Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Biuro Analiz PE: ponad 300 mln zwierząt hodowlanych w całej UE nadal trzymanych jest w klatkach

28.06.2022, 10:35aktualizacja: 28.06.2022, 10:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union
European Union
Unia Europejska uznała poprawę dobrostanu zwierząt za swój priorytet. Nadal jednak ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w całej Unii jest trzymanych w klatkach – podkreśla Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz PE stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl, dotyczącej wpływu Unii na codzienne życie Europejczyków, opublikowano krótką analizę dot. dobrostanu zwierząt.

„Unia umożliwia ci bezpośredni wpływ na prawodawstwo unijne. W ten sposób możesz pomóc w dalszej poprawie dobrostanu zwierząt” – podkreślono.

Ośrodek analityczny PE zwrócił uwagę, że Unia Europejska uznała poprawę dobrostanu zwierząt za swój priorytet. Znalazło to odzwierciedlenie w strategii „Od pola do stołu” oraz unijnej platformie ds. dobrostanu zwierząt.

„Nadal jednak ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w całej Unii jest trzymanych w klatkach. Dzięki europejskiej inicjatywie obywatelskiej wkrótce się to zmieni” – zaznaczano.

Eksperci wyjaśnili, że koncepcja inicjatywy obywatelskiej, wprowadzona w Unii w 2009 roku, jest narzędziem, dzięki którym osoby o podobnych poglądach mogą bezpośrednio wezwać Komisję Europejską do zaproponowania nowych przepisów lub zmiany istniejących.

„Jeśli jakaś inicjatywa uzyska ponad milion podpisów, Komisja przeanalizuje ją i rozważy przyjęcie przepisów w danej dziedzinie. Przykładem działania tych przepisów w praktyce jest inicjatywa obywatelska >>Zakończmy epokę klatek<< z 2018 roku” – wskazano w analizie.

Jak dodano, inicjatorzy przeprowadzili kampanię na rzecz przyjęcia przepisów zakazujących stosowania jakichkolwiek klatek w rolnictwie, która w ciągu roku zebrała ponad 1,3 mln podpisów zwolenników z całej UE.

Eksperci zauważali, że inicjatywa została przedstawiona w Parlamencie Europejskim i była przedmiotem debaty. Natomiast w czerwcu 2021 roku Parlament przyjął rezolucję, w której wezwał Komisję do opracowania programów stopniowego znoszenia chowu klatkowego oraz do oszacowania kosztów działań następczych.

„Także w czerwcu Komisja odpowiedziała na inicjatywę, ogłaszając, że do końca 2023 roku zaproponuje nowe prawo, które będzie przewidywać stopniowe znoszenie i ostatecznie zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich zwierząt gospodarskich wymienionych w inicjatywie” – czytamy w analizie.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.06.2022, 10:35
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ