Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Gurria przyjechał do Polski na konferencję "20 lat partnerstwa i współpracy między Polską a OECD" w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
"Polska dokonała imponującego postępu w podnoszeniu poziomu życia w latach 1990 – 2015. (...) Obecnie PKB per capita stanowi dwie trzecie średniej OECD, co jest bardzo imponującym osiągnieciem. Średnia oczekiwana długość życia zwiększyła się z 71 lat w 1990 r. do 77 lat w 2014 r." – powiedział. Dodał, że podwoiła się też liczba absolwentów z wyższym wykształceniem na rynku pracy.
Wśród wyzwań wymienił wzrost produktywności, która stanowiła w 2015 r. tylko 60 proc. średniej OECD. "Polska nadrabia zaległości, ale przed nią jeszcze te 40 proc. różnicy" – powiedział.
Dodał, że poprawy wymaga także poziom szkolnictwa zawodowego. "Macie relatywnie niską stopę bezrobocia, ale fachowcy narzekają, że nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich kwalifikacjami, a przedsiębiorcy narzekają, że nie mogą znaleźć kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami" – powiedział. Zaznaczył, że nadmiar "umów śmieciowych" w Polsce nie tworzy dobrych relacji między pracownikami i pracodawcami.
Gurria odniósł się też do planów rządzących odnośnie obniżenia wieku emerytalnego. "Wiemy, że jest to bardzo wrażliwy temat tutaj, w Polsce. Na świecie ten wiek przesuwa się w kierunku 67 lat; także wyrównuje się kwestie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn; kobiety żyją dłużej. Rekomendujemy przyjrzenie się tej sprawie, ponieważ to wpłynie na wyższą produktywność, do której dążymy" – powiedział. (PAP)
luo/ mce/ pad/ itm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.11.2016, 12:36 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |