Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Wspólny głos unijnych ministrów ds. polityki spójności, spójności terytorialnej i polityki miejskiej (komunikat)

21.05.2025, 19:30aktualizacja: 22.05.2025, 12:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Spójność gospodarcza, społeczna i terytorialna jest jednym z kluczowych priorytetów UE. Aby koordynacja polityk Unii Europejskiej była skuteczna, powinna uwzględniać wymiar terytorialny. Polityka spójności powinna pozostać otwarta dla wszystkich regionów, aby mogły w pełni wykorzystać swój potencjał i mocne strony. To tylko niektóre zapisy Wspólnej Deklaracji. Dokument zaakceptowali ministrowie UE ds. polityki spójności, spraw terytorialnych i polityki miejskiej na nieformalnym spotkaniu w Warszawie. Polskę reprezentowali minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz wiceminister Jan Szyszko.

"To kluczowy moment dla przyszłości UE. Najbliższe miesiące będą decydujące jeśli chodzi o kształt przyszłych polityk unijnych. Regiony i miasta muszą być nie tylko ich wykonawcami, ale także współtwórcami. Potrzebujemy też dla nich szytych na miarę form wsparcia" - powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Wspólna Deklaracja

Podczas dzisiejszego posiedzenia unijni ministrowie zaakceptowali Wspólną Deklarację dotyczącą znaczenia wymiaru terytorialnego oraz zrównoważonego rozwoju miast i regionów.

Dokument podkreśla znaczenie m.in. podejścia terytorialnego, polityki regionalnej i miejskiej oraz zwraca uwagę na potrzebę opracowania europejskiej wizji terytorialnej. O aspektach Wspólnej Deklaracji mówiła szefowa MFiPR podczas konferencji prasowej.

"Nie ma polityki rozwojowej Unii Europejskiej bez polityki spójności budowanej podmiotowo przez poszczególne regiony" – podkreśliła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Kolejną ważną kwestią poruszaną w deklaracji są dostępne cenowo mieszkania.

"Polityka mieszkaniowa nastawiona na dostępne mieszkania staje się dzisiaj ogólnounijnym wyzwaniem, ale też rozwiązaniem zmierzającym w kierunku przeciwdziałania depopulacji i nierównościom pomiędzy regionami" – wskazała K. Pełczyńska-Nałęcz.

Następny istotny zapis w deklaracji zaznacza, że niektóre terytoria w całej UE, nawet jeśli nie są zacofane, potrzebują wsparcia rozwojowego. Chodzi tu m.in o te regiony, które są najbardziej dotknięte rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie, zwłaszcza regiony graniczące z Rosją i Białorusią oraz graniczące z Ukrainą.

Posiedzenie unijnych ministrów ds. polityki spójności, spójności terytorialnej i polityki miejskiej odbyło się 21 maja 2025 r. w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Spotkanie to zostało poprzedzone spotkaniem ministrów OECD - 20 maja 2025 r., które dotyczyło roli polityki regionalnej w budowaniu konkurencyjności, zwiększaniu odporności, spójności i dobrobytu z wykorzystaniem potencjałów regionów.

Rozwój, który buduje potencjał wszystkich regionów

Podczas dwudniowych obrad Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD na szczeblu ministerialnym rozmawialiśmy z przedstawicielami blisko 40 różnych krajów jak prowadzić politykę wspierającą rozwój wszystkich regionów, a nie tylko tych najsilniejszych. Przyjęliśmy na nim oświadczenie przewodniczącej posiedzenia Komitetu (Chair’s Statement). Dokument potwierdza znaczenie umieszczenia polityki rozwoju regionalnego w centrum strategii krajowych, w celu zwiększenia konkurencyjności. Mamy nadzieję, że jego postanowienia przełożą się na efektywną realizację polityki regionalnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ azk/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.05.2025, 19:30
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ