Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Obsługi Medialnej Sejmu informuje:
Przywrócenie dawnej renomy oraz połączenie tradycji i doświadczenia uznanych naukowców ze świeżym spojrzeniem badaczy młodego pokolenia, ale już ze znacznym dorobkiem. To istota reformy „Przeglądu Sejmowego”, dzięki której czasopismo powinno odzyskać ściśle naukowy charakter i profesjonalną pozycję.
Ma ono być miejscem debaty o kwestiach ustrojowych i odbudowie porządku konstytucyjnego w Polsce, reagować na wyzwania w tych obszarach oraz wyznaczać trendy. We wtorek, 23 kwietnia, odbyło się inauguracyjne spotkanie nowego kolegium redakcyjnego periodyku, którego stery objął wybitny konstytucjonalista prof. Marek Zubik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
W liście skierowanym do członków kolegium marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwrócił uwagę, że powołanie nowego składu tego gremium ma zasadnicze znaczenie dla Izby. „Jestem głęboko przekonany, że „Przegląd Sejmowy” powinien być istotnym miejscem refleksji nad współczesnymi problemami konstytucyjnymi i ustrojowymi” – napisał Hołownia. Marszałek z satysfakcją zauważył, że w kolegium zasiadać będą zarówno naukowcy usunięci z niego w 2016 r., jak i badaczki oraz badacze młodszego pokolenia, choć też posiadający już wiele znaczących osiągnięć.
– „Przegląd Sejmowy” to poważne czasopismo, które powinno być jednym z wiodących na rynku naukowym, jeśli chodzi o prawo konstytucyjne i kwestie ustrojowe w Polsce – podkreślał Marszałek na konferencji prasowej przed 9. posiedzeniem Sejmu. Hołownia wyraził nadzieję, że periodyk stanie się forum debaty ustrojowej i rozmowy o konstytucji, które są obecnie tak potrzebne. Podziękował też prof. Zubikowi za objęcie misji kierowania czasopismem. – To jest bardzo dobra wiadomość dla poziomu refleksji, która mam nadzieję z Sejmu będzie emanować – ocenił Marszałek.
We wtorkowym posiedzeniu kolegium redakcyjnego wziął udział szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Minister zwrócił się do uczestników spotkania z prośbą, by przywrócić „Przeglądowi Sejmowemu” charakter wydawnictwa referencyjnego, po które w sposób oczywisty każdy praktyk prawa zaangażowany w rozwiązywanie dylematów prawnych powinien sięgać. – To musi być wydawnictwo na najwyższym poziomie, które wyznaczy standard sektorowi wydawnictw akademickich – zaznaczył Cichocki. Wskazał na liczne zagadnienia ustrojowo-konstytucyjne, jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach, zachęcając członków kolegium do ewentualnej refleksji nad tymi problemami. Minister przekazał też, że Marszałkowi Sejmu zależy nie tylko na nowej perspektywie pokoleniowej czasopisma, ale i otwarciu łamów periodyku dla naukowców z różnych części kraju i z różnych ośrodków.
Dla prof. Marka Zubika, znawcy prawa konstytucyjnego z Uniwersytetu Warszawskiego, objęcie funkcji redaktora naczelnego czasopisma naukowego o tak dużym potencjale i tradycji, jakim jest „Przegląd Sejmowy”, to duży zaszczyt, ale zarazem i zobowiązanie. – W obecnej sytuacji to też niemałe wyzwanie. Nasz nowy zespół ma jednak tego świadomość. Z jego bogactwem różnorodnych doświadczeń, ośrodków naukowych i dyscyplin, z jakich przychodzimy, łącząc pamięć instytucjonalną szlachetnych korzeni tego czasopisma z siłą młodych osób, będziemy w stanie, o czym jestem przekonany, dobrze przysłużyć się rozwojowi polskiej nauki prawa, jak i praktyce działania organów państwa – tłumaczy konstytucjonalista.
– Jestem niezmiernie zaszczycona zaproszeniem do dołączenia do komitetu redakcyjnego „Przeglądu Sejmowego” – mówi prof. Anna Rytel-Warzocha z Uniwersytetu Gdańskiego. Wskazuje, że jako konstytucjonalistka chciałaby, aby „Przegląd Sejmowy” powrócił do pozycji jednego z najbardziej prestiżowych periodyków w Polsce, stając się areną dyskusji nad aktualnymi wyzwaniami polskiego parlamentaryzmu, z którymi obecnie się mierzymy. – Jednocześnie uważam, że czasopismo powinno być otwarte na współczesne trendy nowoczesnego konstytucjonalizmu, a także prezentować interesujące zagadnienia naukowe odnoszące się do systemów konstytucyjnych państw współczesnych – zaznacza prof. Rytel-Warzocha.
W ocenie sekretarza naukowego „Przeglądu Sejmowego”, dr. Bartosza Wilka, prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego, czasopismo stanowi olbrzymią wartość instytucjonalną, a jednocześnie ma duży potencjał do rozwoju. – Mam zatem nadzieję, że wkrótce „Przegląd Sejmowy” będzie tak szanowanym w środowisku naukowym czasopismem, jakim był przed 2016 r. oraz będzie stanowił otwartą przestrzeń naukowej refleksji nad pojawiającymi się bieżącymi wyzwaniami ustrojowymi, których nie brakuje – podkreśla naukowiec.
Dr Marzena Laskowska, dyrektorka Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Kancelarii Sejmu zasiadająca w kolegium redakcyjnym „Przeglądu Sejmowego”, wskazuje, że wyzwania jakie stoją przed czasopismem są co do kierunku zbieżne z aspiracjami BEOS. – Chcemy odbudować swoją renomę, czerpiąc z najlepszych – choć przez ostatnie lata niepielęgnowanych – tradycji, otwierając się przy tym na nowe zadania i towarzyszące im zmiany – podkreśla. – Jestem przekonana, że będziemy się w tych dążeniach wzajemnie wspierać: „Przegląd Sejmowy” udostępniając swoje łamy ekspertom BEOS, a Biuro oferując czasopismu rzetelne, wszechstronne analizy i opinie prawne – tłumaczy dr Laskowska.
***
„Przegląd Sejmowy” ukazuje się od 1993 r., najpierw jako kwartalnik, a od 1996 r. jako dwumiesięcznik. Jest na liście czasopism naukowych Ministra Edukacji i Nauki, prowadzonej na potrzeby oceny jednostek naukowych. Periodyk ma m.in. wpisywać się w działania na rzecz rozwoju i upowszechniania wiedzy naukowej o parlamencie i parlamentaryzmie, służyć też wspieraniu i dokumentowaniu prac Sejmu. Naukowcy, nauczyciele, studenci, jak również politycy, eksperci i urzędnicy – to grupy, do których przede wszystkim jest skierowane czasopismo.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ from/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.04.2024, 21:09 |
Źródło informacji | BOM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |