.

Program Cyfrowe Rejestry jest rozwiązaniem uzupełniającym prezentowany przez nas przed kilkoma tygodniami Program Cyfrowe Sądy.

"Oba programy będą zintegrowane. Cyfryzujemy wymiar sprawiedliwości, by sądownictwo mogło lepiej służyć obywatelom" – podkreśliła zastępczyni Dyrektora Departamentu Analiz i Strategii Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Grzegorz Polak zwrócił uwagę na ogólne założenie architektoniczne i biznesowe programu, czyli ujednolicenie systemu.

"Ma to nastąpić m.in. poprzez dostępność wszystkich rejestrów w tym samym miejscu, czyli na Portalu Rejestrów Sądowych oraz możliwość korzystania z różnych rejestrów za pomocą jednego logowania" – mówił dyrektor Polak.

Jego zastępca Adam Perz zwrócił uwagę, że celem reform wprowadzanych przez resort jest dążenie do scyfryzowania całego wymiaru sprawiedliwości.

Program Cyfrowe Rejestry poprawi i rozwinie funkcjonujące już cyfrowe rejestry sądowe: elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy (eKRS), Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW) Rejestr Zastawów (RZ), Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) oraz karne: Krajowy Rejestr Karny (KRK) i Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS). Większość planowanych zmian wynika z potrzeb ich użytkowników, którzy są w centrum zainteresowania wymiaru sprawiedliwości.

"Cyfryzacja powinna obejmować całą drogę, jaką przebywa pismo sądowe od momentu wpływu" – podkreśliła Zastępca Dyrektora Departament Analiz i Strategii Natalia Bender.

Zmiany w rejestrach będą wprowadzane przez Ministerstwo Sprawiedliwości sukcesywnie. Najbardziej pilne rozwiązania zostaną wprowadzone do końca 2025 r. Przykładowo, w Elektronicznych Księgach Wieczystych (EKW) w tym roku zostanie wprowadzona m.in. możliwość składania przez notariuszy elektronicznych wniosków o zmianę w księgach wieczystych wynikających z poświadczenia dziedziczenia oraz przeniesienie kont użytkowników z portalu EKW na Portal Rejestrów Sądowych.

Zmiany, które wymagają większego nakładu pracy, także wprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych, zostaną wprowadzone w kolejnych latach. Szerzej o rozwiązaniach, które zostaną wprowadzone w 2025 r. i w następnych latach można dowiedzieć się z prezentacji znajdującej się pod komunikatem.

Reformy będą wprowadzane m.in. dzięki wykorzystaniu kompetencji pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości.

"Służy temu również porozumienie podpisane 28 kwietnia br. pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a Ministerstwem Cyfryzacji" – mówił minister Adam Bodnar.

Na podstawie porozumienia zostaną uruchomione m.in. centra rozwoju kompetencji cyfrowych wymiaru sprawiedliwości. Stworzą one płaszczyznę współpracy między instytucjami wymiaru sprawiedliwości i jednostkami badawczo-rozwojowymi, zajmującymi się badaniami nad prawem i technologią.

Zmiany wprowadzane w ramach Programu Cyfrowe Rejestry

Konta instytucjonalne w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS)

- Wprowadzenie dwóch szybkich ścieżek zakładania kont instytucjonalnych dla podmiotów, które: chcą się zarejestrować w KRS, są już zarejestrowane w KRS.

- Podmioty zarejestrowane w KRS będą mogły składać: wnioski, pisma, sprawozdania do sądu rejestrowego ze swojego instytucjonalnego konta.

- Likwidacja bariery (utrudnienia) polegającej na obsłudze postępowań rejestrowych w KRS w oparciu o konta osób fizycznych związanych z danym podmiotem.

Nowe Repozytorium Danych Finansowych (RDF) w KRS

- Budowa i wdrożenie całkowicie nowego Repozytorium Danych Finansowych (RDF), służącego do przechowywania sprawozdań finansowych podmiotów zarejestrowanych w KRS.

- Nowy RDF oparty na architekturze poprawiającej: bezpieczeństwo przechowywanych danych finansowych, ergonomię użytkowania zgodnie z potrzebami interesariuszy, wykorzystanie jednego konta do logowania w RDF.

- Użytkownicy będą korzystać z jednego konta (obecnie mają dwa osobne) do logowania w RDF i pozostałych funkcjonalnościach KRS.

- Dodanie nowych funkcjonalności: Obsługa nowych sprawozdań finansowych, Alerty.

Elektroniczna rejestracja spadkobiercy przez notariusza w EKW

- Umożliwienie notariuszom składania wniosków o wpis w księdze wieczystej na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia.

- Spadkobiercy nie będą musieli (tak jak do tej pory) samodzielnie składać wniosku o wpis w księdze wieczystej w formie papierowej.

- Optymalizacja pracy sądów wieczystoksięgowych: wykorzystanie danych zawartych we wnioskach elektronicznych, ograniczenie liczby spraw w sądach wieczystoksięgowych – likwidacja obowiązku wszczynania z urzędu sprawy o tzw. wzmiankę w księdze wieczystej.

Zmiana systemu powiadomień dla użytkowników w KRZ (Krajowy Rejestr Zadłużonych)

- Uruchomienie nowego modułu powiadomień (informacja o zmianach w danym postępowaniu), dzięki któremu użytkownik KRZ będzie mógł skatalogować i skonfigurować wszystkie rodzaje powiadomień zgodnie ze swoimi potrzebami.

- Komunikaty redagowane zgodnie z zasadą prostego języka.

- Komunikaty wysyłane bezpośrednio na adres e-mail użytkownika, dzięki temu użytkownik wie, co się zmieniło w interesującym go postępowaniu bez konieczności logowania się do KRZ.

Automatyzacja niektórych procesów w KRK

- Wdrożenie rozwiązań klasy Robotic Process Autmation (RPA) w niektórych procesach związanych z wyszukiwaniem osób w Krajowym Rejestrze Karnym. RPA to technologia automatyzacji powtarzalnych procesów biznesowych.

- Zmiany technologiczne w eKRK.

- Wdrożenie ułatwień w obsłudze formularzy zapytania/wniosku wymagających załącznika.

Modernizacja Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS)

- Zintegrowanie RSPTS z KRK w wersji KRK 2.0.

- Wygaszenie integracji RSPTS z KRK w wersji KRK 1.0.

- Wykorzystanie kont osoby fizycznej i kont instytucjonalnych zintegrowanych z Portalem Rejestrów Sądowych oraz z Modułem Tożsamość na potrzeby wysyłania zapytań o informację z RSPTS.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ azk/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.05.2025, 19:40
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ