Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z przedstawicielami samorządów największych polskich miast. Rozmowy dotyczyły średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku oraz projektu ustawy o zrównoważonym rozwoju miast. Oba dokumenty powstają w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
- Chodzi o to, aby uniknąć scenariusza, gdzie mamy 2-3 olbrzymie metropolie i pustynię rozwojową. Liczymy na gotowość wszystkich stron na odejście od partykularyzmów na rzecz dobra wspólnego. Będziemy rozmawiać o przyszłości polityki regionalnej Polski. Zostanie ona zakotwiczona m.in. w średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 r., która powinna wyznaczyć priorytety naszych inwestycji rozwojowych – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz otwierając spotkanie.
Jak podkreśliła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, w strategii chcemy postawić przede wszystkim na łagodzenie zmian demograficznych, konkurencyjną i sprawiedliwą gospodarkę oraz na szeroko rozumiane bezpieczeństwo – nie tylko w wymiarze militarnym, ale również cyfrowym, zdrowotnym czy żywnościowym.
Celem horyzontalnym strategii jest policentryczny rozwój kraju, w którym równomiernie rozłożona sieć miast o różnej wielkości i funkcjach stanowi ważny potencjał rozwojowy. Realizacja tego celu wymaga efektywnego i zintegrowanego zarządzania rozwojem miast różnej wielkości wraz z ich obszarami funkcjonalnymi oraz współdziałania administracji centralnej z jednostkami samorządu terytorialnego. Te dwa aspekty są główną osią prac nad ustawą o zrównoważonym rozwoju miast.
Ustawa o zrównoważonym rozwoju miast zakłada rozwiązania prawne zgodne z Krajową Polityką Miejską 2030, które uregulują zarządzanie rozwojem w miastach i ich obszarach funkcjonalnych, wzmacniając policentryczny, wieloośrodkowy rozwój Polski.
Okrągły stół w Warszawie był kolejną debatą ekspertów, przedstawicieli miast oraz organizacji samorządowych na temat prac nad dokumentami.
Na dzisiejszym spotkaniu dyskutowano o roli różnej wielkości ośrodków miejskich we wzmacnianiu policentrycznego systemu osadniczego kraju. Zastanawiano się także, jakich rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych potrzebują największe miasta, aby realizować zadania w układach regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
Głównym wnioskiem płynącym ze spotkania jest pilna potrzeba wprowadzenia rozwiązań instytucjonalnych wspomagających zarządzanie w obszarach metropolitalnych. Wprowadzenie ich wpłynie pozytywnie nie tylko na kondycję największych polskich miast i jakość życia w nich ale również na rozwój całego kraju. Podkreślali to zarówno prezydenci miast jak i eksperci.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.05.2025, 18:17 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |