Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zaprezentowało w środę efekty dotychczasowych prób wydobywania metanu z pokładów węgla w ramach programu Geo-Metan. W Gilowicach znajdują się dwa odwierty, z których wydobywa się gaz. W przyszłym roku wydobywany tam metan zasili lokalną sieć gazowniczą.
Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślał, że spółka patrzy na GZW jak na wielkie złoże gazu ziemnego o wysokiej jakości. Podkreślił, że najnowsze, niepublikowane jeszcze szacunki Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) mówią już o 193 mld m sześc. gazu. „Sądzę, że będą one jeszcze rosły” - dodał Woźniak zastrzegając jednocześnie, że nie cały ten gaz da się wydobyć.
„Są trzy główne cele prób dobrania się do metanu w GZW - poprawa bezpieczeństwa w kopalniach, poprawa ekonomiki wydobycia węgla i pozyskanie gazu” - mówił Woźniak.
Jak podkreślał, produkcja gazu z dwóch pierwszych otworów drugi rok utrzymuje się na stałym poziomie. W pierwszym z nich PGNiG zainstalowało już agregat produkujący energię elektryczną, która trafia do sieci. Na drugim odwiercie w Gilowicach gaz na razie spala się we flarze, ale planowana jest budowa zbiornika, z którego gaz trafi do sieci.
Obecny w Gilowicach wicepremier Jacek Sasin przypomniał, że „Polska jest krajem, który bardzo zabiega, aby być bezpiecznym również pod względem dostępu do surowców energetycznych, zapewniających energię dla wszystkich obywateli”. Dywersyfikacja to także zwiększenie wydobycia krajowego - zaznaczył. (PAP)
wkr/ pad/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.07.2019, 17:52 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |