Newsletter

PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu

26.02.2018, 11:49aktualizacja: 26.02.2018, 11:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło nowe złoże gazu zlokalizowane w powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu. Wstępne analizy wskazują zdolności wydobywcze na poziomie 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie – poinformowała spółka w komunikacie

Nowo odkryte złoże gazu zlokalizowane jest na terenie koncesji Lubliniec-Cieszanów, na głębokości 700 m. Prace poszukiwawczo-rozpoznawcze prowadzone są w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim.

„Otwór poszukiwawczy Nowe Sioło-1 jest obecnie na etapie prób złożowych. Wstępne analizy wskazują zdolności wydobywcze na poziomie 20 mln m sześc. gazu rocznie” – można przeczytać w komunikacie.

Jak przypomniał cytowany w komunikacie prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak, to kolejne w ostatnim czasie odkrycie na Podkarpaciu.

„Z dużym powodzeniem stosujemy tam nowe metody poszukiwań. Planujemy w tym rejonie jeszcze dwa otwory poszukiwawcze i dopiero wtedy będziemy mogli określić potencjał zasobowy. Pozwoli nam to także na opracowanie strategii zagospodarowania tych płytko zalegających horyzontów gazowych” – dodał.

Spółka ogłosiła niedawno wstępne wyniki nowych badań największego w Polsce złoża Przemyśl na Podkarpaciu. Wynika z nich, że zasoby wydobywalne z tego złoża mogą być większe o prawie 25 proc. niż wcześniej szacowano, co oznaczać może dodatkowe 20 mld m sześc. gazu ziemnego do wydobycia.

W trakcie prac na Podkarpaciu PGNiG stosuje metody sejsmiczne 3D, które pozwalają na bardzo dokładne określenie budowy geologicznej potencjalnego obszaru zalegania złóż. Badania prowadzone są na powierzchni łącznej 1,5 tys. km kw. Powstałe w ich efekcie zdjęcie sejsmiczne będzie największym tego typu w Europie. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Jacek Ensztein

huk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.02.2018, 11:49
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ