Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Akcja ABW w Dierżoniowie - dodatkowe informacje (komunikat)

30.04.2018, 12:35aktualizacja: 30.04.2018, 12:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rzecznik Ministra Koordynatora Służb informuje:

21-22 kwietnia 2018 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wspomagani przez Policję, prowadzili działania w Dzierżoniowie (woj. Dolnośląskie), gdzie miał się odbyć koncert neonazistowski. Dzięki działaniom funkcjonariuszy koncert został udaremniony. Na miejscu, w którym miał się on odbyć, znaleziono materiały służące do propagowania nazistowskiego ustroju: banery i flagi oraz inne rzeczy odwołujące się do symboli nazistowskich. Funkcjonariusze wylegitymowali ponad 100 osób, które przybyły do Dzierżoniowa z zamiarem uczestniczenia w imprezie. Zatrzymani zostali organizatorzy wydarzenia Piotr. G PS. „Dziki” oraz Krzysztof S. PS. „Słowik”, którzy usłyszeli zarzuty.

Obaj podejrzani od wielu lat znajdują się w zainteresowaniu ABW. Piotr G. działa w środowiskach neonazistowskich od lat 90. Utrzymywał kontakty z liderami wrocławskiego „Aryjskiego Frontu Przetrwania” – pierwszej organizacji w Polsce, która jawnie odwoływała się do zbrodniczej ideologii.

W 2009 r. z inicjatywy Agencji prowadzone było śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, wywodzącej się ze środowiska neonazistowskiego. Jej członkowie, w tym Piotr G. oraz Krzysztof S., rozpowszechniali materiały, w których nawoływali do nienawiści na tle rasowym, narodowym, etnicznym itd. Organizowali również koncerty, na których propagowane były symbole nazistowskie. Śledztwo to zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. Poza Krzysztofem S. i Piotrem G. obejmował on 9 innych członków środowiska neonazistowskiego z całego kraju. Ostatecznie po wieloletnim procesie osoby te zostały prawomocnie skazane.

Mimo ciążącego na nich wyroku, Piotr G. oraz Krzysztof S. nie zmienili swoich przekonań i nadal aktywnie działali w ruchu neonazistowskim. Stali się najważniejszymi osobami tego nurtu w Polsce. Mężczyźni zintensyfikowali również kontakty międzynarodowe m.in. z neonazistami z Serbii, Czech, Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii. Szczególnie bliskie relacje nastąpiły z neonazistami z Niemiec, w tym z liderami tamtejszych komórek Blood & Honour.

W coraz częściej organizowanych przez podejrzanych koncertach uczestniczyło od 100 do nawet 500 uczestników. Ceny biletów na takie występy wahają się w granicach od 100 do 120 zł. Przy średniej liczbie 300 uczestników daje to przychód w wysokości 30 tys. zł. Uzyskane w ten sposób środki stanowią źródło finansowania dla lokalnych neonazistów. Dodatkowymi przychodami są: sprzedaż alkoholu, artykułów spożywczych oraz płyt i koszulek, które zawierają symbolikę i treści nazistowskie.

W ostatnim czasie Piotr G. oraz Krzysztof S. stali na czele dolnośląskiej nieformalnej organizacji Blood & Honour. Grupa funkcjonowała pod nazwą „Club 28” (cyfry 2 i 8 odpowiadają literom alfabetu B jak „blood” i h jak „honour”). Apogeum działalności podejrzanych to rok 2017, w którym zorganizowano aż cztery koncerty neonazistowskie. Jeden z nich to „Ironborn Relise Party” – impreza przeniesiona z Czech, ponieważ tamtejsze służby nie dopuściły do jej organizacji.

Krzysztof S. i Piotr G. zostali zatrzymani przez ABW i doprowadzeni do prokuratury. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu przedstawiła obu mężczyznom zarzuty dotyczące organizacji na przestrzeni od marca 2016 r. do kwietnia 2018 r. pięciu koncertów neonazistowskich, w trakcie których propagowano treści o charakterze totalitarnym – faszystowskim, nawoływano do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, a także prezentowano treści o charakterze symboliki faszystowskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.04.2018, 12:35
Źródło informacji Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ