Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uczestnicy wydarzenia (wstęp wolny) będą świadkami połączenia się na żywo z pierwszym Polakiem prowadzącym badania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim.
Podczas trzynastego dnia misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na pokładzie ISS, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się całodniowe wydarzenie edukacyjne, którego elementem będzie rozmowa na żywo z naszym astronautą. Całą tę niezwykłą rozmowę (i nie tylko) Centrum Kopernik będzie streamować w każdej z czterdziestu polskich Stref SOWA. Jedną z nich jest złotoryjska placówka przy Złotoryjskich Ośrodku Kultury. Przypomnijmy, że Złotoryja całkiem niedawno (przed wakacjami) brała udział w targach dotyczących nauki, kosmosu i ziemi w Warszawie, gdzie wraz z Centrum Kopernik promowano najstarsze miasto w Polsce i Stolicę Polskiego Złota.
8 lipca złotoryjska SOWA zaprasza do wspólnego oglądania rozmowy. Stream zacznie się o godz. 11., godz. 11.20 Justyna Średzińska (ESERO-Polska) opowie, na czym polega misja IGNIS; godz. 12:00 odbędzie się łączenie i rozmowa ze Sławoszem, który na żywo wykona eksperymenty na ISS, a następnie porozmawia z uczniami, którzy zaprojektowali te eksperymenty. Widzowie zobaczą też transmisję, w której Agata Kołodziejczyk (Analog Astronaut Training Centre) przybliży, jak wygląda trening astronautów.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to lokalne centrum nauki, w którym można poznawać zjawiska rządzące światem, samodzielnie eksperymentując i rozwiązując zadania konstruktorskie. SOWA powstała dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik ze Złotoryjskim Ośrodkiem Kultury. Inicjatywę finansuje Minister Nauki. Została w Złotoryi otwarta 2 grudnia 2024 roku.
W trakcie przebywania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) polski astronauta będzie jeszcze trzykrotnie łączył się z polskimi dziećmi i młodzieżą w ramach edukacyjnej części misji IGNIS. Wszystko będzie też transmitowane na YouTube,
Ze Sławoszem połączą się osoby przebywające na wydarzeniach w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie. Każde z wydarzeń edukacyjnych potrwa po około osiem godzin. Będą warsztaty, prelekcje, panele tematyczne, pikniki naukowe, a punktem kulminacyjnym będzie rozmowa z astronautą.
W każdym ze spotkań będzie uczestniczyło około 300 osób. Przede wszystkim będą to uczestnicy konkursów kosmicznych organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną od jesieni 2024 roku. Dodatkowo, będą to dzieci, młodzież i nauczyciele ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w których szczególnie aktywnie realizowana jest „ścieżka kosmiczna”. Pierwsza lekcja na żywo o kosmosie odbyła się wczoraj w Łodzi. Obecnie czekamy na:
4 lipca 2025 r., 8:30-11:30 – Połączenie z polskim astronautą w programie ARISS z Uniwersytetu Wrocławskiego
5 lipca 2025 r., 10:00-13:00 – Połączenie z polskim astronautą w programie ARISS z Politechniki Rzeszowskiej
8 lipca 2025 r., 10:15-13:00 – Łączymy się z polskim astronautą z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (w tym Strefą SOWA).
Organizatorami wydarzeń są: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, współorganizatorzy: EC1, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Rzeszowska, Centrum Nauki Kopernik.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.07.2025, 07:34 |
Źródło informacji | Gmina Złotoryja |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Debata ekspercka i prezentacja raportu Politechniki Wrocławskiej „Między ciekawością a niepewnością. Pokolenia Polaków wobec sztucznej inteligencji - wiedza, doświadczenie, nastroje”
Termin: 25.06.2025, godz. 10:00- 04.07.2025, 15:01
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Politechnika Wrocławska
-
Image
Nowy instytut Łukasiewicz zajmie się cyberbezpieczeństwem i sztuczną inteligencją PAP
- 04.07.2025, 12:50
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Firma Creditsafe - klient BlackLine - odnotowuje 234-procentowy zwrot z inwestycji i zdobywa nagrodę 2025 Nucleus Research ROI Awards
Wyróżnienie od niezależnej instytucji potwierdza, że bazująca na SI platforma wsparcia działów finansowych przedsiębiorstw, którą stworzyła firma BlackLine, ma wymierny wpływ na modernizację światowej branży finansowej.- 03.07.2025, 16:57
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ