Newsletter

PGG chce zmniejszyć wynagrodzenia oraz wydobycie węgla do czterech dni w tygodniu

14.04.2020, 18:38aktualizacja: 14.04.2020, 18:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska Grupa Górnicza (PGG) chce na trzy miesiące ograniczyć czas wydobycia węgla z pięciu do czterech dni w tygodniu, zmniejszając w tym czasie wynagrodzenia pracowników o 20 proc.

"Mamy nadzieję, że pracownicy zrozumieją, że sytuacja firmy jest teraz bardzo trudna, ale dzięki pakietowi działań osłonowych, który wdrożyliśmy, przetrwamy trudny czas. Musimy chronić firmę i przygotować rozwiązania na przyszłość, gdy pokonamy pandemię, a gospodarka znowu przyspieszy" – powiedział prezes PGG Tomasz Rogala po wtorkowej telekonferencji ze związkowcami.

Centrale związkowe działające w zatrudniającej ponad 41 tys. osób firmie oficjalnie nie przedstawiły dotąd swojego stanowiska w tej sprawie. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP od przedstawicieli strony społecznej, we wtorek zarząd spółki przedstawił gotowy projekt stosownego porozumienia. Związkowcy mają czas do namysłu w tej sprawie do najbliższego czwartku.

Zarząd PGG tłumaczy, że kryzys wywołany epidemią koronawirusa spowodował spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, a w konsekwencji na węgiel dostarczany z kopalń PGG do elektrowni.

"Cała gospodarka obniżyła zużycie energii elektrycznej o około 10-12 proc., co bezpośrednio przełożyło się na spadek przychodów spółki i pogorszyło jej sytuację finansową. Dodatkowo, niektóre ze spółek energetycznych zwróciły się do PGG z wnioskiem o renegocjację kontraktów handlowych i zmniejszenie dostaw surowca" - poinformowała Grupa, tłumacząc potrzebę czasowego ograniczenia produkcji węgla i zmniejszenia wynagrodzeń pracowników.

Skorzystanie z instrumentów rządowej tarczy antykryzysowej dałoby spółce wsparcie o wartości ok. 70 mln zł miesięcznie.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.04.2020, 18:38
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ