Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Anna Fotyga: w UE potrzebna ponowna refleksja nad projektami typu Nord Stream 2

19.08.2021, 15:59aktualizacja: 19.08.2021, 16:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EuroPAP News - kadr z filmu
EuroPAP News - kadr z filmu
Federacja Rosyjska wprowadziła nową strategię bezpieczeństwa, w której mówi się wyraźnie o roli, którą odgrywać ma biznes rosyjski. W UE potrzebna ponowna refleksja nad projektami typu Nord Stream 2 – podkreśla europosłanka Anna Fotyga (EKR/PiS).

Była minister spraw zagranicznych, a obecnie eurodeputowana, która w Parlamencie Europejskim zasiada w Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony, w rozmowie z EuroPAP News zwróciła uwagę na punkty zapalne w polityce bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

„Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej liczyliśmy na to, że zgodnie z ówczesną europejską strategią bezpieczeństwa, będzie nas otaczał pas bezpiecznych państw i wchodzimy do klubu, który w zasadzie może tylko mówić o podwyższaniu bezpieczeństwa” – powiedziała. „Tymczasem okazało się, że tych miejsc zapalnych w całym wschodnim sąsiedztwie, w południowym sąsiedztwie (…) jest naprawdę wiele” - zaznaczyła.

Wskazała przy tym, że dla Polski niezwykle istotne jest to, co dzieje się na Ukrainie, w Gruzji czy w Mołdawii.

„To jest zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej wobec tych państw, ale ze względu na to, co się stało rok temu, a działo się też i wcześniej na Białorusi, zagrożenia dotyczą znacznie większej grupy państw” - oceniła.

„Jeśli chodzi o Wschód, chcę podkreślić jedno, i to jest ważne w obecnym czasie dla polityki Unii Europejskiej: Federacja Rosyjska wprowadziła nową strategię bezpieczeństwa, w której mówi się wyraźnie o roli, którą odgrywać ma biznes rosyjski i przedsiębiorstwa rosyjskie w tej strategii” – powiedziała.

Jak podkreśliła, „nie są to koncepcje i działania obronne, to są koncepcje ofensywne”.

„Dla wszystkich tych, którzy w Unii Europejskiej próbują ponad sprawami bezpieczeństwa stawiać sprawy relacji gospodarczych, takich jak projekt „Nord Stream 2”, do sztambucha wpisuję taką uwagę: jest to obecnie wiązanie się w strategiach, które są otwarcie wrogie wobec Zachodu i potrzebna jest ponowna refleksja nad takimi projektami i jak najszybsze wyraźne zaniechanie ich” – podsumowała europosłanka.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ma transportować 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską. Z kolei Gazprom liczy, że już w 2021 r. dostarczy przez nowy gazociąg 5,6 mld metrów sześc. gazu.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 19.08.2021, 15:59
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ