Newsletter

Polityka i społeczeństwo

44 mln euro dla kolejnego ZIT-u w Wielkopolsce

19.09.2023, 16:00aktualizacja: 19.09.2023, 16:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UMWW
UMWW
Ponad 44 mln euro trafi do 25 samorządów z aglomeracji kalisko-ostrowskiej na kontynuację projektów realizowanych w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Samorządowcy ze Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz marszałek województwa Marek Woźniak porozumienie w sprawie ZIT-u podpisali w zabytkowych murach Pałacu w Lewkowie. Obiekt ten, jeden z najokazalszych klasycystycznych rezydencji w regionie, w ostatnich latach, dzięki 14,5 mln zł unijnego wsparcia, przeszedł gruntowny remont. Był to jeden z 70 znaczących projektów, które w ramach ZIT-ów udało się zrealizować na terenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Urząd marszałkowski przypomina też rewitalizacje Kalisza, pałacu w Koźminku i Przybysławicach, zabytkowego kościoła w Odolanowie, liczne remonty domów kultury, budowa Centrum Kształcenie Praktycznego w Ostrowie Wlkp. 

Na najbliższe lata samorządowcy wskazali kilka obszarów priorytetowych. Prawie 39 mln euro planują wydać na projekty infrastrukturalne. Głównie na kontynuację rozbudowy e-usług publicznych dla mieszkańców. Nie zabraknie również działań związanych z adaptacją do zmian klimatu. Najwięcej pieniędzy - ponad 21,5 mln euro - trafi na infrastrukturę transportu miejskiego. W planach są zakupy nowych autobusów zero lub nisko-emisyjnych, budowa ścieżek rowerowych czy węzłów przesiadkowych. Chodzi o rozwiązania, które mają w większym stopniu zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. 

Wzorem poprzednich lat będzie realizowanych sporo projektów społecznych i zdrowotnych, jak również służących integracji mieszkańców. Łącznie zostanie wydane na ten cel ponad 5 mln euro. 

Marszałek Woźniak podkreśla, że doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ZIT-y przysłużyły się utrwaleniu współpracy między poszczególnymi samorządami.

„Efektem są projekty, których realizacja wykraczała poza obszar pojedynczej gminy. Mamy za sobą kilka znaczących realizacji w obszarze zeroemisyjnego transportu oraz rewitalizacji. Obecnie uznaliśmy, że jeśli chodzi o ZIT-y, kluczowe będą cyfryzacja usług publicznych, zielona polityka i mobilność miejska. Natomiast w przypadku Europejskiego Funduszu Społecznego postawimy na kompleksowe programy kształcenia ogólnego i zawodowego, integracja mieszkańców z naciskiem na seniorów” - dodaje Woźniak.

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, zrzeszające 25 jednostek samorządu terytorialnego (2 miasta, 7 gmin miejsko-wiejskich, 13 gmin wiejskich i 3 powiaty) obejmuje swoim zasięgiem powierzchnię 2,7 tys. km kw.; mieszka tam ponad 377 tys. osób. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2023, 16:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ