Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Sekretarz stanu Jacek Czerniak rozmawiał dzisiaj z przedstawicielami misji gospodarczej z Brazylii: Brazylijskiego Parlamentu, władz stanu Parana, uniwersytetu w Paranie oraz brazylijskich firm z branży rolnej, na tematy dotyczące zacieśnienia polsko-brazylijskich relacji na szczeblu administracyjnym oraz nowych obszarów współpracy w sektorze rolnym.
W rozmowach wzięli również udział reprezentanci polskich firm z branży rolnej, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin i Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy.
Rozwijanie polsko-brazylijskiej współpracy w sektorze rolnym
Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił mocną pozycję Polski w Unii Europejskiej w produkcji i eksporcie mięsa drobiowego i produktów mleczarskich. Zaakcentował też potrzebę zrównoważenia wyników handlu dwustronnego artykułami rolno-spożywczymi z Brazylią. Podczas spotkania strona polska podkreśliła gotowość do organizacji spotkań i misji handlowych z polsko-brazylijskimi firmami z branży rolno-spożywczej oraz do pośredniczenia w przekazywaniu ofert handlowych.
Strona brazylijska wyraziła zainteresowanie współpracą w ramach działalności naukowo-badawczej oraz czerpaniem z polskich doświadczeń w zakresie wspierania rodzinnych gospodarstw rolnych oraz produkcji i wykorzystania ziół.
Dostęp do brazylijskiego rynku dla polskich artykułów rolno-spożywczych
Obecnie Polska prowadzi negocjacje dostępowe do brazylijskiego rynku m.in. dla jabłek (wymagane jest zakończenie analizy ryzyka agrofagów, tzw. Pest Risk Analisys), pszenicy, jaj i produktów jajecznych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zabiega także o uznanie przez stronę brazylijską regionalizacji Afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz o możliwość zatwierdzania polskich zakładów wieprzowych i wołowych na podstawie gwarancji udzielonych przez polskie służby weterynaryjne.
Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi z Brazylią
Ze względu na duży potencjał importowy Brazylii, stronie polskiej zależy na zbilansowaniu obrotów dwustronnych artykułami rolno-spożywczymi. Deficyt w wymianie handlowej z Brazylią w tym zakresie w 2024 r. wyniósł 992,9 mln EUR.
Eksport z Polski do Brazylii w 2024 r. osiągnął wartość 61,1 mln euro. Eksportujemy głównie palony słód jęczmienny (24 proc. eksportu), chleb i pieczywo cukiernicze oraz czekoladę. Import brazylijskiej żywności na rynek polski w 2024 r. osiągnął wartość 1 054 mln euro. Importujemy głównie makuchy (51 proc. importu), tytoń oraz kawę.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ jj/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.05.2025, 15:53 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |