Newsletter

Pocisk Standard Missile-3 po raz pierwszy wystrzelony w systemie Aegis Ashore

21.05.2014, 17:40aktualizacja: 21.05.2014, 17:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Program instalacji systemu w Rumunii do roku 2015 realizowany zgodnie z planem

POLIGON PACIFIC MISSILE RANGE FACILITY, KAUAI, Hawaje, 21 maja 2014 r. /PRNewswire/ - Agencja Obrony Antyrakietowej przeprowadziła pierwszy próbny test pocisku Standard Missile-3 (http://www.raytheon.com/capabilities/products/sm-3/) firmy Raytheon (NYSE: RTN), wchodzącego w skład systemu uzbrojenia Aegis Ashore, którego zadaniem jest ochrona stacjonujących w Europie sił zbrojnych USA i NATO przed atakami balistycznymi.

W ramach próby nieprzewidującej przechwycenia pocisku przeprowadzono bezpieczną procedurę wystrzelenia SM-3 Block IB w kierunku celu ćwiczebnego. Próbę wystrzelenia wraz z przechwyceniem zaplanowano na przyszły rok.

"Możliwość rozmieszczenia SM-3 na morzu i lądzie zapewnia dowódcom elastyczność operacyjną, instalacyjną i logistyczną - powiedział dr Taylor Lawrence, prezes Raython Missile Systems. - W obu przypadkach pocisk ten można wykorzystać w szeregu misji i lokalizacji, bez konieczności jego modyfikowania".

System lądowy oparty jest na tych samych pociskach SM-3, które znajdują się obecnie na wyposażeniu okrętów obrony antyrakietowej Aegis. Każdy z nich może pomieścić jednocześnie do 24 pocisków. Instalacje w systemie Aegis Ashore można uzupełniać o dodatkowe wyrzutnie i pociski.

"Pocisk SM-3 Block IB (http://raytheon.mediaroom.com/index.php?s=43&item=2548), który w tym roku po raz pierwszy zainstalowano na morzu, a także zakończone pomyślnie próby systemu Aegis Ashore, wpisują się w nasze plany instalacji pocisków na lądzie do roku 2015" - powiedział dr Mitch Stevison, starszy dyrektor Raytheon ds. Standard Missile-3.

Zgodnie z europejskim planem Etapowego Podejścia Adaptacyjnego dla systemów antyrakietowych, pierwsza instalacja systemu Aegis Ashore uruchomiona zostanie w Rumunii w 2015 r., a druga w Polsce w 2018 r. Każda z nich wyposażona będzie w pociski SM-3 Block IA, IB i IIA (2018).

Lądowe pociski Standard Missile-3

Niezależnie od tego czy wystrzeliwany jest z morza, czy lądu, pocisk SM-3 likwiduje zagrożenia rakietowe w powietrzu wyłącznie w oparciu o moc uderzenia, która równa jest sile 10-tonowej ciężarówki jadącej z prędkością 600 mil na godzinę. Do obsługi zarówno lądowej, jak i morskiej wersji SM-3 amerykańska marynarka wojenna wykorzystuje tę samą infrastrukturę logistyczną i pomocniczą, co pozwala zaoszczędzić na kosztach, czasie i szkoleniach.

- W ramach programu przeprowadzono 26 udanych przechwyceń (http://www.raytheon.com/newsroom/feature/rms14_sm-3_5for5/) w powietrzu;

- Jak dotąd, do USA i Japonii dostarczono ponad 180 sztuk SM-3;

- Wszystkie testy systemu Aegis Ashore odbywają się na terenie kompleksu testowego obrony antyrakietowej Aegis Ashore, który znajduje się na poligonie Pacific Missile Range Facility na Hawajach.

Raytheon

Spółka Raytheon, której przychody ze sprzedaży w 2013 r. wyniosły 24 mld USD, zatrudniająca na całym świecie 63 tys. osób, to lider w dziedzinie technologii i innowacji specjalizujący się w rozwiązaniach dla rynków obrony i bezpieczeństwa oraz klientów cywilnych z całego świata. Dysponując 92-letnim doświadczeniem w tworzeniu innowacyjnych produktów, Raytheon oferuje najwyższej klasy elektronikę, możliwość integracji systemów realizacji misji i inne usługi w obszarach, takich jak: wykrywanie, działania bazujące na efektach oraz systemy dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu, a także cyber-bezpieczeństwo i szereg usług z zakresu wsparcia misji. Siedziba Raytheon znajduje się w Waltham (stan Massachusetts). Więcej informacji o spółce znaleźć można na stronie http://www.raytheon.com i w serwisie Twitter (@Raytheon).

Źródło: Raytheon Company

Kontakt dla mediów:

Heather Uberuaga

tel. +1 520 891 8421

e-mail: rmspr@raytheon.com

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.05.2014, 17:40
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ