Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W piątek 27 czerwca 2025 r. w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata „Bezpieczeństwo energetyczne”. Uczestnicy - przedstawiciele rządu, sektora energetycznego i technologicznego - poruszyli w niej najważniejsze tematy, związane ze stabilnością dostaw energii, transformacją energetyczną, odpornością klimatyczną oraz bezpieczeństwem surowcowym Polski.
Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, otwierając debatę, podkreślił, że spółki z udziałem Skarbu Państwa realizują strategię transformacji energetycznej.
„Mamy wszystkie elementy, żeby to się udało, mamy środki. Spółki w swoich strategiach przeznaczą 800 mld zł na inwestycje, mamy technologię i plan. To, co jest w tej chwili czynnikiem ryzyka, to czas. Bo tego czasu nam brakuje i my, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, poprzez swoje siły nadzorcze, będziemy dopingować spółki do tego, żeby te projekty wydarzyły się w oznaczonym czasie” - wskazał minister.
Dodał, że wartość spółek z udziałem Skarbu Państwa wzrosła przez rok o kilka punktów procentowych więcej niż WIG20, co świadczy o zaufaniu inwestorów.
„To jest jeden z moich celów, żeby przekonywać i przekonać inwestorów giełdowych, że państwo chce, może i potrafi być racjonalnym współwłaścicielem” - powiedział Jakub Jaworowski. Zapewnił, że Polska jest i będzie bezpieczna pod względem energetycznym.
Biorący udział w debacie Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power & Heat Polska podkreślił, że system energetyczny w Polsce bardzo się zmienił.
„Mamy dzisiaj rozproszony system elektroenergetyczny. Na dachach naszych domów mamy zainstalowane mniej więcej trzy elektrownie Bełchatów. I wiemy dobrze, że rozwój energetyki pójdzie dalej w tym kierunku, chociażby wspierany takimi programami jak Czyste Powietrze” - wyraził opinię Piotr Górnik.
Jego zdaniem rynek ciepłowniczy powinien uczestniczyć w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego.
„W ciepłownictwie widzimy możliwość dostarczenia do systemu elektroenergetycznego między 5 a 8 GW. To jest mniej więcej tyle, co dwie elektrownie jądrowe, które dzisiaj planujemy. Możemy to zrobić w ciepłownictwie szybciej, taniej. Jest to element, który powinniśmy bezwzględnie wykorzystać” - argumentował Piotr Górnik.
Michał Bernhard, wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia, stwierdził, że do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego muszą być spełnione dwa warunki: „Po pierwsze musimy być uniezależnieni od kwestii związanych ze zdarzeniami typu ataki cybernetyczne czy też różnego rodzaju katastrofy. A z drugiej strony musimy uniezależnić się od dostaw źródeł energii” - powiedział Michał Bernhard.
Wskazał na istotną rolę TAURON w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego.
„Jesteśmy spółką, która znajduje się w awangardzie rozwoju odnawialnych źródeł energii i która na swoich sztandarach ma właśnie transformację energetyczną. Te dwa plany sprowadzają się do tego, że my chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2040 roku. Stąd w 2030 roku będziemy mieli 2,7 GW w źródłach odnawialnych, a w 2035 planujemy już 4,7 GW” - powiedział wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia.
O tym, że Polska Spółka Gazownictwa też dba o bezpieczeństwo energetyczne kraju, mówił dr Szymon Paweł Moś, członek zarządu PSG.
„Priorytetami zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa jest bezpieczeństwo dostaw, bezpieczeństwo dystrybucji gazu i niskie taryfy. Żeby to osiągnąć, sięgamy po środki zewnętrzne, by rozwój naszej sieci w kierunku dekarbonizacji ciepłownictwa czy zatłaczania gazów zdekarbonizowanych jak biometan, nie obciążał niesprawiedliwie odbiorcy końcowego” - powiedział dr Szymon Paweł Moś.
Dodał, że gaz jeszcze długo pozostanie ważnym źródłem energii.
„Gaz jako paliwo, nie tyle przejściowe czy pomostowe - jak się o nim mówi - ale przede wszystkim stabilizujące, będzie z nami przez wiele lat” - stwierdził członek zarządu PSG.
Tomasz Bendlewski, wiceprezes zarządu Asseco Poland, wskazał, że w Polsce osiągnięto Konsensus dotyczący tego, jak energetyka ma wyglądać w przyszłości, ale brakuje mapy drogowej, działań operacyjnych. Podkreślił, że transformacji energetycznej Polski nie da się zrobić bez nowoczesnych technologii informatycznych, jak m.in. AI, Big Data, Internet rzeczy.
„Postęp technologii informatycznych i ich udział jest niezwykle istotny w budowaniu nowej energetyki w naszym kraju. To, co jest dla nas dzisiaj chyba największym ograniczeniem, to nie technologie, bo te są znane i my potrafimy się nimi posługiwać; wyzwaniem dla nas jest czas. Czas i konieczność prowadzenia szybkich zmian” - podkreślił wiceprezes zarządu Asseco Poland.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.07.2025, 11:29 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Firma Creditsafe - klient BlackLine - odnotowuje 234-procentowy zwrot z inwestycji i zdobywa nagrodę 2025 Nucleus Research ROI Awards
Wyróżnienie od niezależnej instytucji potwierdza, że bazująca na SI platforma wsparcia działów finansowych przedsiębiorstw, którą stworzyła firma BlackLine, ma wymierny wpływ na modernizację światowej branży finansowej.- 03.07.2025, 16:57
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
PAP i Google będą współpracować na rzecz cyfrowej transformacji
Polska Agencja Prasowa i Google podjęły współpracę służącą wzmocnieniu procesów cyfrowej transformacji Agencji poprzez m.in. pełniejsze wykorzystanie w pracy redakcyjnej zaawansowanych narzędzi technologicznych, w tym rozwiązań sztucznej inteligencji. Partnerska umowa obejmuje też współdziałanie w organizacji wydarzeń istotnych dla środowiska polskich mediów.- 03.07.2025, 15:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP/Google
-
Image
Hisense przybliża fanów z całego świata do gry dzięki doświadczeniom „Own the Moment” w trakcie FIFA Club World Cup 2025™
- 03.07.2025, 11:55
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ