Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Rozmowy polsko-brazylijskie (komunikat)

15.05.2025, 15:53aktualizacja: 15.05.2025, 15:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Sekretarz stanu Jacek Czerniak rozmawiał dzisiaj z przedstawicielami misji gospodarczej z Brazylii: Brazylijskiego Parlamentu, władz stanu Parana, uniwersytetu w Paranie oraz brazylijskich firm z branży rolnej, na tematy dotyczące zacieśnienia polsko-brazylijskich relacji na szczeblu administracyjnym oraz nowych obszarów współpracy w sektorze rolnym.

W rozmowach wzięli również udział reprezentanci polskich firm z branży rolnej, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin i Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy.

Rozwijanie polsko-brazylijskiej współpracy w sektorze rolnym

Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił mocną pozycję Polski w Unii Europejskiej w produkcji i eksporcie mięsa drobiowego i produktów mleczarskich. Zaakcentował też potrzebę zrównoważenia wyników handlu dwustronnego artykułami rolno-spożywczymi z Brazylią. Podczas spotkania strona polska podkreśliła gotowość do organizacji spotkań i misji handlowych z polsko-brazylijskimi firmami z branży rolno-spożywczej oraz do pośredniczenia w przekazywaniu ofert handlowych.

Strona brazylijska wyraziła zainteresowanie współpracą w ramach działalności naukowo-badawczej oraz czerpaniem z polskich doświadczeń w zakresie wspierania rodzinnych gospodarstw rolnych oraz produkcji i wykorzystania ziół.

Dostęp do brazylijskiego rynku dla polskich artykułów rolno-spożywczych

Obecnie Polska prowadzi negocjacje dostępowe do brazylijskiego rynku m.in. dla jabłek (wymagane jest zakończenie analizy ryzyka agrofagów, tzw. Pest Risk Analisys), pszenicy, jaj i produktów jajecznych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zabiega także o uznanie przez stronę brazylijską regionalizacji Afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz o możliwość zatwierdzania polskich zakładów wieprzowych i wołowych na podstawie gwarancji udzielonych przez polskie służby weterynaryjne.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi z Brazylią

Ze względu na duży potencjał importowy Brazylii, stronie polskiej zależy na zbilansowaniu obrotów dwustronnych artykułami rolno-spożywczymi. Deficyt w wymianie handlowej z Brazylią w tym zakresie w 2024 r. wyniósł 992,9 mln EUR.

Eksport z Polski do Brazylii w 2024 r. osiągnął wartość 61,1 mln euro. Eksportujemy głównie palony słód jęczmienny (24 proc. eksportu), chleb i pieczywo cukiernicze oraz czekoladę. Import brazylijskiej żywności na rynek polski w 2024 r. osiągnął wartość 1 054 mln euro. Importujemy głównie makuchy (51 proc. importu), tytoń oraz kawę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jj/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2025, 15:53
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ