Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Bank Pekao: akcja „Jesteśmy blisko” to radość z działania, poczucie wspólnoty i ogrom dobra dla potrzebujących

09.06.2022, 09:25aktualizacja: 09.06.2022, 10:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Konkurs grantowy „Jesteśmy blisko”, organizowany przez Bank Pekao S.A. od 2019 r., angażuje pracowników w pomoc lokalnym społecznościom poprzez wolontariat i wsparcie finansowe ważnego celu społecznego. W tegorocznej wiosennej edycji wystartowały 93 projekty, spośród których 52 zostały nagrodzone grantami w wysokości 5 tys. zł.

Jednym z nagrodzonych projektów jest Dzień Dziecka i Rodziny, inicjatywa Agnieszki Konckiej-Olejnik. 1 czerwca 2022 r. w Wiosce Dziecięcej SOS w Biłgoraju dla ponad 300 dzieci stworzono wymarzony plac zabaw z podchodami, treningiem z koszykarzami reprezentacji Polski, „dmuchańcami”, grami przestrzennymi, muzyką, ogniskiem, kiełbaskami, watą cukrową, fotobudką i prezentami.

„To pełen wrażeń Dzień Dziecka na sportowo. Jako czynna triathlonistka uważam, że sport kształtuje charakter i to jest bardzo ważne dla dzieci, zwłaszcza po dwuletniej przerwie w regularnym sporcie, spowodowanej pandemią” - podkreśla Agnieszka Koncka-Olejnik, liderka akcji Dzień Dziecka i Rodziny w SOS Wioski Dziecięce w Biłgoraju.

W konkursie „Jesteśmy blisko” pracownicy wybierają cel wolontariatu, odpowiadając na potrzeby lokalnych społeczności. Autorzy zwycięskich inicjatyw otrzymują 2, 5 bądź 5 tys. zł od Fundacji Banku Pekao na realizację projektu.

Wolontariusze chcą angażować się na rzecz dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, osób z niepełnosprawnościami, pomagać zwierzętom, promować sport i aktywność fizyczną, a także kulturę i historię regionu. Wśród pomysłów na wolontariat znalazły się także propozycje pomocy dla obywateli Ukrainy.

„Konkurs grantowy pozwala pracownikom wdrożyć w życie wartości, które ogłosiliśmy w strategii banku na lata 2021-2024. Wolontariusze otaczają pomocą i wsparciem tych, którzy szczególnie tego potrzebują w ich społeczności, a lider akcji może odważnie, a więc twórczo i nowatorsko zrealizować wyzwanie, jakim jest wolontariat” - podkreśla Leszek Skiba, prezes zarządu Banku Pekao.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, które w Polsce działa od 1984 r., pomaga dzieciom opuszczonym i osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodzicielskiej. Działa w Siedlcach, Kraśniku, Biłgoraju i Karlinie. Prowadzi również program „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie ich rodzinom odpowiedniego wsparcia.

„Z Bankiem Pekao współpracujemy od lat, jest to nasz partner flagowy, na którego możemy zawsze liczyć. Z pracownikami i wolontariuszami banku mamy kilka bardzo fajnych akcji, które powtarzamy corocznie, jak akcja Mikołaj, w której obdarowujemy dzieciaki prezentami, Dzień Dziecka w Biłgoraju czy „Bieg po uśmiech” w Kraśniku” - mówi Natalia Szulc ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce prowadzi swoje działania także dla dzieci i rodzin z Ukrainy. Przyjęło do swoich programów ok. 170 osób, którym zapewnia wsparcie i opiekę. Stowarzyszenie wspiera również programy w Kamerunie i w Zimbabwe.

W organizacje imprezy, w której bawiło się 90 dzieci z wioski oraz ponad 200 dzieci z Programu Umacniania Rodziny Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, było zaangażowanych 15 wolontariuszy - pracowników Banku Pekao. Przyjechali z wielu miejsc w Polsce, niektórzy poznali się na żywo dopiero w czasie imprezy. W akcji na miejscu wsparło ich siedmioro wolontariuszy z lokalnej społeczności oraz trójka dzieci z wioski.

„Jesteśmy przedstawicielami każdego segmentu w Banku Pekao. Są koledzy z centrali, są koledzy z detalu, z różnych oddziałów, z różnych miejsc, ale łączy nas to, że kochamy aktywnie działać, uwielbiamy sport, uwielbiamy dzieci i lubimy bardzo trudne wyzwania” - zaznacza Agnieszka Koncka-Olejnik.

Wtóruje jej Tadeusz Hernik, wolontariusz Banku Pekao, który w rozmaite akcje angażuje się od 2019 r.

„Pomagamy, wspieramy: od przygotowywania paczek na święta po przebieranie się za Mikołaja, zbieranie datków od sponsorów i po prostu dawanie dobra. Każda drobna rzecz potrafi u małego dziecka wywołać uśmiech i to jest bezcenne” – mówi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 09.06.2022, 09:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ