Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Ministerstwo Sprawiedliwości dla przedsiębiorców: Nowy ład w sądach, digitalizacja i deregulacja (komunikat)

21.05.2025, 18:05aktualizacja: 22.05.2025, 12:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar uczestniczył w Polskim Kongresie Gospodarczym w Warszawie. W wydarzeniu brali udział także szefowie największych krajowych firm, m.in. Prezes Zarządu InPost Rafał Brzoska, a także eksperci, prawnicy i politycy. Podczas kongresu debatowano nie tylko o gospodarce, ale również o geopolityce i bezpieczeństwie.

"Sądów i prokuratury nie należy traktować wyłącznie w wymiarze realizacji prawa do sądu, ale należy je postrzegać jako mechanizmy funkcjonowania państwa, służące do zapewnienia stabilności obrotu gospodarczego, stabilności egzekucji roszczeń i bezpieczeństwa prawnego obywateli i przedsiębiorców" – mówił minister Adam Bodnar podczas swojego wystąpienia 21 maja br. na Polskim Kongresie Gospodarczym w Warszawie.

Jak podkreślił minister, niezwykle ważne jest przywrócenie wymiaru sprawiedliwości w kontekście instytucjonalnym, by był on niezależny od władzy wykonawczej. Chodzi również o to, by funkcjonowały instytucje stojące na straży powoływania sędziów, a także aby nie było wątpliwości co do statusu sędziów orzekających.

"Obok przywrócenia wymiaru sprawiedliwości w kontekście instytucjonalnym, istotne jest poprawienie efektywności funkcjonowania sądów. Mamy do czynienia z przewlekłością postępowań, zwłaszcza w większych sądach, z nadmiernym obciążeniem sędziów oraz z przewlekłą egzekucją roszczeń. System sądowniczy nie działa tak, jak powinien" – wskazał minister Bodnar.

Walka z przewlekłością i nowe rozwiązania

"Z punktu widzenia zwalczania przewlekłości postępowań ważne jest promowanie nie tylko sprawnej egzekucji czy sprawnej mediacji, ale również alternatywnych metod rozwiązywania sporów – podkreślił szef resortu sprawiedliwości. Dlatego w Ministerstwie Sprawiedliwości jest planowany i wdrażany szereg różnych rozwiązań usprawniających funkcjonowanie przedsiębiorstw. W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący obowiązkowej mediacji w sporach budowlanych oraz projekt ustawy o stworzeniu portalu informacyjnego, który umożliwi pełnomocnikom sądowym elektroniczną komunikację z sądami" – zapewnił Adam Bodnar. Minister dodał, że resort przygotował również ustawę o biegłych sądowych.

W tym roku, dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości, do sądów trafiło ponad 1000 dodatkowych asystentów sędziego. "Tym działaniem znacząco wzmocniliśmy codzienne orzekanie sędziów. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu kredytów frankowych, ponieważ duża liczba tego rodzaju spraw sprawia, że sędziowie sądów cywilnych i gospodarczych nie mają wystarczająco dużo czasu na zajmowanie się innymi kwestiami" – zauważył minister.

Digitalizacja i deregulacja jako klucz do efektywności

Minister Bodnar podkreślił, że niezwykle ważna dla niego jest digitalizacja i deregulacja. "Niedawno Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło dwa kompleksowe programy: Cyfrowy Sąd i Cyfrowe Rejestry oraz podpisało porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji dotyczące cyfrowej transformacji wymiaru sprawiedliwości. Staramy się nie tylko digitalizować sądownictwo, ale i wprowadzać mechanizmy związane ze sztuczną inteligencją do rozpoznawania spraw frankowych. Korzystamy z możliwości, które mamy i zmieniamy myślenie personelu sądowniczego" – przekonywał minister.

Jak zapewnił minister Adam Bodnar, resort wprowadza szereg zmian, a częścią z nich są rozwiązania deregulacyjne. "Deregulacja, która znajduje się w zainteresowaniu Ministerstwa Sprawiedliwości, to obniżenie opłat sądowych, promowanie mediacji, wprowadzenie rozwiązań informatycznych. To również deregulacja w kontekście odpowiedzialności karnej, ponieważ w Kodeksie karnym jest za dużo przepisów, które zagrażają normalnemu, codziennemu funkcjonowaniu przedsiębiorców" – mówił.

Dialog z przedsiębiorcami i zaufanie do sądownictwa

Od kilku miesięcy minister Adam Bodnar realizuje program, który polega na debatach z przedsiębiorcami i identyfikacji problemów dotykających firmy. "Opiera się on także na wskazywaniu, jakie reformy wprowadzamy w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, aby przedsiębiorcy krok po kroku odzyskiwali zaufanie do sądownictwa" – podkreślił.

Odbyło się już siedem takich debat w różnych miastach Polski, a planowanych jest jeszcze jedenaście. Spotkania te przyczynią się do kształtowania raportu Banku Światowego dotyczącego wpływu sprawności sądów na gotowość polskich firm do rozwoju (badanie Business Ready).

Polski Kongres Gospodarczy zorganizowali Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej – najstarsza krajowa organizacja zrzeszająca pracodawców, która działa od 1989 r. Reprezentuje producentów, przedsiębiorców, pracodawców, inwestorów i innowatorów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ has/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.05.2025, 18:05
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ